poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zobaczyć krzywdę dziecka

Zobaczyć krzywdę dziecka

Zobaczyć krzywdę dziecka
Data publikacji: 2015-11-27 13:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 2589 42709

Jak rozpoznać, że w rodzinie dziecka może dochodzić do przemocy, co powinno zwrócić uwagę w zachowaniu wychowanków, jak rozmawiać z nimi i ich rodzicami o krzywdzeniu - między innymi tego dowiedzieli się w piątek podczas warsztatów prowadzonych w Szczecinie nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Warsztaty kierowane do opiekunów przedszkolaków to kolejny element trwającej kampanii społecznej przeciwko przemocy w rodzinie "Biała Wstążka". W Szczecinie organizuje ją cyklicznie od sześciu lat Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Działania dotyczą zawsze innego zagadnienia, w tym roku m. in. tego, jak rozmawiać o przemocy z najmłodszymi.

Piątkowe warsztaty poprowadzili specjaliści MOPR - Elżbieta Gucma starszy terapeuta w Dziale Interwencji Kryzysowej Ośrodka (pracuje terapeutycznie z dziećmi, m.in. wykorzystywanymi seksualnie, z młodzieżą, dorosłymi, parami), a także Jacek M. Ciechowicz, specjalista ds. koordynacji działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 nauczycieli wychowania przedszkolnego.

- W trakcie zajęć omawiane były również kwestie związane z procedurą Niebieskiej Karty, kiedy należy ją rozpocząć i jak to się robi - relacjonuje Maciej Homis, rzecznik MOPR. - Mówiono również o środkach prawnych, dostępnych w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie.

Kolejnym wydarzeniem w trakcie kampanii "Biała Wstążka" będzie projekcja filmu dla uczniów szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych w Kinie Pionier 1907. W czwartek 3 grudnia obejrzą oni film "Przytul mnie" w reżyserii Kaspara Munka. Po projekcji odbędzie się dyskusja uczniów z ekspertami na temat przeciwdziałania zjawisku przemocy.

Patronat honorowy nad VI edycją Kampanii "Białej Wstążki" objął prezydent miasta Piotr Krzystek. Partnerami przedsięwzięcia są Komenda Miejska Policji, Uniwersytet Szczeciński, 13Muz i Kino Pionier. Patronat medialny sprawują Kurier Szczeciński, TVP Szczecin i Radio Plus.

***

W trakcie kampanii "Biała Wstążka" prowadzone są dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42 w Szczecinie. Z porad psychologów, prawników, terapeutów, policjantów i wielu innych specjalistów można skorzystać od 25 do 27 listopada, oraz od 30 listopada do 4 grudnia w godzinach od 16 do 19.


Dyżury prawników, psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów i doradców społecznych są też prowadzone na prawobrzeżu miasta w Poradni Obywatelskiej Stowarzyszenie Synergia i Stowarzyszenia Educare przy ul. Gryfińskiej 13, od 26 listopada do 4 grudnia w godz. 17 - 19.

(gan)

Fot. Maciej Homis

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie