Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Cenna wiedza z Białej Wstążki

Data publikacji: 26 listopada 2015 r. 19:41
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Cenna wiedza z Białej Wstążki
 

Bajkę terapeutyczną "O smoku, który przestał zionąć ogniem" nakręcili pracownicy Działu Interwencji Kryzysowej szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Opowiada o tym, jak rodzina pluszaków poradziła sobie z problemem przemocy. Historyjka edukacyjna ma pomóc nauczycielom przedszkoli i szkół w rozmowach z dziećmi na ten trudny temat.

W Szczecinie rozpoczęła się szósta kampania społeczna przeciwko przemocy "Biała Wstążka". Organizuje ją MOPR. Za każdym razem działania poświęcone są innym aspektom problemu. W tym roku skupiają się na tym, jak rozmawiać o przemocy z najmłodszymi.

Kampanię zainaugurowała w czwartek konferencja pod hasłem "Złość nie jest zła", kierowana do przedstawicieli placówek ochrony zdrowia, oświaty, wymiaru sprawiedliwości, kurateli sądowej, policji, prokuratury, studentów oraz osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. 
Rozpoczęła ją prezentacja nagrania 10-minutowej bajki edukacyjnej, przygotowanej przez pracowników Działu Interwencji Kryzysowej. Bohaterami jest rodzina pluszaków, w której dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej: Tata Smok, Pani Króliczkowa oraz ich dzieci. W rozwiązaniu problemów pomagają im Kaczka Socjalna, Pies Terapeuta i dzielnicowy Żyrafa. Przekazywane treści zostały przygotowane przez pracowników socjalnych, specjalistów interwencji kryzysowej i psychologów. Płyta z bajką i konspektem lekcji dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych trafi do nauczycieli. Ma być punktem wyjścia do rozmów z uczniami na temat zjawiska przemocy, ma ośmielać do podejmowania tego tematu.

Podczas konferencji dyskutowano na ten temat hasła tegorocznej kampanii "Złość nie jest zła". Jak podkreślano, młodzi ludzie powinni wiedzieć, że maja prawo do złości, bo to naturalne emocje, ale należy je wyrażać w akceptowalny sposób, tak, by nie ranić i nie krzywdzić innych. Mówiono również o potrzebie rozładowania złości. Marek Kolbowicz, sportowiec, medalista olimpijski i radny podpowiadał, jak może pomóc w tym sport. Mówił o trudach, przeżywanych porażkach, ale przede wszystkim niezwykłej motywacji i pozytywnej sile, jaka z niego płynie.

- Sport to wielka, szeroka furtka, żeby złości dać ujście - przekonywał.

Jak rozmawiać z najmłodszymi o przemocy i złości, jak na nią reagować radziła Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dzieci Niczyje.

- Tłumaczenie dziecku, które się szarpie i krzyczy, że ma się uspokoić, nie ma sensu - tłumaczyła. - Lepiej je wyprowadzić, albo dać mu się wyzłościć, a nie za wszelką cenę uciszyć. Przy złoszczeniu się dziecka dobrze mieć refleksję, co ono w ten sposób do nas mówi. Bo to jest komunikat wysyłany do dorosłego. 

Opowiadała o przeciwdziałaniu przemocy, również seksualnej. Tłumaczyła, że dobrze wychowane dziecko potrafi głośno mówić "nie", a kiedy czuje się zagrożone, umie krzyczeć o pomoc. Potrafi mówić o tajemnicach, które go niepokoją, wie, że jego ciało należy tylko do niego i może nie mieć ochoty na głaskanie czy branie na kolana, że intymne części ciała są szczególnie chronione, prywatne, nikt nie ma prawa ich dotykać bez jego zgody.

- To spotkanie było dla mnie bardzo interesujące - ocenia Krystyna Opoka, nauczycielka z SP 61 w Szczecinie. - Jestem wychowawcą, uczę wf-u, prowadzę z uczniami zajęcia przygotowanie do życia w rodzinie. Ta fachowa wiedza naprawdę się przyda. Czekam na piątkowe warsztaty.

Warsztaty dla nauczycieli odbędą się na na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjaliści pokażą, jak rozpoznawać rodzaje przemocy, na co zwrócić uwagę w zachowaniu dzieci oraz jak rozmawiać z dziećmi i rodzicami o krzywdzeniu.©℗ 

Anna Gniazdowska

fot. M. Homis

***

W trakcie kampanii "Biała Wstążka" prowadzone są dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przy al. Papieża Jana Pawła II 42 w Szczecinie. Z porad psychologów, prawników, terapeutów, policjantów i wielu innych specjalistów można skorzystać od 25 do 27 listopada, oraz od 30 listopada do 4 grudnia w godzinach od 16 do 19.


Dyżury prawników, psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów i doradców społecznych są też prowadzone na prawobrzeżu miasta w Poradni Obywatelskiej Stowarzyszenie Synergia i Stowarzyszenia Educare przy ul. Gryfińskiej 13, od 26 listopada do 4 grudnia w godz. 17 - 19.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Popieram
2015-11-27 07:05:03
Bardzo słuszna inicjatywa. Mopr to nie tylko penisy z bananów, ale również realna praca na rzecz pomocy mieszkańcom Szczecina. Oby tak dalej.
Brawo Mopr
2015-11-27 04:46:27
Ludziom i instytucjom potrzebna jest taka wiedza i możliwości jej stosowania .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA