Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

W poszukiwaniu ogrodnika miasta

Data publikacji: 28 sierpnia 2020 r. 14:02
Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia 2020 r. 13:31
W poszukiwaniu ogrodnika miasta
 

Już nie będzie w randze dyrektora. Tylko szeregowym urzędnikiem Wydziału Ochrony Środowiska UM – na stanowisku głównego specjalisty. Tak będzie umocowany przyszły ogrodnik miasta, na którego nabór właśnie ogłosił prezydent Szczecina.

Chociaż zieleń jest nie tylko dumą, ale też wartością marketingową Szczecina, to od niemal roku nie ma ogrodnika miasta. W latach 2010-19 funkcję tę pełniła Magdalena Grycko, wybrana w konkursie absolwentka niegdysiejszej Akademii Rolniczej. Była to nominacja nie bez kontrowersji. Kandydatka pokonała autorytety w branży, mając w dorobku zaledwie kilkuletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na rzecz Lasów Państwowych oraz jednej ze szczecińskich firm, u której były kontraktowane usługi w zakresie utrzymania miejskiej zieleni.

Mimo że przez pierwsze lata urzędowania – w randze wicedyrektorki Zakładu Usług Komunalnych – wspierała ją czteroosobowa rada naukowa, w której zasiadały autorytety reprezentujące szczecińskie uczelnie, ogrodnik miasta nie doprowadziła do wypracowania jasnych standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni w Szczecinie. Natomiast styl zarządzania zielenią spotykał się z krytyką zarówno autorytetów w zakresie dendrologii, jak i miejskich aktywistów.

Nabór na wolne stanowisko

Za sprawą ubiegłorocznej zmiany Statutu Szczecina, stanowisko ogrodnika miasta zostało przeniesione z Zakładu Usług Komunalnych w struktury magistratu. Magdalena Grycko pozostała więc wicedyrektorką tej miejskiej jednostki, choć z dawną fasadową funkcją się rozstała.

Niemal przez rok stanowisko ogrodnika miasta było wolne. Dopiero teraz prezydent Szczecina ogłosił nabór na głównego specjalistę – ogrodnika miasta. Bez dyrektorskiej rangi to będzie „wolne stanowisko urzędnicze” w Wydziale Ochrony Środowiska UM. Za to z szerokim zakresem zadań do wykonania. Począwszy od „opracowania koncepcji zarządzania zielenią miasta, przez planowanie i kompleksowy nadzór nad jej rozwojem, aż po przygotowanie planu opieki nad drzewami sędziwymi i rewitalizacji istniejących zadrzewień. W tym także „współpraca ze środowiskiem naukowym oraz podmiotami (towarzystwami, fundacjami, stowarzyszeniami) działającymi w zakresie ochrony i rozwoju zieleni”.

To przy – jak wskazano w ogłoszeniu o naborze – zmiennym tempie pracy i w sytuacjach stresowych. Natomiast z wymaganiami co do posiadania polskiego obywatelstwa, nieposzlakowanej opinii, wykształcenia magisterskiego na kierunkach ogrodnictwo lub architektura krajobrazu i z doświadczeniem min. 4 lat w projektowaniu terenów zieleni. Z koniecznością znajomości pakietu MS Office, środowiska WINDOW oraz prawa. Także z obowiązkiem przygotowania „koncepcji zagospodarowania terenów zieleni Szczecina”.

Oferty do 3 września

Jak informuje magistrat, oferty w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Nabór na wolne stanowisko w WOŚr, nr 30/20”, należy wrzucać do specjalnie przygotowanych urn, które znajdują się w przedsionku przed salą sesyjną, przy wejściu do jego filii na prawobrzeżu. Można je też przesyłać na adres Wydziału Organizacyjnego UM w terminie do 3 września włącznie.

Podobnie jak przed dekadą, tak i teraz nabór na ogrodnika miasta będzie dwuetapowy. W pierwszym zostanie oceniona złożona dokumentacja, czyli od strony formalnej kwalifikacje kandydatów. Natomiast w finalnym – dla wybranych – będzie rozmowa kwalifikacyjna. ©℗

Tekst i fot. A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

inna
2020-08-29 13:19:57
a może w Stargardzie zrobić konkurs na stanowisko urzędnika, i nic więcej. działania podobne jak w Szczecinie!
@Gulo
2020-08-29 10:41:35
Za to w Poznaniu nic nie sadzą i niczego nie pielęgnują. Chaszcze nie do przejścia wszędzie oprócz centrum, gdzie oprócz niewielkiego zaniedbanego parku nie ma w ogóle zieleni. Nie wiem jak Kraków czy Gdańsk, ale w porównaniu z betonowym, zarośniętym przypadkowymi chaszczami Poznaniem, wyglądamy nieźle. Oczywiście potencjał mamy największy ze wszystkich polskich miast, pora to zacząć wykorzystywać!
Będzie smutno...
2020-08-29 01:52:07
Red. an odejdzie do UM, bo ma najwięcej do powiedzenia na temat zieleni... :( Ale my czytelnicy Kuriera odetchniemy... :) Mam nadzieję, że wymóg polskiego obywatelstwa nie przeszkodzi w objęciu tej zaszczytnej funkcji. Pragnę przypomnieć szanownym Czytelnikom, że wielokrotnie wybór osób z obcym obywatelstwem szkodził Polsce. Ot choćby niejaki poddany korony brytyjskiej Sikorski, czy w niesławie odwołany v-minister SZ Rey, czy ministrowie finansów (no ci już muszą być właściwego handlowego pochodzenia) "bydgoszczu" Rostowski, czy obecny sterujący Polskę na wyżyny długu publicznego ( 1,5 bln zł) Kamiński (zaraz po zadłużeniu Polski zwieje do Londynu).
Absurd i skandla
2020-08-28 22:11:21
Czy wy jesteście poważni? Przez rok nie było ogrodnika i było dobrze, a teraz urządzacie jakiś fasadowy konkurs i dajecie tylko tydzień, a przygotowanie obszernej prezentacji?!!! kto wam uwierzy, że odstawiając coś takiego nie jest już to wszystko z góry ustawione, a wam niby zależy wam na tym, aby wpłynęły jak najlepsze oferty!? To trzeba było dać minimum miesiąc na zrobienie prezentacji. Tyle w temacie.
Konkurs fasadowy
2020-08-28 21:53:41
Ten konkursy są fasadowe. Szczeciński WSA na jedną ze skarg kandydata na starostę powiatu G. uznał, że urząd nie jest w stanie w żaden sposób uzasadnić, dlaczego wybrał, tego a nie innego kandydata i zatrudnienie innej osoby nastąpiło z naruszeniem prawa, bo nie wypełniono zasady otwartości i przejrzystości. przez co Sąd dokonujący kontroli prawidłowości nie ma żadnego dokumentu, na którym mógłby orzec, czy odwołanie kandydata jest, czy nie jest zasadne. W Szczecinie te konkursy są prowadzone dokładnie tych samych zasadach. Tj. w protokołach nie ma nic, poza lakonicznym stwierdzeniem, że "kandydat najlepiej odpowiadał na zadane pytania i wykazał się najlepszą znajomością zagadnień".
Gulo
2020-08-28 19:26:54
Inne miasta np Kraków Gdańsk to w porównaniu do Szczecina przepaść mentalna tam już dawno jest moda na ogrodnictwo miejskie są zioła w mieście aktywności ogrodnicze jest myśl u nas komuno wróć sadzą drogie drzewa a potem juz nie podlewają i usycha drzewo taki ogrodnik miejski
Oho
2020-08-28 18:13:16
I ani słowa o tatku byłej pani ogrodnik, który jako vwojewoda podarował Krzystkowi mieszkanie. Dziwne
szkoda kasy
2020-08-28 17:20:07
nie potrzebny taki, nie wiedzą kiedy i jak kosić trawę? a o pielęgnacji drzew to już lepiej nie wspominać.
@mimi
2020-08-28 15:34:09
Utworzono wiele zakladów i jednostek budżetowych z teoretycznymi kompetencjami ą i tak o wielu sprawach decydują urzednicy magistratu.
mimi
2020-08-28 15:02:11
Moim zdaniem ulokowanie "ogrodnika miasta" w strukturze ZUK to był poroniony pomysł gdyż mógł sobie co najwyżej "palcem w bucie pokiwać" skoro zagadnienia zieleni miejskiej były w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Stworzono stanowisko a nie dano odpowiednich uprawnień a jeżeli nawet dano to teoretyczne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA