poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > W poczuciu bezkarności?

W poczuciu bezkarności?

W poczuciu bezkarności?
Data publikacji: 2016-05-21 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 2350 134542

Od ubiegłego tygodnia przy stadionie Arkonii są wycinane drzewa. Mimo okresu ochronnego dla ptasich lęgów. Rzecz dzieje się na terenie lasów miejskich, więc... nie dziwi nic? „Poczucie bezkarności takich działań, ewidentnie łamiących zapisy ustawy O ochronie zwierząt, jest porażające, szczególnie w Szczecinie" - odpowiada Wojciech Bryłka, nasz Czytelnik.

Wycinka zaczęła się na odcinku prostopadłym do ul. Arkońskiej. Potem pod piłami padały kolejne drzewa, wzdłuż całego ogrodzenia stadionu. Tak jeszcze w ubiegłym tygodniu. Wycięto w sumie kilkadziesiąt drzew. Ile i czy wycinka - mimo okresu ochronnego dla ptasich lęgów - będzie kontynuowana, o tym Zakład Usług Komunalnych milczy.

- To kolejny, po al. Papieża Jana Pawła II, przykład skandalicznych działań ze strony miejskich służb odpowiedzialnych za stan miejskiej zieleni. Pozwalają na wycinkę drzew w okresie ochronnym dla ptactwa, czym ewidentnie łamią prawo! - nie ma wątpliwości Wojciech Bryłka, były prezes Szczecińskiej Zielonej Alternatywy, a obecnie współzałożyciel Fundacji SAPIENS - Szczecińskiej Aktywnej Przestrzeni Inicjatyw Ekologicznych, Naukowych i Społecznych. - To działania karygodne. Tyle że wykonywane w pełnym poczuciu bezkarności. Bo w Szczecinie ledwie garstka osób jest w stanie aktywnie walczyć w obronie przyrody. Jeżeli nawet zgłoszona przez nich sprawa dotrze do organów ścigania, to i tak najczęściej po miesiącach jest umarzana z uwagi na „niską szkodliwość społeczną czynu".

Szkoda tylko czasu, energii i nerwów nas-zielonych aktywistów. Zdają sobie z tego sprawę ci, co teraz pozwalają i tną wielkie drzewa. Robią więc, co chcą. Dopóki będziemy im na to pozwalali: my-szczecinianie oraz przedstawiciele organów ścigania, władzy sądowniczej, a przede wszystkim miejscy decydenci.
Zakład Usług Komunalnych przekonuje, że nie może być mowy o łamaniu prawa w przypadku wycinki przy stadionie Arkonii. ©℗


Arleta NALEWAJKO
Fot. Wojciech BRYŁKA

W poczuciu bezkarności? W poczuciu bezkarności? W poczuciu bezkarności? W poczuciu bezkarności? W poczuciu bezkarności?

Komentarze

gh
Patrząc na zdjęcia cieszę się, że usunięto martwe i umierające drzewa, które w każdej chwili mogły się zwalić na głowę trenującym na stadionie lub spacerującym po lesie. Ciekawe byłyby artykuły i komentarze jak to leśnicy miejscy nie zadbali o bezpieczeństwo ludzi. A dla nieuważających na lekcjach biologii i geografii - las jest zasobem odnawialnym. Po wyciętych drzewach sadzi się nowe lub w ramach tzw. naturalnego odnowienia lasu pielęgnuje się samosiewy.
2016-05-25 08:57:43
Kowal
Jak lasami miejskim kieruje człowiek, który nie jest leśnikiem z wykształcenia to o jakim okresie ochronnym Wy piszecie? Jak Różyczka nie potrafi drzew odróżniać, kadra rotowana jest tak, że nikt niczego nie ogarnia, Bulgot na dąbiu tnie na potęgę a doświadczenia jego główne to jest takie, że jest kumplem kowala ze studiów to ręce opadają.
2016-05-21 21:57:22
@Gargamel
żeby chociaż parkingi - betonowe cosie typu "przełomów"
2016-05-21 14:19:06
bieta
Ja też ubolewam nad tym, że pozwalamy na to, by Szczecin powoli przestał być zielonym miastem. Serce mi się kraje, gdy widzę wycinane albo ogławiane stare drzewa! Sadzi się jakieś namiastki drzew... Albo 'unowocześniając' parki wycina się w pień krzaki...
2016-05-21 14:07:30
Kuba
Przestanicie pisac glupoty wNiemczech wycinaja kilometry drzew przy drogach i wsadzaja mlode jest ladniej i bezpieczniej a nie jak na Al Papieza starei mlode zobaczcie jak to wyglada miedzy placem lotnikow a Grunwaldzkim Wycinac ale wsadzac nowe
2016-05-21 11:29:10
Szczecinianin od kołyski
Ta wycinka to już nie pierwsza w ostatnich miesiącach w tych okolicach. Rżną na potęgę ile się da. Jeszcze im trochę zostało do wyrębu na kilka lat. Był sobie las...
2016-05-21 10:28:54
jola
brak słów
2016-05-21 10:19:12
Gargamel
Wyciąć lasy pobudować parkingi. Szczecin z miasta zieleni zamienia się w miasto betonu.
2016-05-21 10:01:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie