Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W poczuciu bezkarności?

Data publikacji: 21 maja 2016 r. 09:54
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:55
W poczuciu bezkarności?
 

Od ubiegłego tygodnia przy stadionie Arkonii są wycinane drzewa. Mimo okresu ochronnego dla ptasich lęgów. Rzecz dzieje się na terenie lasów miejskich, więc... nie dziwi nic? „Poczucie bezkarności takich działań, ewidentnie łamiących zapisy ustawy O ochronie zwierząt, jest porażające, szczególnie w Szczecinie" - odpowiada Wojciech Bryłka, nasz Czytelnik.

Wycinka zaczęła się na odcinku prostopadłym do ul. Arkońskiej. Potem pod piłami padały kolejne drzewa, wzdłuż całego ogrodzenia stadionu. Tak jeszcze w ubiegłym tygodniu. Wycięto w sumie kilkadziesiąt drzew. Ile i czy wycinka - mimo okresu ochronnego dla ptasich lęgów - będzie kontynuowana, o tym Zakład Usług Komunalnych milczy.

- To kolejny, po al. Papieża Jana Pawła II, przykład skandalicznych działań ze strony miejskich służb odpowiedzialnych za stan miejskiej zieleni. Pozwalają na wycinkę drzew w okresie ochronnym dla ptactwa, czym ewidentnie łamią prawo! - nie ma wątpliwości Wojciech Bryłka, były prezes Szczecińskiej Zielonej Alternatywy, a obecnie współzałożyciel Fundacji SAPIENS - Szczecińskiej Aktywnej Przestrzeni Inicjatyw Ekologicznych, Naukowych i Społecznych. - To działania karygodne. Tyle że wykonywane w pełnym poczuciu bezkarności. Bo w Szczecinie ledwie garstka osób jest w stanie aktywnie walczyć w obronie przyrody. Jeżeli nawet zgłoszona przez nich sprawa dotrze do organów ścigania, to i tak najczęściej po miesiącach jest umarzana z uwagi na „niską szkodliwość społeczną czynu".

Szkoda tylko czasu, energii i nerwów nas-zielonych aktywistów. Zdają sobie z tego sprawę ci, co teraz pozwalają i tną wielkie drzewa. Robią więc, co chcą. Dopóki będziemy im na to pozwalali: my-szczecinianie oraz przedstawiciele organów ścigania, władzy sądowniczej, a przede wszystkim miejscy decydenci.
Zakład Usług Komunalnych przekonuje, że nie może być mowy o łamaniu prawa w przypadku wycinki przy stadionie Arkonii. ©℗


Arleta NALEWAJKO
Fot. Wojciech BRYŁKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2016-05-25 08:57:43
Patrząc na zdjęcia cieszę się, że usunięto martwe i umierające drzewa, które w każdej chwili mogły się zwalić na głowę trenującym na stadionie lub spacerującym po lesie. Ciekawe byłyby artykuły i komentarze jak to leśnicy miejscy nie zadbali o bezpieczeństwo ludzi. A dla nieuważających na lekcjach biologii i geografii - las jest zasobem odnawialnym. Po wyciętych drzewach sadzi się nowe lub w ramach tzw. naturalnego odnowienia lasu pielęgnuje się samosiewy.
Kowal
2016-05-21 21:57:22
Jak lasami miejskim kieruje człowiek, który nie jest leśnikiem z wykształcenia to o jakim okresie ochronnym Wy piszecie? Jak Różyczka nie potrafi drzew odróżniać, kadra rotowana jest tak, że nikt niczego nie ogarnia, Bulgot na dąbiu tnie na potęgę a doświadczenia jego główne to jest takie, że jest kumplem kowala ze studiów to ręce opadają.
@Gargamel
2016-05-21 14:19:06
żeby chociaż parkingi - betonowe cosie typu "przełomów"
bieta
2016-05-21 14:07:30
Ja też ubolewam nad tym, że pozwalamy na to, by Szczecin powoli przestał być zielonym miastem. Serce mi się kraje, gdy widzę wycinane albo ogławiane stare drzewa! Sadzi się jakieś namiastki drzew... Albo 'unowocześniając' parki wycina się w pień krzaki...
Kuba
2016-05-21 11:29:10
Przestanicie pisac glupoty wNiemczech wycinaja kilometry drzew przy drogach i wsadzaja mlode jest ladniej i bezpieczniej a nie jak na Al Papieza starei mlode zobaczcie jak to wyglada miedzy placem lotnikow a Grunwaldzkim Wycinac ale wsadzac nowe
Szczecinianin od kołyski
2016-05-21 10:28:54
Ta wycinka to już nie pierwsza w ostatnich miesiącach w tych okolicach. Rżną na potęgę ile się da. Jeszcze im trochę zostało do wyrębu na kilka lat. Był sobie las...
jola
2016-05-21 10:19:12
brak słów
Gargamel
2016-05-21 10:01:23
Wyciąć lasy pobudować parkingi. Szczecin z miasta zieleni zamienia się w miasto betonu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA