poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Kurierze: Albo reklamy, albo drzewa…

W Kurierze: Albo reklamy, albo drzewa…

W Kurierze: Albo reklamy, albo drzewa…
Data publikacji: 2016-05-04 08:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 2203 132178

Na billboardzie hasło: „Skuteczność z wyjątkową pielęgnacją”. Pod nią wyraźny dowód na efektywność owej reklamy: rząd ogłowionych drzew. To rodzaj „pielęgnacji” zieleni, jaki w Polsce od lat jest zakazany – przepisami ustawy O ochronie przyrody. Prawo sobie, a realia wciąż dyktują ekowandale?

Każdego roku budżet Szczecina, czyli my – podatnicy na utrzymanie i pielęgnację szczecińskiej zieleni wydajemy miliony złotych. Tylko na drzewa – w bieżącym – blisko 1,5 mln zł. Gros z nich zajmuje pasy przyulicznej zieleni. A to jest też teren, w którym prywatni inwestorzy stawiają billboardy. Konflikt z czasem jest nieunikniony, gdy rosnąca korona drzewa zaczyna przesłaniać reklamowy nośnik. A wtedy dzieje się tak jak przy ulicach: 26 Kwietnia, Ku Słońcu („Kurier” opisywał te przypadki) albo – jak ostatnio – u zbiegu ul. Zbójnickiej z ul. Europejską, gdzie ogłowiono młode drzewa.

Niemal po sąsiedzku, czyli na Gumieńcach, niespełna dwa tygodnie temu doszło do identycznego aktu ekowandalizmu.

– Pierwszy przypadek ogłowienia drzew w tym roku mieliśmy przy składzie budowlanym. Teraz sytuacja się powtórzyła przy kolejnym billboardzie – tej samej firmy, która użycza powierzchni reklamowych sieciom handlowym – mówi Adrian Cerkowniak, radny RO Gumieńce. – To raczej nie przypadek. Na szczęście tylko przy nośnikach tej jednej firmy zieleń na Gumieńcach przegrywa z reklamą.©℗

Cały artykuł w środowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 4 maja 2016 r.

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: u zbiegu ulic Europejskiej i Zbójnickiej tyle pozostało z drzew…

Fot. RO GUMIEŃCE

Komentarze

a
A propos okaleczanie drzew , proponuję przejażdżkę po osiedlu Bukowym lub Majowym zobaczcie jak wyglądają m.in. brzozy przy ul. Fioletowej od strony pl. Kamińskiego - lepiej te drzewa od razu wyciąć . Okalecza sie również iglaki a jak podejrzewa zlecane jest to przez administracje poszczególnych osiedli ( SM Dąb ).
2016-05-05 17:27:54
nie głosowałem na Prezia
Ogrodnik miejski zapewne ma na to sensowne wytłumaczenie. Prezio zapewne, tak, jak w innych sprawach będzie milczał, jak grób, bo Prezio z zasady na krytykę nie reaguje. Jest od tego tylko jeden wyjątek. Okres na krótko przed wyborami, kiedy Prezio bardzo chętnie spotyka się z ludźmi (na ulicach, w tramwajach), wsłuchuje się w ich problemy i postulaty, a po wygranych wyborach zamyka się w swoim gabinecie i tyle go widziano.
2016-05-05 08:48:07
kus
Rozwiązanie jest proste. Odpowiednio skonstruowana umowa z dzierżawcą i wygaszanie umów z łamiącymi zasady. Do tego uchylanie zgody na prowadzenie działalności dla firm od wycinek -tych ukarać najłatwiej bo widać ich na zdjęciach.
2016-05-04 21:52:16
ckm
i co? winnych brak...
2016-05-04 18:27:39
Szczecinianka
Proponuje ogłowić tego, który wydal decyzje/zarządzenie o dokonaniu takiego wandalizmu. Dlaczego nikt nie ponosi za to odpowiedzialności. Na co czekamy!
2016-05-04 18:21:19
bieta
Jak można do tego dopuszczać i siedzieć cicho?! Chciałoby się powiedzieć: ogłowić urzędników!
2016-05-04 12:07:13
Marcus
Chciałoby się powiedzieć ogłowić reklamy lecz to intratny interes nie tylko zdaje się dla firm reklamowych, jak zresztą wiele innych przedsięwzięć w Szczecinie - patrz deklaracje majątkowe rajców miejskich przed i po objęciu władzy.
2016-05-04 08:47:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie