Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

W Kurierze: Albo reklamy, albo drzewa…

Data publikacji: 04 maja 2016 r. 08:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
W Kurierze: Albo reklamy, albo drzewa…
U zbiegu ulic Europejskiej i Zbójnickiej tyle pozostało z drzew… Fot. RO GUMIEŃCE  

Na billboardzie hasło: „Skuteczność z wyjątkową pielęgnacją”. Pod nią wyraźny dowód na efektywność owej reklamy: rząd ogłowionych drzew. To rodzaj „pielęgnacji” zieleni, jaki w Polsce od lat jest zakazany – przepisami ustawy O ochronie przyrody. Prawo sobie, a realia wciąż dyktują ekowandale?

Każdego roku budżet Szczecina, czyli my – podatnicy na utrzymanie i pielęgnację szczecińskiej zieleni wydajemy miliony złotych. Tylko na drzewa – w bieżącym – blisko 1,5 mln zł. Gros z nich zajmuje pasy przyulicznej zieleni. A to jest też teren, w którym prywatni inwestorzy stawiają billboardy. Konflikt z czasem jest nieunikniony, gdy rosnąca korona drzewa zaczyna przesłaniać reklamowy nośnik. A wtedy dzieje się tak jak przy ulicach: 26 Kwietnia, Ku Słońcu („Kurier” opisywał te przypadki) albo – jak ostatnio – u zbiegu ul. Zbójnickiej z ul. Europejską, gdzie ogłowiono młode drzewa.

Niemal po sąsiedzku, czyli na Gumieńcach, niespełna dwa tygodnie temu doszło do identycznego aktu ekowandalizmu.

– Pierwszy przypadek ogłowienia drzew w tym roku mieliśmy przy składzie budowlanym. Teraz sytuacja się powtórzyła przy kolejnym billboardzie – tej samej firmy, która użycza powierzchni reklamowych sieciom handlowym – mówi Adrian Cerkowniak, radny RO Gumieńce. – To raczej nie przypadek. Na szczęście tylko przy nośnikach tej jednej firmy zieleń na Gumieńcach przegrywa z reklamą.©℗

Cały artykuł w środowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 4 maja 2016 r.

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: u zbiegu ulic Europejskiej i Zbójnickiej tyle pozostało z drzew…

Fot. RO GUMIEŃCE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

a
2016-05-05 17:27:54
A propos okaleczanie drzew , proponuję przejażdżkę po osiedlu Bukowym lub Majowym zobaczcie jak wyglądają m.in. brzozy przy ul. Fioletowej od strony pl. Kamińskiego - lepiej te drzewa od razu wyciąć . Okalecza sie również iglaki a jak podejrzewa zlecane jest to przez administracje poszczególnych osiedli ( SM Dąb ).
nie głosowałem na Prezia
2016-05-05 08:48:07
Ogrodnik miejski zapewne ma na to sensowne wytłumaczenie. Prezio zapewne, tak, jak w innych sprawach będzie milczał, jak grób, bo Prezio z zasady na krytykę nie reaguje. Jest od tego tylko jeden wyjątek. Okres na krótko przed wyborami, kiedy Prezio bardzo chętnie spotyka się z ludźmi (na ulicach, w tramwajach), wsłuchuje się w ich problemy i postulaty, a po wygranych wyborach zamyka się w swoim gabinecie i tyle go widziano.
kus
2016-05-04 21:52:16
Rozwiązanie jest proste. Odpowiednio skonstruowana umowa z dzierżawcą i wygaszanie umów z łamiącymi zasady. Do tego uchylanie zgody na prowadzenie działalności dla firm od wycinek -tych ukarać najłatwiej bo widać ich na zdjęciach.
ckm
2016-05-04 18:27:39
i co? winnych brak...
Szczecinianka
2016-05-04 18:21:19
Proponuje ogłowić tego, który wydal decyzje/zarządzenie o dokonaniu takiego wandalizmu. Dlaczego nikt nie ponosi za to odpowiedzialności. Na co czekamy!
bieta
2016-05-04 12:07:13
Jak można do tego dopuszczać i siedzieć cicho?! Chciałoby się powiedzieć: ogłowić urzędników!
Marcus
2016-05-04 08:47:36
Chciałoby się powiedzieć ogłowić reklamy lecz to intratny interes nie tylko zdaje się dla firm reklamowych, jak zresztą wiele innych przedsięwzięć w Szczecinie - patrz deklaracje majątkowe rajców miejskich przed i po objęciu władzy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA