Trwa wyposażanie nowego, „zielonego Ekoportu” u zbiegu ulic Harcerzy i Arkońskiej. W pełnej okazałości będzie można go zobaczyć już w piątek (15 września) o godzinie 11. Z tej okazji dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji. O godzinie 16 natomiast będzie oficjalne otwarcie.
Najnowszy, ósmy Ekoprt w Szczecinie jest już gotowy. Aktualnie trwa jego wyposażanie. Wszystko po to, by w sobotę (16 września), mógł zostać udostępniony mieszkańcom Szczecina. Dzień wcześniej – w piątek – odbędzie się jego wielkie otwarcie. Z tej okazji dla dzieci ze szczecińskich szkół przygotowano szereg atrakcji. Imprezy rozpoczną się już o godzinie 11. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach z artrecyklingu o nazwie: "Jak z niczego stworzyć coś pięknego". Ustawione będzie także stoisko edukacyjne EcoSzczecin. W pobliżu natomiast znajdzie się dmuchany zamek, nie zabraknie również popcornu, waty cukrowej, ekologicznych konkursów, zabaw z nagrodami oraz fotobudki.
O godzinie 16 odbędzie się oficjalne otwarcie z udziałem zaproszonych gości. Będzie to także okazja do wspólnego zwiedzania najnowszego Ekoportu w Szczecinie.
Odpady do niego będzie można przynosić już od soboty (16 września). Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19. W soboty natomiast od 9 do 15.
- W najnowocześniejszym, ekologicznym Ekoporcie znajdującym się przy zbiegu ulicy Harcerzy i Arkońskiej nic się nie zmarnuje. Deszczówka zbierana będzie do podziemnych pojemników, a następnie zostanie wykorzystana do bieżącej obsługi obiektu. Baterie słoneczne zamontowane na dachu jednego z budynków pozwolą na zasilenie w energię elektryczną całego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Konstrukcje zostały przygotowane w taki sposób, że docelowo przyozdobią je pnące rośliny - informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.
Za darmo będzie można tutaj oddać odpady, tak jak w pozostałych siedmiu Ekoportach. Tutaj zaprojektowana i wykonana została sala multimedialna. W weekendy, w godzinach otwarcia obiektu – po ustaleniach z radą osiedla – funkcjonowała będzie jako świetlica. Odbywały się w niej będą także różnego rodzaju szkolenia, konferencje czy lekcje z zakresu ekologii. Do dyspozycji wszystkich użytkowników dostępna będzie toaleta.
Częścią całego kompleksu są również: budynek garażowo-warsztatowy, magazyn, wiata czterostanowiskowa oraz sześciostanowiskowa. Uzupełnieniem wszystkiego są nasadzenia krzewów.
* * *
Inwestycja kosztowała 4,5 miliona złotych. Została włączona w projekt „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnieniem systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin” o wartości 5,9 miliona złotych. Projekt obejmuje budowę Ekoportu, zakup dwóch samochodów do obsługi Ekoportu, komputeryzację systemu obsługi Ekoportu, wyposażenie sali edukacyjnej. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła 2,94 miliona złotych.
(k)