Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Droga w śmieciach

Data publikacji: 2017-06-21 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:43
Droga w śmieciach
 
Ekoporty cieszą się sporym zainteresowaniem szczecinian. Przyjmują bowiem od mieszkańców odpady tzw. problemowe. Nieodpłatnie. Ale nie działają przez całą dobę. Dlatego w ich sąsiedztwie – a poza zasięgiem systemu monitoringu – powstają dzikie wysypiska śmieci z tego, co z różnych punktów miasta dowieziono przed otwarciem lub po zamknięciu ekoportów.

Skalę problemu najlepiej widać na Gumieńcach, gdzie działa ekoport nr 1 – przy ul. Dworskiej i pl. Słowińców.

– Od kilku lat niemal codziennie przy płocie naszej placówki znajdujemy odpady. Nie chodzi o worek czy dwa, ale o ogromne ilości, istne hałdy śmieci, które przewalają się z trawników i zza krzaków na chodniki – mówi Renata Chełmowska, dyrektorka Przedszkola „Pod Muchomorkiem” (ul. Dworska). – Sprzątam je ja, konserwator placówki, mieszkańcy okolicznych domów, a także sami pracownicy ekoportu. Już siły nie mamy. Teoretycznie mogłabym na zasypaną śmieciami okolicę zamknąć oczy, ale… nie potrafię. Oczekuję na pomoc i wsparcie miasta, czyli na konstruktywne rozwiązanie problemu, z jakim się borykamy od lat i bezskutecznie, niestety.

Co ciekawe, problem nie pojawił się z chwilą uruchomienia ekoportu. Tylko wówczas, gdy na jego terenie i przed bramą zaczął działać system monitoringu, a na ogrodzeniu zawisło ostrzeżenie: „Zakaz wyrzucania odpadów. Uwaga!!! Kto składuje odpady w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym podlega karze aresztu albo grzywny”.

– Wcześniej, kto przyjechał z odpadami już po zamknięciu ekoportu, zostawiał je przy bramie. Teraz porzuca je po okolicy – komentuje p. Renata. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 czerwca 2017 r.

Arleta Nalewajko

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No pewnie xD
2017-07-15 12:30:28
zostawmy okno życia niech firmy ustawiają się w kolejkach i inne janusze co im się trawy nie chce wysypać z worka ;> to będzie okno śmierci, a nie życia, bo ten, który będzie te odpady segregował długo nie pożyje z nerwów ;)
Taka prawda
2017-06-21 12:44:52
W ekoportach powinno być tzw. "okno życia" gdzie ludzie mogliby 24/7 zostawiać swój były dobytek

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA