Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

W KURIERZE. Stadion w wykopanej dziurze

Data publikacji: 26 lutego 2016 r. 10:52
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
W KURIERZE. Stadion w wykopanej dziurze
 

Rozmowa z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem  

- Kilka dni temu zadzwonił do pana prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Wcześniej dosyć ostro wypowiadał się on m.in. na Twitterze na temat jednego z najgorętszych tematów w Szczecinie, czyli przebudowie stadionu. Zaskoczył pana telefon od prezesa?

- Cieszę się, że pan prezes Boniek interesuje się stadionem. Myślę, że to jest dobry sygnał. Natomiast nasza rozmowa, która odbyła się w bardzo sympatycznej atmosferze, wskazała na to, że pan prezes nie ma pełnej wiedzy na temat stadionu. Zaprosiłem go zatem do Szczecina, abyśmy mogli porozmawiać i z przyjemnością przedstawię mu efekty naszej pracy. Bo to nie jest coś, co się dzieje od paru tygodni, tylko od parunastu ładnych miesięcy. Nasze przygotowania to jest naprawdę ciężka praca i konsekwentne działanie.

- Co to znaczy, nie miał pełnej wiedzy?

- Pan prezes Boniek przyznał się, że nie zna szczegółów projektu przygotowanego przez miasto. Nie wiedział np., czy to jest zadaszony obiekt czy nie. To są takie rzeczy, które wymagałyby pewnego doprecyzowania. Trudno się dziwić, pan prezes zajmuje się ekstraklasą w całej Polsce, trudno żeby miał wiedzę na temat jednego stadionu.

(...)

- Zima praktycznie już za nami. Ale wielu mieszkańców Szczecina ciągle ma w pamięci awarię torowiska Szybkiego Tramwaju. Jest już ekspertyza dotycząca powodów uszkodzenia spawów szyn. Będą kolejne tego typu awarie, czy to był wypadek przy pracy?

- Wiemy dziś, na bazie ekspertyz, że błędna była technologia spawania. Czy będą dalsze kłopoty? Na 100 procent teraz trudno na to pytanie odpowiedzieć. Na pewno będziemy cały czas monitorować torowiska. Jeżeli jakiekolwiek usterki się pojawią, będą natychmiast naprawiane. Myślę, że takiej skali problemów na pewno już nie będzie. Natomiast musimy się temu przyglądać. To jest też jakaś informacja dla firm, które profesjonalnie zajmują się spawaniem, że reżimy technologiczne są szalenie istotne. Tramwaje są dużo cięższe niż kiedyś, że zabierają więcej pasażerów i jeżdżą szybciej.

- Czy do podobnej awarii nie dojdzie np. na ulicy Potulickiej? Tam również jest nowe torowisko.

- Na razie nic takiego się nie dzieje. Pojawiają się jakieś pojedyncze usterki i trzeba się z tym mierzyć. Musimy nad tym czuwać. Mamy do tego odpowiednie służby.

(...)

- Miasto promuje ostatnio pomysł, aby nowym sercem Szczecina została Łasztownia. Ale spotkał się on już z krytyką np. lokalnych polityków różnego szczebla. Nazywają go wręcz zabawnym, aby z fragmentu Łasztowni, bo tyle tylko należy do miasta, uczynić reprezentacyjne miejsce Szczecina.

- Myślę, że tak się stanie. I jest to chyba niezależne od polityków i od magistratu. Bo to się po prostu dzieje. Poprzez samych mieszkańców. Wystarczy spojrzeć na bulwary nadodrzańskie. Trochę słońca i tam są tłumy. Ostatnio miałem przyjemność spotkać się z przyjaciółmi w Starej Rzeźni, w środku tygodnia, na kolacji. I muszę powiedzieć, że byłem zdziwiony. W restauracji, oddalonej jednak od centrum, połowa stolików była zajęta. To znaczy, że ludzie chętnie tam przyjeżdżają.
- Ale jedna Stara Rzeźnia wiosny nie czyni...
- Czyni, czyni, dlatego, że ludzie poznają tę przestrzeń. Muszę powiedzieć, że jeżeli przyprowadzam na Łasztownię kogoś spoza Szczecina, gdy spojrzy na pięknie oświetlone Wały Chrobrego po drugiej stronie Odry, na marinę, to wszystko robi ogromne wrażenie. A to jest dopiero pierwszy kroczek ku przyszłości. Za tym pójdą inwestycje infrastrukturalne w postaci dróg, mostu Kłodnego, który pięknie otworzy Łasztownię. Tam się także pojawi tramwaj oraz rondo ułatwiające dojazd.

(...)

- Dziękuję za rozmowę.

Cały, obszerny wywiad, w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 26 lutego 2016.

Rozmawiał Dariusz Staniewski

Fot. R.STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Łasztownia
2016-02-28 11:23:32
Jeszcze trochę i na Łasztowni będzie nirwana, panie Krzystek wróć pan na ziemię wystarczy wyjść z dworca i popatrzeć w stronę Pomorzan to wstyd na całą RP że w centrum są takie slamsy i ruina a tak można by zrobić tam ładny zakątek. Pomyśl pan co zrobić z dzielnicami w stronę Golęcina i Gocławia bo jest XXI wiek i tam też mieszkaj ludzie
Kasa na nowy stadion się znajdzie
2016-02-27 16:48:42
Kiedy Pan Krzystek zlikwiduje STRASZ MIEJSKĄ przyboczną gwardię pretorjanów, nikomu niepotrzebnych i nieprzydatnych. Trzy lata jak ich nie ma, a jest kasa na nowy stadion.
Mario
2016-02-27 03:34:02
Z rozbudowa Lasztowni to wracamy do pieknego przedwojennego szczecina stworzonego przez wybitnych architektow jak Haken. Most klodny i budynki z przeszlosci byly piekne mam nadzieje ze odbuduja tam starowke a nie nastepne galerie handlowe!!!!
?
2016-02-26 20:42:43
Dlaczego w koncepcji Krzystka skarpę pod dużą trybuną można skopać, a przy koncepcji Mroczka nie? Może konkurencja boi się nowej kopalni piasku?
zenek
2016-02-26 15:42:06
Konsekwentne działania? Konkurs na projekt przebudowy stadionu zakładał limit 50 mln złotych. Dlaczego od razu nie było limitu 150 mln złotych czyli o koszcie jakim się mówi obecnie. Efekt zwycięski projekt ulega przeróbkom i każdy widzi (oprócz prezydenta i jego siuchty), że za takie pieniądze to jest bubel.
kibic
2016-02-26 13:34:26
nigdy nie można wierzyć kłacy!!!
Cztery trybuny
2016-02-26 12:32:36
Cytat :"Zaletą tego stadionu jest wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu i BRAK CZWARTEJ TRYBUNY. TO SZANSA I MOŻLIWOŚĆ JEJ ZBUDOWANIA W PRZYSZŁOŚCI..." Pan Prezydent wkracza na ocean hipokryzji: On dobrze wie,że do tematu stadionu można podejść raz bo potem będzie to niemożliwe. To kurczowe trzymanie się złej koncepcji to obawa przed wynikiem wyborów w 2018, bo co zostanie do tego czasu wybudowane, opóźniona spalarnia śmieci?
Edek
2016-02-26 12:10:52
Jasne nie wiedzial czy to jest zadaszony obiekt czy nie Widzisz i nie grzmisz !!!!!!!!!!!!!
xl
2016-02-26 11:44:10
Stara Rzeznia odbudowana przez prywatna osobe odnosi wielkie sukcesy bo ma dobrego gospodarza Pania Laure Hołowacz i fundacje ktora ona załozyła . Zarzadzana przez Krzystka sitwa moze sie wykazac niedokonczona obok marina jeszcze nieooddana ( termin minąl dawno) a juz zniszczona , bulwarami ktore tylko zyja jak jest ładna pogoda czyli 25 % dni w roku, potem tam zalegaja kupy śmieci, zreszta przy ładnej pogodzie tez.
Schronisko
2016-02-26 11:32:33
Ciekawe, czy Pan Prezydent poważnie traktuje mieszkańców miasta, którym zarządza i zauważył protest przeciwko lokalizacji nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Chopina, którą to lokalizację bez analizy tematu i myślenia wskazali podlegli mu urzędnicy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA