piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Kurierze: Kwiaty dla ludzi i miasta

W Kurierze: Kwiaty dla ludzi i miasta

W Kurierze: Kwiaty dla ludzi i miasta
Data publikacji: 2016-05-24 08:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 2180 135077

To projekt w Szczecinie bez precedensu, a ph. „Balkony w kwiatach". Dzięki niemu elewacja pierwszego z wieżowców pl. Żołnierza Polskiego tworzy uporządkowaną i spójną całość. „Z czasem, gdy rośliny się rozwiną i spłyną kaskadami kolorów, ściany budynku będą przypominały obraz malowany kwiatami" - zapowiadają: dr Marta Kościńska z ZUT, Magdalena Grycko, ogrodnik miasta oraz Lidia Nowak z SM „Śródmieście" - współtwórczynie projektu.

Po przebudowie przestrzeń dawnej alei kwiatowej zdominowała monochromatyczna szarość betonu. Skutecznie odpychając ludzi.

- Pusta przestrzeń: od miesięcy zastanawialiśmy się, jak ją ożywić - opowiada Magdalena Grycko, ogrodnik miasta i wicedyrektor Zakładu Usług Komunalnych. - Miasto wyszło z inicjatywą cyklu wydarzeń kulturalnych ph. „Kolorowa Aleja", a my... wspólnie z Katedrą Projektowania Krajobrazu zdecydowaliśmy się zmienić na lepsze również przestrzeń przylegającą do niej: na początek jeden sąsiadujący z aleją budynek.

Wybór padł na narożny wieżowiec pl. Żołnierza 1-1a: 60 mieszkań, 10 pięter, w administrowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście".

- Wokół jakość przestrzeni publicznej jest taka, jak w innych punktach miasta, czyli dość kiepska. Zastanawialiśmy się, jak ją zmienić, uporządkować. Jak osłabić reklamowy chaos, czyli z mnóstwa przypadkowych kolorów wydobyć wiodące, nadać nimi rytm, męczącą feerię przypadkowych barw uspokoić - mówi dr Marta Kościńska z Katedry Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. - Zależało nam na stworzeniu projektu, w którym aktywnie będą partycypować mieszkańcy. Tym bardziej, że o stworzenie dla nich lepszego miejsca do życia nam chodziło.

SM "Śródmieście" z entuzjazmem podjęło wyzwanie. Gdy więc Studenckie Koło Architektów Krajobrazu opracowało ankietę, Lidia Nowak - administrująca budynkiem wspierała ich w kontaktach z mieszkańcami. Najpierw bowiem trzeba było poznać ich potrzeby i oczekiwania, a następnie zaproponować konkretne rozwiązania. Okazało się, że wszyscy widzą szansę w zieleni. Tej idei nadano czytelne hasło: „Balkony w kwiatach".

- Zgodziliśmy się, że na każdy z balkonów trafią donice z kwiatami. Mieszkańców nie będzie to kosztowało nawet złotówki. Wszystko dostaną w prezencie dzięki funduszom ze SBO oraz miasta. W zamian przez sezon będą dbali o pielęgnację roślin - mówi Lidia Nowak. - Na 60 mieszkań tylko w dwóch nam odmówiono. W typowo polski sposób: „nie bo nie". Trzeci czeka na skrzynki balkonowe, gdy tylko właścicielka mieszkania wróci z zagranicy. Pozostałe od 20 maja, od godz. 20, już kwitną. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 24 maja 2016 roku.

Komentarze

wiem
Bo to nie zasługa ZUK'u tylko Pani dr Marty Kościńskiej z ZUT - to Jej pomysł i realizacja (we współpracy ze Spółdzielnią) przy udziale grupy studentów...
2016-05-26 14:50:38
bieta
Brawo ! Wspaniały, oryginalny, prekursorski pomysł! Nie spodziewałam się , że ZUK stać na coś takiego ! Czekam na efekt!
2016-05-24 13:08:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie