Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

W Kurierze: Kwiaty dla ludzi i miasta

Data publikacji: 24 maja 2016 r. 08:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:03
W Kurierze: Kwiaty dla ludzi i miasta
 

To projekt w Szczecinie bez precedensu, a ph. „Balkony w kwiatach". Dzięki niemu elewacja pierwszego z wieżowców pl. Żołnierza Polskiego tworzy uporządkowaną i spójną całość. „Z czasem, gdy rośliny się rozwiną i spłyną kaskadami kolorów, ściany budynku będą przypominały obraz malowany kwiatami" - zapowiadają: dr Marta Kościńska z ZUT, Magdalena Grycko, ogrodnik miasta oraz Lidia Nowak z SM „Śródmieście" - współtwórczynie projektu.

Po przebudowie przestrzeń dawnej alei kwiatowej zdominowała monochromatyczna szarość betonu. Skutecznie odpychając ludzi.

- Pusta przestrzeń: od miesięcy zastanawialiśmy się, jak ją ożywić - opowiada Magdalena Grycko, ogrodnik miasta i wicedyrektor Zakładu Usług Komunalnych. - Miasto wyszło z inicjatywą cyklu wydarzeń kulturalnych ph. „Kolorowa Aleja", a my... wspólnie z Katedrą Projektowania Krajobrazu zdecydowaliśmy się zmienić na lepsze również przestrzeń przylegającą do niej: na początek jeden sąsiadujący z aleją budynek.

Wybór padł na narożny wieżowiec pl. Żołnierza 1-1a: 60 mieszkań, 10 pięter, w administrowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście".

- Wokół jakość przestrzeni publicznej jest taka, jak w innych punktach miasta, czyli dość kiepska. Zastanawialiśmy się, jak ją zmienić, uporządkować. Jak osłabić reklamowy chaos, czyli z mnóstwa przypadkowych kolorów wydobyć wiodące, nadać nimi rytm, męczącą feerię przypadkowych barw uspokoić - mówi dr Marta Kościńska z Katedry Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. - Zależało nam na stworzeniu projektu, w którym aktywnie będą partycypować mieszkańcy. Tym bardziej, że o stworzenie dla nich lepszego miejsca do życia nam chodziło.

SM "Śródmieście" z entuzjazmem podjęło wyzwanie. Gdy więc Studenckie Koło Architektów Krajobrazu opracowało ankietę, Lidia Nowak - administrująca budynkiem wspierała ich w kontaktach z mieszkańcami. Najpierw bowiem trzeba było poznać ich potrzeby i oczekiwania, a następnie zaproponować konkretne rozwiązania. Okazało się, że wszyscy widzą szansę w zieleni. Tej idei nadano czytelne hasło: „Balkony w kwiatach".

- Zgodziliśmy się, że na każdy z balkonów trafią donice z kwiatami. Mieszkańców nie będzie to kosztowało nawet złotówki. Wszystko dostaną w prezencie dzięki funduszom ze SBO oraz miasta. W zamian przez sezon będą dbali o pielęgnację roślin - mówi Lidia Nowak. - Na 60 mieszkań tylko w dwóch nam odmówiono. W typowo polski sposób: „nie bo nie". Trzeci czeka na skrzynki balkonowe, gdy tylko właścicielka mieszkania wróci z zagranicy. Pozostałe od 20 maja, od godz. 20, już kwitną. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 24 maja 2016 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wiem
2016-05-26 14:50:38
Bo to nie zasługa ZUK'u tylko Pani dr Marty Kościńskiej z ZUT - to Jej pomysł i realizacja (we współpracy ze Spółdzielnią) przy udziale grupy studentów...
bieta
2016-05-24 13:08:30
Brawo ! Wspaniały, oryginalny, prekursorski pomysł! Nie spodziewałam się , że ZUK stać na coś takiego ! Czekam na efekt!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA