Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami

Data publikacji: 26 marca 2019 r. 15:29
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami
 

To był poruszający spektakl walki o młode. Ptaki latały jak oszalałe. Uczepiały się wentylacyjnych kratek, próbując ratować uwięzione za nimi pisklęta. Tak mocnym - także pod względem edukacyjnym - akordem rozpoczęła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Rydla w Szczecinie. Z interwencją straży miejskiej oraz udziałem przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Otwory wentylacyjne przy dachach szkolnych pawilonów przy ul. Rydla nie były zabezpieczane od lat. Dla ptaków były niczym zaciszne nisze w murze. Dlatego w nich wiły gniazda i wychowywały młode. Również w tym sezonie lęgowym. Tyle że w poniedziałek (25 bm.), pracownicy firmy rozpoczynających termomodernizację SP nr 37, otwory zaślepili kratkami. Nie zważając na to, że w ten sposób skazują pisklęta na głodową śmierć.

- Młode piszczały strasznie. Ptaki starały się dostać do swych piskląt za wszelką cenę. Fruwały, nawoływały, zawodziły, uczepiały kratek. Zwracałam na ten fakt uwagę kierownikowi prac. Prosiłam. Ale on nie reagował - alarmowała Czytelniczka. - Coś trzeba z tym zrobić: ptaki ratować. Nie można pozwolić na ich śmierć!

Pomiędzy 1 marca a 15 października trwa okres ochronny dla ptaków. Z uwagi na ich lęgi. W tym czasie niszczenie ich siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, a też niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, umyślne płoszenie lub niepokojenie ptaków jest prawem zakazane. Co wynika z ustawy o ochronie zwierząt, a wprost z rozporządzenia ministra środowiska (z dn. 16 grudnia 2016 r.) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jedynie miejskie gołębie są wyjątkiem, którego miejsca gniazdowania nie są chronione przez cały czas. Ale gdy tylko w ich gniazdach się pojawią pisklęta, to również owe gniazda - jak i ich okolica - także zostają objęte pełnią prawnej ochrony.

Niestety, w szkole przy ul. Rydla o ochronie ptasich lęgów jakby zapomniano. O czym już we wtorek (26 bm.) im przypomniały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz straż miejska. W odpowiedzi na sygnały napływające od szczecinian i interwencję „Kuriera", obie instytucje zadziałały błyskawicznie i skutecznie.

RDOŚ skontaktowała się z dyrekcją SP nr 37, aby poinformować o konieczności natychmiastowego demontażu kratek. Również niezwłocznie skontaktowała się z kierownikiem budowy i udzieliła mu stosownego pouczenia. Nakaz demontażu rusztowań nie był konieczny, bowiem dopiero rozpoczęto ich stawianie. Kratki w otworach wentylacyjnych - jak się okazało - były zakładane z drabiny.

- Informacja została przyjęta. Kierownik budowy zapewnił nas, że kratki zostaną zdemontowane. Niezwłocznie - potwierdza Anna Ołów-Wachowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

- To była interwencja w trybie… ludzkim - przyznaje Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. - Wykonujący prace otrzymali nakaz usunięcia kratek na wlotach otworów wentylacyjnych. Nasi funkcjonariusze stali i pilnowali, żeby tak się stało. Nie doszło do przestępstwa. Tylko do wykroczenia. Pouczyliśmy więc wykonawcę, że nie może wykonywać działań polegających na niepokojeniu czy płoszeniu ptaków w okresie ich lęgów.

Ptaki już mają swobodny dostęp do swych piskląt i gniazd w budynku SP nr 37.

- W takiej jak ta sytuacji, ważne jest szybkie działanie i uzyskanie z wykonawcą porozumienia skutkującego wstrzymaniem naruszania przepisów - komentuje Anna Ołów-Wachowicz. - Przepisy brawa budowlanego przewidują, że w przypadku prowadzenia robót budowlanych w sposób mogący spowodować zagrożenie środowiska, właściwy organ nadzoru budowlanego ma obowiązek wstrzymać postanowieniem ich prowadzenie oraz może nałożyć obowiązek przedstawienia ocen technicznych bądź ekspertyz. W zależności od dokonanych ustaleń, organ nadzoru budowlanego może wydać decyzje administracyjne, których celem jest doprowadzenie budowy do stanu zgodności z przepisami.

Nadzór budowlany może - jak w w ub. roku czynił wielokrotnie - wstrzymać inwestycję termomodernizacyjną dla ochrony ptasich lęgów: gniazd i piskląt. Czy przynajmniej ograniczyć jej skalę, nakazując częściowy demontaż rusztowań, aby umożliwić ptakom swobodny dolot i karmienie swych piskląt.

Aby instytucje w ochronie ptaków zadziałały, niezbędna jest nieobojętność obywatelska. Trzeba błyskawicznie reagować, przekazując sygnał straży miejskiej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

- Ptaki i nietoperze, mające swoje siedliska w budynkach, stanowią bardzo ważny element ubogich miejskich ekosystemów. Co więcej, pełnią w nich pożyteczną dla człowieka rolę, redukując liczbę uciążliwych owadów - zwraca uwagę Anna Ołów-Wachowicz z RDOŚ. - Dlatego tak istotne jest, aby prace remontowo-budowlane, takie jak termomodernizacje, renowacje i wyburzenia były poprzedzane rzetelnymi inwentaryzacjami przyrodniczymi, przeprowadzonymi przez wykwalifikowanych specjalistów: ornitologów i chiropterologów. Pozwoli to na skuteczne, zgodne z prawem i bezpieczne dla gatunków chronionych, prace.

Arleta NALEWAJKO

Fot. CZYTELNIK

Na zdjęciu: Niestety, w Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Rydla o ochronie ptasich lęgów jakby zapomniano. O czym już we wtorek (26 bm.) im przypomniały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz straż miejska.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

aaa
2019-03-27 11:34:28
I super. gdyby ludzie sprawdzali, co zatynkowują, zakratkowują- nie było by problemu. A czy te kratki w ogóle muszą być? Ja bym tak zostawiła, były b lęgi dla nich.
kier. bód
2019-03-27 08:31:53
Sef kazali jo nie podumoł i wsio
Bart
2019-03-27 08:26:18
A dyrekcja placówki nic nie wodziała i nic nie słyszała. W szkole ruszy pewnie za chwile nowy program proekologiczny
maniek
2019-03-27 07:23:44
Co trzeba mieć we łbie żeby tak nieludzko się zachować? Jakim trzeba być tępym chooyem i kanalią?
do zielonego dzbana
2019-03-26 23:15:52
Ciekawe jak bym ciebie zamknął za kratą i czekał, aż zdechniesz z głodu, też byś był taki zabawny.
Hmm...
2019-03-26 22:20:15
A co z Tymi - co zakratowano i zamurowano Ich... w latach 1945-2015 ??
Proste
2019-03-26 22:12:22
Kierownik robót powinien zostać ukarany, a firma wyrzucona z budowy
zielony dzban
2019-03-26 21:02:07
Termo modernizować tylko między 16 października a 28 lutym! I guzik mnie obchodzi, że jest zima! Ptaszki ważniejsze!
Co dalej
2019-03-26 19:49:51
Czy termomodernizacja pociąga za sobą montaż budek lęgowych . To na przyszlosc
to tylko upierzone
2019-03-26 17:54:43
zlepki komórek do tego homofobiczne i rasistowskie/ksenofobiczne
To "miasto" jest głupie.. to nie choroba!!
2019-03-26 17:40:10
Czyj to "szfagier" buduje? Dlaczego nie ukarali idiotów? Bo po ukraińsku tylko rozumieją? https://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/pamieci-drzew-sonda/
Świnoujścianka
2019-03-26 17:24:49
O matko i córko !!! Czy naprawdę niektórzy ludzie to takie ślepe, głuche tępoty. I takie firmy, z takimi pracownikami wygrywają przetargi !!!!! Ludzie, to naprawdę jakiś koszmar. Armagedon przeżyły te ptaki !!!!
czytam
2019-03-26 17:23:17
To jest skandal ! Winni / tak , bo przepisy olali / powinni zostać ukarani . Poza tym - czego uczy ta szkoła ? / sadyzmu / . Czy ten dyrechtór jest ślepy ? Uczniowie na pewno nie - dyskwalifikacja metod wychowawczych . Robotnicy śą też tak zarobieni i bezuczuciowi ? A ich szef , tylko kasę widzi ? Gdyby nie interwencja , to co - ch.. z tymi ptakami ?
Nic nowego
2019-03-26 16:25:51
Zamykanie gołębi, starych i młodych, podczas termomodernizacji budynków jest powszechne.
Barnim X (wulgarny)
2019-03-26 15:40:23
Co jest w tym chorym mieście, że ani zieleń ani zwierzę nie może tu spokojnie żyć? Chłop żywemu nie przepuści?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA