piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami

Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami

Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami
Data publikacji: 2019-03-26 15:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 3845 382711

To był poruszający spektakl walki o młode. Ptaki latały jak oszalałe. Uczepiały się wentylacyjnych kratek, próbując ratować uwięzione za nimi pisklęta. Tak mocnym - także pod względem edukacyjnym - akordem rozpoczęła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Rydla w Szczecinie. Z interwencją straży miejskiej oraz udziałem przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Otwory wentylacyjne przy dachach szkolnych pawilonów przy ul. Rydla nie były zabezpieczane od lat. Dla ptaków były niczym zaciszne nisze w murze. Dlatego w nich wiły gniazda i wychowywały młode. Również w tym sezonie lęgowym. Tyle że w poniedziałek (25 bm.), pracownicy firmy rozpoczynających termomodernizację SP nr 37, otwory zaślepili kratkami. Nie zważając na to, że w ten sposób skazują pisklęta na głodową śmierć.

- Młode piszczały strasznie. Ptaki starały się dostać do swych piskląt za wszelką cenę. Fruwały, nawoływały, zawodziły, uczepiały kratek. Zwracałam na ten fakt uwagę kierownikowi prac. Prosiłam. Ale on nie reagował - alarmowała Czytelniczka. - Coś trzeba z tym zrobić: ptaki ratować. Nie można pozwolić na ich śmierć!

Pomiędzy 1 marca a 15 października trwa okres ochronny dla ptaków. Z uwagi na ich lęgi. W tym czasie niszczenie ich siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, a też niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, umyślne płoszenie lub niepokojenie ptaków jest prawem zakazane. Co wynika z ustawy o ochronie zwierząt, a wprost z rozporządzenia ministra środowiska (z dn. 16 grudnia 2016 r.) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jedynie miejskie gołębie są wyjątkiem, którego miejsca gniazdowania nie są chronione przez cały czas. Ale gdy tylko w ich gniazdach się pojawią pisklęta, to również owe gniazda - jak i ich okolica - także zostają objęte pełnią prawnej ochrony.

Niestety, w szkole przy ul. Rydla o ochronie ptasich lęgów jakby zapomniano. O czym już we wtorek (26 bm.) im przypomniały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz straż miejska. W odpowiedzi na sygnały napływające od szczecinian i interwencję „Kuriera", obie instytucje zadziałały błyskawicznie i skutecznie.

RDOŚ skontaktowała się z dyrekcją SP nr 37, aby poinformować o konieczności natychmiastowego demontażu kratek. Również niezwłocznie skontaktowała się z kierownikiem budowy i udzieliła mu stosownego pouczenia. Nakaz demontażu rusztowań nie był konieczny, bowiem dopiero rozpoczęto ich stawianie. Kratki w otworach wentylacyjnych - jak się okazało - były zakładane z drabiny.

- Informacja została przyjęta. Kierownik budowy zapewnił nas, że kratki zostaną zdemontowane. Niezwłocznie - potwierdza Anna Ołów-Wachowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

- To była interwencja w trybie… ludzkim - przyznaje Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. - Wykonujący prace otrzymali nakaz usunięcia kratek na wlotach otworów wentylacyjnych. Nasi funkcjonariusze stali i pilnowali, żeby tak się stało. Nie doszło do przestępstwa. Tylko do wykroczenia. Pouczyliśmy więc wykonawcę, że nie może wykonywać działań polegających na niepokojeniu czy płoszeniu ptaków w okresie ich lęgów.

Ptaki już mają swobodny dostęp do swych piskląt i gniazd w budynku SP nr 37.

- W takiej jak ta sytuacji, ważne jest szybkie działanie i uzyskanie z wykonawcą porozumienia skutkującego wstrzymaniem naruszania przepisów - komentuje Anna Ołów-Wachowicz. - Przepisy brawa budowlanego przewidują, że w przypadku prowadzenia robót budowlanych w sposób mogący spowodować zagrożenie środowiska, właściwy organ nadzoru budowlanego ma obowiązek wstrzymać postanowieniem ich prowadzenie oraz może nałożyć obowiązek przedstawienia ocen technicznych bądź ekspertyz. W zależności od dokonanych ustaleń, organ nadzoru budowlanego może wydać decyzje administracyjne, których celem jest doprowadzenie budowy do stanu zgodności z przepisami.

Nadzór budowlany może - jak w w ub. roku czynił wielokrotnie - wstrzymać inwestycję termomodernizacyjną dla ochrony ptasich lęgów: gniazd i piskląt. Czy przynajmniej ograniczyć jej skalę, nakazując częściowy demontaż rusztowań, aby umożliwić ptakom swobodny dolot i karmienie swych piskląt.

Aby instytucje w ochronie ptaków zadziałały, niezbędna jest nieobojętność obywatelska. Trzeba błyskawicznie reagować, przekazując sygnał straży miejskiej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

- Ptaki i nietoperze, mające swoje siedliska w budynkach, stanowią bardzo ważny element ubogich miejskich ekosystemów. Co więcej, pełnią w nich pożyteczną dla człowieka rolę, redukując liczbę uciążliwych owadów - zwraca uwagę Anna Ołów-Wachowicz z RDOŚ. - Dlatego tak istotne jest, aby prace remontowo-budowlane, takie jak termomodernizacje, renowacje i wyburzenia były poprzedzane rzetelnymi inwentaryzacjami przyrodniczymi, przeprowadzonymi przez wykwalifikowanych specjalistów: ornitologów i chiropterologów. Pozwoli to na skuteczne, zgodne z prawem i bezpieczne dla gatunków chronionych, prace.

Arleta NALEWAJKO

Fot. CZYTELNIK

Na zdjęciu: Niestety, w Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Rydla o ochronie ptasich lęgów jakby zapomniano. O czym już we wtorek (26 bm.) im przypomniały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz straż miejska.

Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami Uwięzili pisklęta za wentylacyjnymi kratkami

Komentarze

aaa
I super. gdyby ludzie sprawdzali, co zatynkowują, zakratkowują- nie było by problemu. A czy te kratki w ogóle muszą być? Ja bym tak zostawiła, były b lęgi dla nich.
2019-03-27 11:34:28
kier. bód
Sef kazali jo nie podumoł i wsio
2019-03-27 08:31:53
Bart
A dyrekcja placówki nic nie wodziała i nic nie słyszała. W szkole ruszy pewnie za chwile nowy program proekologiczny
2019-03-27 08:26:18
maniek
Co trzeba mieć we łbie żeby tak nieludzko się zachować? Jakim trzeba być tępym chooyem i kanalią?
2019-03-27 07:23:44
do zielonego dzbana
Ciekawe jak bym ciebie zamknął za kratą i czekał, aż zdechniesz z głodu, też byś był taki zabawny.
2019-03-26 23:15:52
Hmm...
A co z Tymi - co zakratowano i zamurowano Ich... w latach 1945-2015 ??
2019-03-26 22:20:15
Proste
Kierownik robót powinien zostać ukarany, a firma wyrzucona z budowy
2019-03-26 22:12:22
zielony dzban
Termo modernizować tylko między 16 października a 28 lutym! I guzik mnie obchodzi, że jest zima! Ptaszki ważniejsze!
2019-03-26 21:02:07
Co dalej
Czy termomodernizacja pociąga za sobą montaż budek lęgowych . To na przyszlosc
2019-03-26 19:49:51
to tylko upierzone
zlepki komórek do tego homofobiczne i rasistowskie/ksenofobiczne
2019-03-26 17:54:43
To "miasto" jest głupie.. to nie choroba!!
Czyj to "szfagier" buduje? Dlaczego nie ukarali idiotów? Bo po ukraińsku tylko rozumieją? https://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/pamieci-drzew-sonda/
2019-03-26 17:40:10
Świnoujścianka
O matko i córko !!! Czy naprawdę niektórzy ludzie to takie ślepe, głuche tępoty. I takie firmy, z takimi pracownikami wygrywają przetargi !!!!! Ludzie, to naprawdę jakiś koszmar. Armagedon przeżyły te ptaki !!!!
2019-03-26 17:24:49
czytam
To jest skandal ! Winni / tak , bo przepisy olali / powinni zostać ukarani . Poza tym - czego uczy ta szkoła ? / sadyzmu / . Czy ten dyrechtór jest ślepy ? Uczniowie na pewno nie - dyskwalifikacja metod wychowawczych . Robotnicy śą też tak zarobieni i bezuczuciowi ? A ich szef , tylko kasę widzi ? Gdyby nie interwencja , to co - ch.. z tymi ptakami ?
2019-03-26 17:23:17
Nic nowego
Zamykanie gołębi, starych i młodych, podczas termomodernizacji budynków jest powszechne.
2019-03-26 16:25:51
Barnim X (wulgarny)
Co jest w tym chorym mieście, że ani zieleń ani zwierzę nie może tu spokojnie żyć? Chłop żywemu nie przepuści?
2019-03-26 15:40:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie