Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Urząd Miasta: apelujemy do rodziców przedszkolaków, aby w piątek zapewnili im opiekę (akt. 1)

Data publikacji: 18 stycznia 2024 r. 15:41
Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2024 r. 19:57
Urząd Miasta: apelujemy do rodziców przedszkolaków, aby w piątek zapewnili im opiekę
Fot. Sylwia Dudek  

Apelujemy do rodziców zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dzieci, które uczęszczają do żłobków o to, aby w miarę możliwości w piątek zapewnili opiekę swoim pociechom – przekazała Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu. Prośba związana jest z awarią w Elektrociepłowni Pomorzany.

Z powodu awarii Elektrociepłowni Pomorzany w lewobrzeżnej części Szczecina wystąpią ograniczenia w dostawie ciepła i ciepłej wody. Awaria dotknie też placówki oświatowe. Urząd miasta poinformował, że nie zostaną one zamknięte, ale może być w nich chłodniej.

"Absolutnie nie zamykamy placówek na cztery spusty. Jeżeli ktoś będzie potrzebował opieki, to jak najbardziej ją zapewniamy. Natomiast rodzice muszą mieć świadomość tego, że w placówkach może być nieco chłodniej niż zazwyczaj" – przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Szczecinie Marta Kufel.

W piątek zamknięte zostaną publiczne żłobki, które znajdują się w śródmieściu Szczecina. Dzieci, wraz z opiekunami, zostaną przeniesione do żłobka nr 8, przy ul. Niedziałkowskiego.

"Ta placówka nie ma alternatywnych źródeł ogrzewania, natomiast Urząd Miasta zadbał o to, aby dzieci spędziły ten czas w miarę komfortowych warunkach. W tym celu zostały tam dostarczone urządzenia grzewcze, które zapewnią komfort termiczny" - przekazała Kufel.

Wszystkie przedszkola będą funkcjonowały normalnie.

"Tutaj mamy o tyle lepszą sytuację, że są ferie, więc dzieci jest nieco mniej niż zwykle. Mimo wszystko również apelujemy do rodziców, żeby w miarę możliwości zapewnić samodzielnie opiekę. Jeśli ktoś nie będzie miał takiej możliwości, to ta opieka będzie i tu zapewniona" – poinformował Kufel.

Podkreśliła też, że awaria nie dotknie wszystkich placówek w takim samym stopniu. "Te, które znajdują się bliżej węzła cieplnego, będą miały po prostu cieplej. Temperatura w zależności od placówki, może być różna" - wyjaśniła.

W pierwszej kolejności ograniczenia obejmą dostawy ciepłej wody, w dalszej - ogrzewanie. Stopień niedogrzania uzależniony będzie od położenia budynków względem sieci ciepłowniczej (im bliżej sieci magistralnych tym mniejsze utrudnienia), standardu technicznego budynków i stopnia termomodernizacji oraz stanu instalacji wewnętrznej (mniejsze lub większe zapotrzebowanie na ciepło).

"Mamy awarię jednego z kotłów EC Pomorzany. Nie wiemy jeszcze tak do końca, co jest przyczyną. Podejrzewamy, że wewnątrz instalacji kotła doszło do jakiegoś rozszczelnienia rury, uszkodzenia jednej z rur dostarczającej tam parę pod wysokim ciśnieniem" - przekazał PAP Artur Michniewicz dyrektor ds. komunikacji z PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

"Podjęliśmy decyzję, że około godz. 16 wyłączymy kocioł z eksploatacji. Poczekamy aż ostygnie, to potrwa mniej więcej 12 godzin, bo kocioł pracuje w temp. około 1100 st. Dopiero jak wejdą ekipy techniczne, będziemy mogli stwierdzić, co tam się tak naprawdę wydarzyło i podjąć od razu prace naprawcze, by jak najszybciej kocioł wrócił do normalnego funkcjonowania" – dodał.

Według informacji z PGE, naprawa bloku ciepłowniczego potrwa najpóźniej do 21 stycznia. Należy jednak mieć na uwadze, że wychłodzony system ciepłowniczy do całkowitej sprawności i pełnych dostaw ciepła do wszystkich odbiorców powróci 22 stycznia.

"Odczują to mieszkańcy lewobrzeża, ale nie wszyscy. Niedogrzania mogą być na końcówkach sieci, ale to nie jest tak, że w ogóle będzie wszystko zimne i woda będzie zimna. Temperatura spadnie o kilka stopni" – dodał Michniewicz.

Podkreślił, że z pełną mocą działa EC Szczecin i jest w stanie jeszcze zwiększyć ilość podawanego ciepła. "Będziemy się starali te niedobory ciepła rekompensować w inny sposób, innymi źródłami" – przekazał Michniewicz.

Aktualne informacje są dostępne na stronie internetowej sec.com.pl. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wyborca 07.04.2024
2024-01-19 19:46:59
POpamietamy Nad UM PIwinni wywiesić biala flagę.SEC kaptut? Niikt nie POmyslal o rezerwie ?
Pytanie ?
2024-01-19 15:42:54
Co na to skojarzona gospodarka ciepłem ? Miałem to w zawodówce . Teraz wszyscy z fakultetami , to powinni wiedzieć więcej !
Wójt
2024-01-19 10:37:19
Ładnie nam pisowcy zime załatwili, to że ich prezydent lubi zimę to nie oznacza że wszyscy lubią
Now y Rząd
2024-01-19 09:24:13
Nowy rząd obiecywał mnóstwo nowych przedszkoli i żłobków a teraz okazuje się że nie mogą sobie poradzić z zarządzaniem ciepłem by ogrzać nasze dzieci w istniejących przedszkolach. Szybko im poszło z rozpierduchą, a węgiel w ogóle mają?
@@cóż
2024-01-19 09:01:45
Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany powinny zostać przejęte przez Miasto Szczecin i włączone do SEC. To da gwarancję, że wszystko będzie prawidłowo funkcjonować.
@coż
2024-01-19 06:56:29
A co do tego mają pisowcy z PGE? Ciesz się że jeszcze te pomorzany i Dolna Odra istnieje bo za PO miało to zostać zlikwidowane. Zobaczymy jak będziesz bulić kasę większą za ciepełko jak sprzedadzą wszystko niemiaszkom do SECu. Już nie wspominając o jakiejkolwiek szybkiej naprawie kotła. Dla nich to będzie taktyka wyeksploatować, wyciagnać kasę i zaorać a ty będziesz zamarzać w zimnym mieszkanku. Chyba że zainstalujesz sobie super ekologiczna pompę ciepła za którą zabulisz 100 tys z własnej kasy.
anonka
2024-01-19 06:50:49
na zawa nie ma żadnych problemów, kaloryfery ciplutkie, woda gorąca.
Ignacy
2024-01-18 21:49:37
Za Morawieckiego nie do pomyślenia !!! Na pewno to Niemców robota razem z Ruskimi !!!
technobolekelektrone
2024-01-18 19:08:53
#Gość, słuszne spostrzeżenia, no ale taki mamy klimat, i nie mam tutaj na myśli pogody.
Dziwne
2024-01-18 17:08:30
Coś zawodne są te nowoczesne rozwiązania...
Cóż
2024-01-18 17:03:30
Tacy to pisowscy fachowcy z PGE
Gość
2024-01-18 16:26:21
Temperatura ok. - 2 stopnie, awaria jednego kotła w jednej z elektrociepłowni i całe lewobrzeże ma problemy z ogrzewaniem i ciepłą wodą przez 4 doby? To są jakieś jaja.
1,2,3
2024-01-18 16:25:28
no to co , to już nie ma fachowców , aby to coś szybko naprawić ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA