Wtorek, 28 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Uroczystości w Glinnej (Galeria)

Data publikacji: 14 listopada 2015 r. 21:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Uroczystości w Glinnej (Galeria)
Fot. Dariusz Gorajski  

Na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej w powiecie gryfińskim zostały zorganizowane uroczystości związane z niemieckim Dniem Żałoby Narodowej. W tej nekropolii spoczywają niemieccy wojskowi, którzy podczas drugiej wojny światowej zginęli na terenie Pomorza. W październiku odbył się tu pogrzeb szczątków ekshumowanych wcześniej na terenie Polski.

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tatarak
2015-11-16 14:47:36
Zbaczanie dyskusji w kierunku Stalina i Armii Czerwonej oraz odpowiedzialności Hitlera nijak się ma do tego artykułu - to nie ten temat. Tematem jest skandal w postaci warty polskich żołnierzy przy grobach faszystowskich morderców Polaków, uczestnictwo w zdarzeniu żołnierzy niemieckich z bronią na ziemi POLSKIEJ oraz odpowiedzialność za wydanie zgody na tego typu przedsięwzięcie. Dyskutujmy PROSZĘ NA TEMAT! Czy ktoś wie, kto wydał na to zgodę i kto uczestniczył w tym wydarzeniu ze strony polskiej?
Bonawentura
2015-11-15 22:30:45
@ @rolo: rolo miał rację pisząc, żebyś się ogarnął i zaczął czytać ze zrozumieniem. Rolo rzeczywiście nic nie pisał o pomnikach i funkcjonariuszach. Takie wmawianie komuś czegoś, czego nie powiedział, nazywa się imputowaniem. Ale dla niektórych ludzi to stała metoda wynikająca ze słabości ich argumentów. Radzieckie cmentarze nie są atakowane? Zacznij czytać więcej, poza partyjnymi instrukcjami. A takie przypadki bezczeszczenia grobów jakie miały miejsce choćby w Łodzi, Ossowie, Milejczycach, Żninie, to co? Ciekawe jest twoje sformułowanie: "Nie wyrażamy zgody jedynie na sowieckie pomniki". Ta liczba mnoga w pierwszej osobie to "pluralis majestaticus" czy linia Twojego ugrupowania? W czyim imieniu to piszesz? ZSRR było oczywiście okupantem na terenach Polski w latach 1939-1949, ale mówienie o okupowaniu Polski przez ZSRR po 1945 to zakłamywanie historii. Polska była w innej sytuacji niż np. Litwa czy Gruzja, była uznawana przez wszystkie państwa świata i organizacje międzynarodowe, była uważana za najbardziej politycznie niezależny kraj tzw. demoludów, chociaż oczywiście była duża zależność od ZSRR. Zawiódł mnie sympatyczny skądinąd prezydent Duda mówiąc na ostatnich obchodach Święta Niepodległości, że na 97 lat od odzyskania niepodległości Polska przez 50 lat nie była niepodległa. Pan Prezydent chyba zna jeszcze inne słowa jak niezależność, suwerenność, niezawisłość? Jak widać z niektórych wypowiedzi, przedstawiciele pewnej opcji "dmą w te same dudy".
Grzesiek
2015-11-15 21:40:51
Historię interpretuje każdy na własne potrzeby. Zapewne wielu wśród poległych jest wielu faszystów i morderców. Teraz tego nikt nie zweryfikuje. Za wojnę odpowiadają politycy, którzy szczują narody na siebie. Co do Rosjan to prosty żołnierz czy nawet oficer wykonywał rozkazy. Stalin chciał poszerzyć swoje strefy wpływów, co mu się zresztą udało. Rosjanie w przeciwieństwie do Niemców nie mieli na celu eksterminację narodu polskiego lecz jego ubezwłasnowolnienie. Matematycznie ofiar rosyjskich było znacznie mniej od ofiar niemieckich wśród ludności polskiej. Ale wszystkie ofiary obciążają przede wszystkim polityków. Także tych co biernie patrzyli się na to co dzieje się na ziemiach polskich we wszystkich fazach wojny.
@rolo
2015-11-15 18:18:57
Staruszku faktów nie przyjmujesz do świadomości? Przeczytaj sobie jeszcze raz oba posty, a jak dalej nie rozumiesz, to poproś wnuka, żeby ci przetłumaczył.
rolo @
2015-11-15 16:22:46
Człowieku - a gdzie ja o pomnikach, o czym ty bredzisz o jakich znowu funkcjonariuszach. Od razu po wpisie widać, że jesteś z pisowskiego zaciągu - czyli mieszania w kotle - bez ładu i składu - a wyjść ma twoje. Ty jesteś tego klasycznym przykładem. Ogarnij się i zacznij czytać ze zrozumieniem, a przede wszystkim włącz myślenie, a wyłącz ideologię i fanatyzm.
@rolo
2015-11-15 14:48:30
Niemcy bronili wtedy swego kraju na swoim terytorium i to jest pewne uzasadnienie dla ich cmentarza na terenie dzisiejszej Polski (ale oczywiście bez polskiej asysty i bez broni w asyście niemieckiej!). Sowieckie cmentarze też nie są w Polsce atakowane. Nie wyrażamy zgody jedynie na sowieckie pomniki, dlatego, że ta armia nie miała na celu wyzwalanie Polski, tylko jej podbicie. Zaczęli 17 września 1939, a w 1945 skończyli. Ty jesteś Polakiem, że chcesz okupantom stawiać pomniki? Czy może jesteś funkcjonariuszem związanym z władzą ustanowioną przez okupanta? Wykorzystaj lepiej okazję do milczenia i nie pouczaj nas o fałszowaniu historii, bo tą waszą "historię" dobrze jeszcze pamiętam!
@T
2015-11-15 14:36:19
Rozumiem, że przywódca narodu ma mieć za cel pogrążenie własnego narodu... Nie boli cię wyłączona mózgownica?
Honorat
2015-11-15 14:10:50
To się nazywa wyżymanie historii- jak ktoś wcześniej napisał, teraz oddaje się cześć niemieckim poległym a zapomina o radzieckich. Nie mam nic przeciwko takim cmentarzom, każdemu zmarłemu należy się pochówek, nawet w obcej ziemi, ale ustawianie tu polskiej flagi i polskiej warty honorowej to już gruba przesada, żeby nie określić tego dosadniej. Jesteśmy świadkiem instrumentalnego traktowania historii: kiedyś oficjalna propaganda twierdziła, że Armia Czerwona weszła do wschodniej Polski 17.09.1939 by obronić tamtejszą ludność przed Niemcami, niedługo będzie obowiązywała teza, że Niemcy weszli do Polski 1 września 1939, by chronić Polaków przed planowanym atakiem Związku Radzieckiego na Polskę.
rolo
2015-11-15 12:55:00
Jakoś nie słychać pisowskiego krzyku, że uroczystości dotyczą hitlerowskich żołnierzy, mordujących Polaków, bo tak było. Gazeta obłudnie nazywa ich niemieckimi wojskowymi, którzy podczas drugiej wojny światowej zginęli na terenie Pomorza. A jak Rosjanie wylewali tu krew - to im się już nie należy żaden szacunek. Oddzielcie politykę od faktów. Obrzydliwe zakłamywanie historii. Jak wy chcecie uczyć nowe pokolenia, czego -zakłamania Teraz za największych walczących o pokój - to mają uchodzić ci z lat 80 - no to niech pokażą te blizny po ranach odniesionych w boju - jakoś do dzisiaj żaden ich nie pokazał - tylko gadać potrafią i robić zamęt w głowach ludzi.
T
2015-11-15 10:28:47
Ci niemieccy żołnierze to są ofiary demagogii i szaleństwa wodza. Zobaczymy do czego doprowadzi demagogia i populizm naszego wodza Kaczyńskiego. Niemiecki wódz i polski wódz mieli wspólny cel - dobro narodu.
nie do wiary
2015-11-15 08:43:20
No super, warta honorowa przy grobach faszystów, którzy napadli na nasz kraj i mordowali Polaków, no i mieli niewatpliwego pecha zginąć w ostatnich dniach wojny gdzieś w okolicy. Jak Niemcy chcą warty, to niech wystawiają ją u siebie, a i jeszcze jedno: niech zabierają do siebie to faszystowskie ścierwo, co tam jest zakopane. Jak widać byliśmy za dobrzy pozwalając na ten cmentarz, a ten co wymyślił że nasze wojsko ma brać udział w tych "uroczystosciach" jest nienormalny
inf.
2015-11-15 07:53:17
niechybnie czeka nas powtórka z lekcji historii
inf.
2015-11-15 07:52:48
niechybnie czeka nas powtórka z lekcji historii
Matylda
2015-11-15 07:31:08
Trzeba czcić, a jakże, jesteśmy w NATO i niemiecka armia to nasz sojusznik...a ponadto Niemcy czcili Obrońców Westerplatte.
tatarak
2015-11-14 21:42:14
Chyba ktoś kompletnie upadł na głowę - uroczystości ku czci żołnierzy Wehrmachtu i SS, morderców narodu polskiego i okupantów??? Organizatorzy powinni mieć bardzo bliskie spotkanie z prokuratorem i sądem za propagowanie czci dla armii faszystowskiej. Dowódca tych polskich żołnierzy, co zaciągnęli wartę, powinien wylecieć z armii na zbity pysk bez prawa do emerytury za wydanie takiego plecenia służbowego/rozkazu. Żołnierze niemieccy przy pomniku z bronią na polskiej ziemi! Kto wydał na to zgodę? Ktoś się tym zajmie? W jakim kraju żyjemy? Ile warta jest nasza niepodległość? A może jej w ogóle nie ma?
neutra
2015-11-14 21:24:11
Kto mi wytłumaczy? Groby żołnierzy rosyjskich, którzy walczyli z Niemcami- be Groby żołnierzy niemieckich, którzy walczyli z Rosjanami - cacy Czy to nie schizofrenia i hipokryzja zarazem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA