niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ślady pamięci

Ślady pamięci

Ślady pamięci
Data publikacji: 2015-11-02 14:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 919 34980

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach naszych" - to przesłanie przyświeca Stowarzyszeniu Czas Przestrzeń Tożsamość, które w szczególny sposób upamiętnia zasłużonych dla Szczecina, jakich historia i los rzuciły w odległe strony świata. Dla nich co roku, na Cmentarzu Centralnym, są sadzone „drzewka pamięci", dzięki którym w potomnych ma przetrwać wspomnienie o życiu i dokonaniach owych wielkich szczecinian.

To dęby na terenie największej szczecińskiej nekropolii są sadzone (2 listopada) zasłużonym postaciom życia kulturalnego, naukowego i społecznego Szczecina. Rokrocznie - w „Szczecińskie Zaduszki". W minionych latach właśnie w ten sposób upamiętniono już 23.

W tym roku wybór padł na trzech kolejnych zasłużonych obywateli Szczecina: Tadeusza Bursztynowicza (1920–1985) - reżysera i menadżera teatralnego (spoczywa na warszawskich Starych Powązkach), dr. Jerzego Giergielewicza (1925-2012) - neurologa, fotografika i krajoznawcę, więźnia obozów koncentracyjnych (pochowany na cmentarzu w Drzonkowie k. Zielonej Góry), a także prof. dr. hab. Kazimierza Stojałowskiego (1903-1995) - lekarza patomorfologa (spoczywa w grobowcu rodzinnym Gembarskich i Stojałowskich w wielkopolskim Ryczywole).

Przy każdym z posadzonych wczoraj drzew pojawi się cokół, a na nim informacje o osobie, o której pamięć powinna w nas trwać. ©℗

(an)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie