Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Ślady pamięci

Data publikacji: 02 listopada 2015 r. 14:27
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Ślady pamięci
 

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach naszych" - to przesłanie przyświeca Stowarzyszeniu Czas Przestrzeń Tożsamość, które w szczególny sposób upamiętnia zasłużonych dla Szczecina, jakich historia i los rzuciły w odległe strony świata. Dla nich co roku, na Cmentarzu Centralnym, są sadzone „drzewka pamięci", dzięki którym w potomnych ma przetrwać wspomnienie o życiu i dokonaniach owych wielkich szczecinian.

To dęby na terenie największej szczecińskiej nekropolii są sadzone (2 listopada) zasłużonym postaciom życia kulturalnego, naukowego i społecznego Szczecina. Rokrocznie - w „Szczecińskie Zaduszki". W minionych latach właśnie w ten sposób upamiętniono już 23.

W tym roku wybór padł na trzech kolejnych zasłużonych obywateli Szczecina: Tadeusza Bursztynowicza (1920–1985) - reżysera i menadżera teatralnego (spoczywa na warszawskich Starych Powązkach), dr. Jerzego Giergielewicza (1925-2012) - neurologa, fotografika i krajoznawcę, więźnia obozów koncentracyjnych (pochowany na cmentarzu w Drzonkowie k. Zielonej Góry), a także prof. dr. hab. Kazimierza Stojałowskiego (1903-1995) - lekarza patomorfologa (spoczywa w grobowcu rodzinnym Gembarskich i Stojałowskich w wielkopolskim Ryczywole).

Przy każdym z posadzonych wczoraj drzew pojawi się cokół, a na nim informacje o osobie, o której pamięć powinna w nas trwać. ©℗

(an)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA