Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Umowa na torowiska do Pomorzan podpisana. Przebudowa ruszy jeszcze w tym roku

Data publikacji: 17 listopada 2021 r. 13:17
Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2021 r. 15:28
Umowa na torowiska do Pomorzan podpisana. Przebudowa ruszy jeszcze w tym roku
Fot. Mirosław WINCONEK  

Druga i najdroższa z dotychczasowych inwestycji tramwajowo-drogowych w Szczecinie ruszy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie rozpocznie się przebudowa obu tras do Pomorzan ulicami Krzysztofa Kolumba, Zygmunta Chmielewskiego i Smolańską oraz w al. Powstańców Wielkopolskich jeszcze nie wiadomo. Jej start ma być skoordynowany ze stanem zaawansowania prac trwających w centrum w rejonie al. Wyzwolenia, ulic Jana Matejki, Marszałka Józefa Piłsudskiego i w obrębie pl. Rodła. W ciągu najbliższych dwóch tygodni wykonawca ma przedstawić harmonogram prac. 

Umowę z ZUE S.A. z Krakowa na to przedsięwzięcie podpisano w miniony wtorek. Spółka złożyła ofertę na realizację zadania za 261 951 993 zł. I była jednym z trzech potencjalnych kontrahentów, którzy wycenili zadanie na kwoty poniżej budżetu zakładanego przez TS. Przetarg rozstrzygnięty został na początku sierpnia. To kontrakt wielobranżowy, bo zakresem prac ingerujący w niemal każdy element infrastruktury podziemnej i komunikacyjnej, dlatego wśród podmiotów komunalnych współzamawiających z Tramwajami Szczecińskimi są także Szczecińska Energetyka Cieplna oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Dwie trasy tramwajowe do przebudowy

Przebudowa dwóch tras tramwajowych łączących Śródmieście z Pomorzanami obejmie swym zasięgiem także fragment ścisłego centrum, bo będzie prowadzona od dojazdu ul. Nabrzeże Wieleckie w kierunku dworca PKP Szczecin Główny, w ul. Dworcowej i odchodzącej od ul. Krzysztofa Kolumba ul. Nowej do skrzyżowania z al. Niepodległości. Na wysokości wiaduktu kolejowego zaprojektowany został nowy rozjazd z relacjami w kierunku mostu Długiego oraz ul. Krzysztofa Kolumba. Dokończona zostanie wymiana pozostałego jeszcze odcinka starych torów i trakcji na odcinku wspomnianej ul. Nabrzeże Wieleckie. Od podstaw zbudowany zostanie nowy pas torowiska na placu przed dworcem przy zachowaniu jego układu umożliwiającego zmianę toru w sytuacjach awaryjnych czy przez składy dwukierunkowe (z przystosowanym przystankiem dla tego typu taboru).

Przebudowa torów tramwajowych na szczecińskich Pomorzanach

Na samej ul. Krzysztofa Kolumba prace obejmą całą jej szerokość i dalej także ulice Zygmunta Chmielewskiego i Smolańską. Wzdłuż trasy powstaną tzw. przystanki wiedeńskie, z wyniesieniami jezdni na ich wysokości wzorem tych, jakie są na ulicach Niemierzyńskiej i Arkońskiej. W al. Powstańców Wielkopolskich, na tych jej fragmentach, gdzie nie ma wydzielonego torowiska, przebudowana będzie cała infrastruktura techniczna wraz z jezdnią, chodnikami, wytyczony będzie pas dla rowerów. W tym fragmencie, gdzie torowisko jest poprowadzone w zieleni między jezdniami, czyli na odcinku od pl. Jana Szyrockiego do wysokości skrzyżowania z ul. Witolda Starkiewicza, zakres prac dotyczyć będzie tylko wymiany na nowe torów i trakcji. Na tej trasie też wzdłuż odcinka alei na wysokości jej skrzyżowań z ulicami Szpitalną i Frysztacką urządzone zostaną w obu kierunkach po dwa tzw. przystanki wiedeńskie.

Kiedy koniec Torowej Rewolucji do Pomorzan?

Po przebudowie i rozbudowie całkowicie zmieni się kształt nowej i znacznie powiększonej pętli Pomorzany. Urządzonych zostanie na niej aż pięć torów postojowych z przystankami (obecnie są tylko trzy) oraz osobny podjazd z peronem dla autobusów.

Na realizację całego przedsięwzięcia wykonawca ma nieco ponad dwa lata – termin realizacji inwestycji to 720 dni od daty podpisania umowy. Na obu szlakach od centrum do Pomorzan (wraz z pętlą) do ułożenia jest w sumie ponad 12 km nowego toru pojedynczego, nie licząc pozostałych zakresów prac przewidzianych w dokumentacji projektowej.©℗

Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Graż
2021-11-19 15:22:51
Dlaczego nie ma rozjazdu /tramwajem/ z mostu Długiego w kierunku dworca /Kolumba/
Hit
2021-11-19 08:21:12
ZUE ZAWSZE WYRABIA SIE W CZASIE.JAKO jedyna firma
31.12.2025
2021-11-18 22:28:21
najbliższy możliwy termin, który oznacza te 720 dni, przy okazji ciekawe ile razy po drodze będzie wyciągnięta łapa bo covid, bo srovid i inne dziady
@do @Nie rozu...
2021-11-18 07:27:44
Chodzi o "rozwalaniu" miasta w wielu miejscach na raz. "Góra" do Pomorzan jak najbardziej. Poza przesunięciem torowiska w alejkę pod koniec lat 70-tych to reszta chyba lata 60-te. A Kolumba i Chmielewskiego przecież oddali pod koniec 1988 roku. Więc raptem... 32 lata od ostatniego remontu :).
do @Nie rozumiem
2021-11-17 20:54:59
Sam zacznij myśleć co pleciesz. Idiotyczne porównanie z mieszkaniem. i wytłumacz mi ty myślicielu od siedmiu boleści, co takiego zrobiono dla Pomorzan, że nazywasz je ulubionym miejscem do remontów? Wszystkie drogi dojazdowe to dno, a ty bełkoczesz,że niby tu jakieś chody w UM mamy....Ten remont powinien być już dawno temu!
Dominik
2021-11-17 18:42:18
720 dni to niecałe dwa lata🤣
@Nie rozumiem
2021-11-17 18:34:08
To zacznij myśleć, myślenie nie boli. Jak robisz remont zamieszkałego mieszkania 3. pokojowego to ro......lasz w jednym czasie wszystkie pokoje, kuchnie i przedpokój? Łazienkę zostawiasz abyś miał gdzie... Poza tym obecne władze maja tylko ulubione tereny do remontów. Zapomniano całkiem o północnych terenach na Odrą, które jeszcze nie dawno były ujęte do kapitalki. Liczę na to, że Most zwany Kłodnym przez najbliższe 9-10 lat nie powstanie. Trza już budować alternatywę dla Gdańskie i Energetyków.
Nie rozumiem
2021-11-17 17:09:48
Nie robili nie remontowali było marudzenie. Że syf, krzywe tory, dziurawe drogi. Że wstyd itp. Zaczęli w końcu coś robić też źle bo robią, że korki, że objazdy.
No!!
2021-11-17 15:51:04
..i bardzo dobrze.. niech kolejna dzielnica ma "przeskalowane", a co.. sprawiedliwie musi być. Nie ma dwóch zdań. Dwa lata.. i tak dużo... a na Chmielewskiego trochę firm jest... Czy już się przenoszą? Nie zawsze mogą.. ale w d.. dostaną finansowo. No i oczywiście mieszkańcy Pomorzan. Także uważam, że poślizg chyba już wliczono.. tak dodatkowe 2 latka. Miłego życia.
Aaa
2021-11-17 15:31:00
ZUE się w terminie wyrobi jak narazie to jedyna firma co się w terminach wyrabia i napewno wiedzą co robią trzymamy kciuki za nich
gg
2021-11-17 15:06:14
A więc o to chodziło w Floating Garden, miasto pływające w błotnych remontach.
2=4!
2021-11-17 14:35:30
Dwa lata, czyli trzeba się przygotować raczej na cztery. Przy obecnym nadzorze UM to wysoce prawdopodobne. Czas wziąć się do roboty w spółkach nadzorujących budowę, ale tak na serio, nie jak na wcześniejszych budiwach- wirtualnie!
Jan
2021-11-17 14:29:54
Jak w tym roku, zima idzie, śniegi, rozwalą kolumba i na zimę zostawia, do lata, to kilka miesięcy w utrudnieniach.... i tak juz sporo ich jest

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA