niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ul. Kwiatowa. Błędy w projekcie i przestój

Ul. Kwiatowa. Błędy w projekcie i przestój

Ul. Kwiatowa. Błędy w projekcie i przestój
Data publikacji: 2017-08-27 11:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:48
Wywietleń: 5707 289591

Przestój na placu przebudowy ul. Kwiatowej na szczecińskich Gumieńcach. Powód? Nagle okazało się, że kiedy ta odkładana latami inwestycja wreszcie ruszyła, to na etapie robót wyszły błędy projektowe. Z dokumentacji projektowo-budowlanej sporządzonej przez Pracownię Projektów Dróg i Mostów DIM Ryszard Kowalski. Dokumentacji projektowo-budowlanej, wykonanej na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w…2012 roku.

Jak się dowiedzieliśmy, chodzi o niewłaściwie zaprojektowaną rzędną ulicy. Sprawa dotyczy za wysokiego o kilkadziesiąt centymetrów posadowienia ulicy i zaplanowanego tam ronda na wysokości ul. Brodnickiej.

Jak to się stało i kto dopuścił, że po tylu latach przygotowań do tej inwestycji nikt w ZDiTM nie przejrzał i nie zweryfikował tej dokumentacji projektowej przed rozpisaniem przetargu na wykonawcę robót budowlanych i do rozpoczęcia inwestycji w oparciu - jak się okazało - o projekt budowlany zawierający błędy? Kto poniesie koszty korekt powyższych błędów projektowych i za nie zapłaci: biuro projektowe, któremu ZDiTM zlecił wykonanie dokumentacji, czy pokryje je ZDiTM? Jaki to będzie kwotowo dodatkowy koszt?

Na te wszystkie pytania, jakie w tej sprawie skierowaliśmy do ZDiTM, inwestora, do minionego czwartku nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dotarł do redakcji za to oficjalny komunikat rzecznika prasowego na temat przebudowy ul. Kwiatowej z informacją, że - tu cytat - „obecnie trwają prace związane z wykonywaniem przebudowy ul. Kwiatowej”. I o tym, że w dniu 25 sierpnia planowane jest wyłączenie komunikacji zbiorowej z ruchu. A po wyłączeniu ruchu autobusowego planowane jest rozpoczęcie prac rozbiórkowych po istniejącej jezdni.

- Wykonawca nie wystąpił z roszczeniem o wydłużenie terminu robót. W trakcie prac wynikły problemy związane z dostosowaniem projektu do istniejącej zabudowy, które są na bieżąco rozwiązywane przez nadzór autorski reprezentowany przez Pracownię Projektową Dróg i Mostów DIM. Zaś funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego sprawuje NBQ sp. zoo. – tyle odniesienia się kierownictwa ZDiTM ustami jego rzecznika Szymona Wasilewskiego do kwestii, o jakie pytaliśmy.

Jak ustaliliśmy, roboty mają ruszyć w najbliższy poniedziałek. W miniony czwartek na placu przebudowy ruch był niewielki, kilku robotników z dostawczaka wyładowywało materiały budowlane, a dwóch krzątało się przy robotach brukarskich w pasie pobocza, gdzie z kostki brukowej układana jest nawierzchnia  na odcinku od ul. Okulickiego do wysokości skrzyżowania z ul. Brodnicką. 

Okoliczni mieszkańcy zasygnalizowali problem osiedlowym radnym z Gumieniec na początku tego tygodnia. Przypomnijmy, że ZDiTM zlecił zadanie przebudowy ul. Kwiatowej (327,54 m) – od ul. Ku Słońcu do rejonu skrzyżowania z ulicami Różaną i Leopolda Okulickiego - spółce Elbud Jarosław Sajewicz, Elżbieta Tomasiak za 3,88 mln zł. Przetarg na wykonawcę robót w oparciu o dokumentację projektową z błędami z 2012 r. autorstwa Pracowni Projektów Dróg i Mostów DIM Ryszard Kowalski rozstrzygnął wiosną  tego roku. Roboty Elbud rozpoczął w drugiej połowie czerwca. Dostał na nie 6 miesięcy.

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Ul. Kwiatowa. Błędy w projekcie i przestój Ul. Kwiatowa. Błędy w projekcie i przestój Ul. Kwiatowa. Błędy w projekcie i przestój

Komentarze

mieszkaniec
Jak można zaprojektować ulicę nie sporawdzając posadowienia istniejących budynków? Jak można było na pałę poprowadzić rzędne nie patrząc na to że środek ulicy Kwiatowej jest około pół metra w niecce między ulicą Ku Słońcu i Okulickiego, co oznaczało, że woda wlewałaby się do wszystkich przyległych zjazdów i istniejących posesji. Dlaczego i po co zaprojektowano 8 m szerokości chodnik zamiast trawnika? Czy po to, aby zrobić tam patelnię? Błędów jest wiecej. Dlaczego zostawiono nikomu nie potrzebny bunkier, itd. I najważniejsz dlaczego!!!!! nie zmieniono miejsca przejścia dla pieszych na ul. KU SŁOŃCU dlaczego ludzie mają uciekac przed samochodami i nadjeżdzającym tramwajem. Czy tym którzy to projektują i podejmują decyzję o przejściach odebrało rozum? Dlaczego nie przeniesiono go tuż przy budynku dawnej Selfy? Dlaczego nie zaprojektowano tam świateł na życzenie?
2017-08-29 10:36:53
Tram
Zawsze ZDITM odpowiadal na swoje glupie decyzje ze wszystko jest zgodne z zatwierdzonym planem. A tutaj zonk. Co teraz powiedziec 😄
2017-08-29 07:06:23
kwiatowa
Brawo Szczecin, nie obniżasz poprzeczki :)
2017-08-28 07:09:37
HogoFogo
Te kilkadziesiąt centymetrów to naddatek na osiadanie. Za kilka lat się wyrówna, a do tego czasu można tam zrobić schodek. Jest przy tym szansa, że na jezdni nie będzie kałuż. Ha, ha, ha!!!
2017-08-27 21:41:36
Szczecin
Nic się nie stało,bo tyle do zepsucia jeszcze zostało.
2017-08-27 21:40:57
trohan
do bol-a. Nie prosiłem o komentarz. Jak nic nie masz ciekawego do roboty to przeczytaj ciekawą książkę. a dzieje się tak w ZDiTM, że za dużo jest biurokracji i biurokratów. W tym bałaganie jaki tam panuje, trudno się połapać. Poza tym oni tzn. ZDiTM jest niereformowalny jak socjalizm. Zamknięci w biurze nie widzą potrzeb miasta a mają tylko plany, swoje plany.
2017-08-27 19:22:14
bol
Tu Piotrek nie ma nic do gadania rządzi Rychu.
2017-08-27 18:18:51
trohan
Tak wychodzi jak się wszystko robi zza biurka a nie w terenie. Na papierze wyszło, a w rzeczywistości jak w filmie Barei "Poszukiwana poszukiwany": - A tu jest jeziorko panie dyrektorze." Na koniec roku prezydent Krzystek przyzna premię za dobrą pracę.
2017-08-27 18:17:36
Obs.ryver
"...za wysokiego o kilkadziesiąt centymetrów posadowienia ulicy..." tylko o kilkadziesia ccm??? Gdyby chociaż o 1 metr, to może magistrackie pie.rdzi.stołki przez te 5 lat'badania" dokumentacji Kowalskiego doczytaliby się, że coś tu śmierdzi,,, A,szyny jeszcze nie pękają??? Dziwne....
2017-08-27 16:25:00
Jan
Normalka.
2017-08-27 14:34:02
yyy
Kratka przy fryzjerze docelowo będzie w parkingu,czy w jezdni. Oto jest pytanie??.
2017-08-27 14:26:47
blablabla
W czym problem? Teraz zrobią według starego projektu, a za rok, czy dwa, czy 5 znowu będą przebudowywać, jak ma to miejsce np. w Koszalinie. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że o pieniądze. A że pieniądze są podatników, także można z nimi robić co się chce.
2017-08-27 12:17:42
xxx
Co na to Piotrek ?
2017-08-27 12:17:23
nx
to to zdaje się, że realny termin ukończenia to listopad - ale 2018...
2017-08-27 11:40:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie