poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Udziały miasta w MTS na sprzedaż

Udziały miasta w MTS na sprzedaż

Udziały miasta w MTS na sprzedaż
Data publikacji: 2015-11-17 15:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 1793 38178

Radni Szczecina we wtorek przesądzili o losach należącej de facto do miasta spółki Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Przegłosowali podczas sesji uchwałę, zezwalając prezydentowi na zbycie w niej wszystkich udziałów i majątku firmy z terenami na prawobrzeżu przy ul. Struga.

Władze miasta chcą sprzedać wszystkie udziały w spółce MTS. Ich łączna wartość nominalna to 9 369 800 zł, co stanowi 92,81 proc. kapitału zakładowego firmy. Integralną częścią transakcji ma być składający się na aktualną jej wartość majątek, w tym działki gruntu w użytkowaniu wieczystym o łącznej powierzchni 58 219 m kw. z halą wystawienniczą przy ul. Struga. Miasto nie zamierza w nią dalej inwestować, bo sama spółka nie przynosi nawet takich dochodów, by mogła zabiegać o środki z zewnątrz na finansowanie inwestycji w modernizację kompleksu. W dodatku w sytuacji, kiedy konkurencją dla niej stał się miejski kompleks hali Azoty Arena przy ul. Szafera, gdzie przeniesionych zostało już sporo z wcześniejszych targowych imprez pod szyldem MTS.

„Spółka ponosi istotne obciążenia publicznoprawne obejmujące podatek od nieruchomości oraz opłatę za użytkowanie wieczyste. Łączna wartość tych zobowiązań w 2014 roku wyniosła ok. 400 tys. zł, zaś przewidywana wartość za rok 2015 wynosić będzie ok. 500 tys. zł. Zabudowa obejmuje jedynie 5% całej powierzchni działek, zaś teren dróg i parkingów zajmuje ok. 13.000 m2. Oznacza to, że istotna część powierzchni jest przez spółkę niewykorzystywana i stanowi dla niej jedynie obciążenie ” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą poparło 20 z 29 głosujących radnych.

Powołana w 1991 r. spółka MTS zajmowała się organizacją na terenie posiadanej hali lub poza nią targów i wystaw gospodarczych, kongresów, bali, szkoleń itp., a także świadczyła usługi w zakresie: projektowania i wykonania stoisk targowych, kompleksowych usług poligraficznych, obsługi gastronomicznej imprez, rezerwacji miejsc hotelowych, zatrudniania hostess i tłumaczy. Od stycznia 1992 r., kiedy to do spółki przystąpiła gmina miasto Szczecin, poziom zaangażowania w nią samorządu sięgał 25% udziałów w kapitale zakładowym. W następnych latach miasto dokonywało objęcia w niej nowych udziałów.

Część zadań, głównie związanych z promocją gminy, poprzez działalność wydawniczą oraz organizację imprez, targów i wystaw o charakterze promocyjnym - według koncepcji magistratu - przejmie inna miejska spółka ze 100-procentowym kapitałem zakładowym gminy - skomunalizowana już jakiś czas temu Żegluga Szczecińska, zawiadująca m.in. nadodrzańskimi nabrzeżami i przystaniami w mieście. I w tej sprawie także we wtorek radni przegłosowali stosowna uchwałę. CP

(MIR)

Fot.: Mirosław WINCONEKKomentarze

Do: Mateo
Widocznie w MTSie nie pracują medialne nazwiska...
2015-11-18 07:47:04
Mateo
Bardzo ciekawe, spółka ponosi istotne zobowiązania na które sama musi zarobić i miasto nie dokłada do niej ani złotówki. Z tego co się orientuję, w Azoty Arena jest obiektem miejskim ale zarządzana jest przez prywatną spółkę. Teraz na porządne tagi albo do Berlina albo do Poznania...gratulacje radni
2015-11-17 17:16:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie