Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Udziały miasta w MTS na sprzedaż

Data publikacji: 17 listopada 2015 r. 15:59
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Udziały miasta w MTS na sprzedaż
 

Radni Szczecina we wtorek przesądzili o losach należącej de facto do miasta spółki Międzynarodowe Targi Szczecińskie. Przegłosowali podczas sesji uchwałę, zezwalając prezydentowi na zbycie w niej wszystkich udziałów i majątku firmy z terenami na prawobrzeżu przy ul. Struga.

Władze miasta chcą sprzedać wszystkie udziały w spółce MTS. Ich łączna wartość nominalna to 9 369 800 zł, co stanowi 92,81 proc. kapitału zakładowego firmy. Integralną częścią transakcji ma być składający się na aktualną jej wartość majątek, w tym działki gruntu w użytkowaniu wieczystym o łącznej powierzchni 58 219 m kw. z halą wystawienniczą przy ul. Struga. Miasto nie zamierza w nią dalej inwestować, bo sama spółka nie przynosi nawet takich dochodów, by mogła zabiegać o środki z zewnątrz na finansowanie inwestycji w modernizację kompleksu. W dodatku w sytuacji, kiedy konkurencją dla niej stał się miejski kompleks hali Azoty Arena przy ul. Szafera, gdzie przeniesionych zostało już sporo z wcześniejszych targowych imprez pod szyldem MTS.

„Spółka ponosi istotne obciążenia publicznoprawne obejmujące podatek od nieruchomości oraz opłatę za użytkowanie wieczyste. Łączna wartość tych zobowiązań w 2014 roku wyniosła ok. 400 tys. zł, zaś przewidywana wartość za rok 2015 wynosić będzie ok. 500 tys. zł. Zabudowa obejmuje jedynie 5% całej powierzchni działek, zaś teren dróg i parkingów zajmuje ok. 13.000 m2. Oznacza to, że istotna część powierzchni jest przez spółkę niewykorzystywana i stanowi dla niej jedynie obciążenie ” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą poparło 20 z 29 głosujących radnych.

Powołana w 1991 r. spółka MTS zajmowała się organizacją na terenie posiadanej hali lub poza nią targów i wystaw gospodarczych, kongresów, bali, szkoleń itp., a także świadczyła usługi w zakresie: projektowania i wykonania stoisk targowych, kompleksowych usług poligraficznych, obsługi gastronomicznej imprez, rezerwacji miejsc hotelowych, zatrudniania hostess i tłumaczy. Od stycznia 1992 r., kiedy to do spółki przystąpiła gmina miasto Szczecin, poziom zaangażowania w nią samorządu sięgał 25% udziałów w kapitale zakładowym. W następnych latach miasto dokonywało objęcia w niej nowych udziałów.

Część zadań, głównie związanych z promocją gminy, poprzez działalność wydawniczą oraz organizację imprez, targów i wystaw o charakterze promocyjnym - według koncepcji magistratu - przejmie inna miejska spółka ze 100-procentowym kapitałem zakładowym gminy - skomunalizowana już jakiś czas temu Żegluga Szczecińska, zawiadująca m.in. nadodrzańskimi nabrzeżami i przystaniami w mieście. I w tej sprawie także we wtorek radni przegłosowali stosowna uchwałę. CP

(MIR)

Fot.: Mirosław WINCONEKREKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do: Mateo
2015-11-18 07:47:04
Widocznie w MTSie nie pracują medialne nazwiska...
Mateo
2015-11-17 17:16:12
Bardzo ciekawe, spółka ponosi istotne zobowiązania na które sama musi zarobić i miasto nie dokłada do niej ani złotówki. Z tego co się orientuję, w Azoty Arena jest obiektem miejskim ale zarządzana jest przez prywatną spółkę. Teraz na porządne tagi albo do Berlina albo do Poznania...gratulacje radni

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA