niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Parcela nie dla Jupitera

Parcela nie dla Jupitera

Parcela nie dla Jupitera
Data publikacji: 2015-11-17 13:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 737 38142

Nie ma zgody radnych Szczecina na bezprzetargową sprzedaż przez miasto na własność nieruchomości przy al. Papieża Jana Pawła II 1 spółce Jupiter AS, dotychczasowemu najemcy znajdującego się tam piętrowego pawilonu.

 Jeśli radni by się zgodzili, to firma „JUPITER-AS” S. Bondyra i A. Rynkiewicza Spółka Jawna uwłaszczyłaby się - po wcześniejszych fuzjach prawno-statutowo-właścicielsko-kapitałowych między kilku spółkami zależnymi , najmującymi wcześniej w tym pawilonie komunalne lokale - na dwóch w jedną scalonych działkach gruntu o łącznej powierzchni 861 m kw. z pawilonem o powierzchni użytkowej 305 m kw. za łączną kwotę 2 661 825,00 zł, przy cenie gruntu 1 017 276,00 zł. Na taką sumę sporządził operat szacunkowy całej ten nieruchomości wynajęty na zlecenie miasta rzeczoznawca majątkowy. Według podawanych przez magistrat informacji w uzasadnieniu uchwały, Jupiter AS płaci za cały pawilon, wynajmowany w imieniu gminy przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, ponad 11,8 tys. zł czynszu miesięcznie, a za grunt nie płaci nic.

Jak oznajmił obecny we wtorek na sesji przedstawicieli spółki, czynsz najmu wynosi ponad 16 tys. zł miesięcznie. Nabywając na własność Jupiter-As miałby zapłacić całą kwotę jednorazowo za sam budynek, a za grunt, na którym on stoi 25-proc. tytułem pierwszej raty za prawo użytkowania wieczystego.

Małgorzata Waszak, z-ca dyr. wydziału gospodarki nieruchomościami urzędu miasta, przekonywała, że w przypadku zgody radnych umowa sprzedaży bez przetargu z przyszłym nabywcą, a obecnym najemcą nieruchomości, miałaby być obwarowana dodatkowymi zapisami o konieczności konsultacji i uzgodnień poczynań z wytycznymi architekta miasta, jak i terminem wykonania deklarowanej nowej inwestycji w tym miejscu przez nabywcę i obłożona karami finansowymi w przypadku niedotrzymania terminu realizacji inwestycji w ciągu 4 lat od podpisania umowy notarialnej sprzedaży. A przewidywana kara finansowa miałaby wynosić 2 mln zł. Jak stwierdził Andrzej Rynkiewicz, jeden z właścicieli spółki Jupiter-AS,, przedstawiła organom administracji budowlanej i konserwatorowi zabytków trzecią z koncepcji nowej zabudowy parceli i uzyskał ich akceptację.

Za pomysłem bezprzetargowego zbycia spółce Jupiter-AS tej opowiedziała się większość radnych dwóch komisji: budownictwa i mieszkalnictwa oraz gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska. Natomiast negatywne stanowisko wyrazili radni komisji rozwoju, promocji i gospodarki morskiej, co z kolei zaznaczył jej przewodniczący Bazyli Baran .

O wyniku głosowaniu przesądził napastliwy w tonie swych wypowiedzi S. Bondyra, drugi ze współwłaścicieli, adresowanych głownie personalnie do krytykującej ten tryb wyzbywania się nieruchomości komunalnych niezrzeszonej radnej Małgorzaty Jacyny-Witt.

Na sprzedaż budynku i oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu z podwórzem spółce Jupiter-AS ostatecznie radni się nie zgodzili. Przeciwko było 11 glosujących podczas wtorkowej sesji, za – 10, a wstrzymało się -7. ©℗

 

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i w e-wydaniu

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Tę nieruchomość z pawilonem wraz z przyległym doń gruntem w centrum Szczecina władze miasta próbowały sprzedać bez przetargu spółce Jupiter AS, która jest najemcą tego komunalnego pawilonu. Radni utrącili budzący ich zastrzeżenia pomysł wobec mglistych i mało konkretnych informacji oraz wiedzy, co do planów potencjalnego nabywcy co do przyszłej zabudowy tego miejsca, nie godząc się na taki tryb zbycia gminnych działek.

 

Komentarze

kibol
Pan Rynkiewicz to były dyrektor Pogoni tej sprzed lat. A teraz handluje walutą.
2015-11-19 11:03:47
Czytelnik
Tego nie da się czytać. Czy redakcja nie ma wpływu na dobór dziennikarzy?
2015-11-17 16:01:19
witek
ja pamietam jak miesto chcialo sprzedac gastronomikowi i tam mialabyc sprzedaz kwiatow
2015-11-17 15:11:31
nn
Ale gdy chodziło o dzierżawę Wałów Chrobrego spółkom Golemy pani Jacyna była jak najbardziej za....
2015-11-17 14:27:55
Bywa i tak
Kiedyś obrotem walutami zajmowali się cinkciarze, teraz są kantory wymiany walut. Niby kolosalna zmiana, ale w życiu jest tak, że język dyskusji znacząco się nie zmienia.
2015-11-17 13:39:37
Redaktorze
Skończ Pan z tymi ozdobnikami i pisz proszę po polsku. Prosto i na temat. Czy to w ogóle ktoś adiustuje przed wrzuceniem do netu?
2015-11-17 13:25:55

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie