Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Parcela nie dla Jupitera

Data publikacji: 17 listopada 2015 r. 13:59
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Parcela nie dla Jupitera
 

Nie ma zgody radnych Szczecina na bezprzetargową sprzedaż przez miasto na własność nieruchomości przy al. Papieża Jana Pawła II 1 spółce Jupiter AS, dotychczasowemu najemcy znajdującego się tam piętrowego pawilonu.

 Jeśli radni by się zgodzili, to firma „JUPITER-AS” S. Bondyra i A. Rynkiewicza Spółka Jawna uwłaszczyłaby się - po wcześniejszych fuzjach prawno-statutowo-właścicielsko-kapitałowych między kilku spółkami zależnymi , najmującymi wcześniej w tym pawilonie komunalne lokale - na dwóch w jedną scalonych działkach gruntu o łącznej powierzchni 861 m kw. z pawilonem o powierzchni użytkowej 305 m kw. za łączną kwotę 2 661 825,00 zł, przy cenie gruntu 1 017 276,00 zł. Na taką sumę sporządził operat szacunkowy całej ten nieruchomości wynajęty na zlecenie miasta rzeczoznawca majątkowy. Według podawanych przez magistrat informacji w uzasadnieniu uchwały, Jupiter AS płaci za cały pawilon, wynajmowany w imieniu gminy przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, ponad 11,8 tys. zł czynszu miesięcznie, a za grunt nie płaci nic.

Jak oznajmił obecny we wtorek na sesji przedstawicieli spółki, czynsz najmu wynosi ponad 16 tys. zł miesięcznie. Nabywając na własność Jupiter-As miałby zapłacić całą kwotę jednorazowo za sam budynek, a za grunt, na którym on stoi 25-proc. tytułem pierwszej raty za prawo użytkowania wieczystego.

Małgorzata Waszak, z-ca dyr. wydziału gospodarki nieruchomościami urzędu miasta, przekonywała, że w przypadku zgody radnych umowa sprzedaży bez przetargu z przyszłym nabywcą, a obecnym najemcą nieruchomości, miałaby być obwarowana dodatkowymi zapisami o konieczności konsultacji i uzgodnień poczynań z wytycznymi architekta miasta, jak i terminem wykonania deklarowanej nowej inwestycji w tym miejscu przez nabywcę i obłożona karami finansowymi w przypadku niedotrzymania terminu realizacji inwestycji w ciągu 4 lat od podpisania umowy notarialnej sprzedaży. A przewidywana kara finansowa miałaby wynosić 2 mln zł. Jak stwierdził Andrzej Rynkiewicz, jeden z właścicieli spółki Jupiter-AS,, przedstawiła organom administracji budowlanej i konserwatorowi zabytków trzecią z koncepcji nowej zabudowy parceli i uzyskał ich akceptację.

Za pomysłem bezprzetargowego zbycia spółce Jupiter-AS tej opowiedziała się większość radnych dwóch komisji: budownictwa i mieszkalnictwa oraz gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska. Natomiast negatywne stanowisko wyrazili radni komisji rozwoju, promocji i gospodarki morskiej, co z kolei zaznaczył jej przewodniczący Bazyli Baran .

O wyniku głosowaniu przesądził napastliwy w tonie swych wypowiedzi S. Bondyra, drugi ze współwłaścicieli, adresowanych głownie personalnie do krytykującej ten tryb wyzbywania się nieruchomości komunalnych niezrzeszonej radnej Małgorzaty Jacyny-Witt.

Na sprzedaż budynku i oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu z podwórzem spółce Jupiter-AS ostatecznie radni się nie zgodzili. Przeciwko było 11 glosujących podczas wtorkowej sesji, za – 10, a wstrzymało się -7. ©℗

 

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i w e-wydaniu

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Tę nieruchomość z pawilonem wraz z przyległym doń gruntem w centrum Szczecina władze miasta próbowały sprzedać bez przetargu spółce Jupiter AS, która jest najemcą tego komunalnego pawilonu. Radni utrącili budzący ich zastrzeżenia pomysł wobec mglistych i mało konkretnych informacji oraz wiedzy, co do planów potencjalnego nabywcy co do przyszłej zabudowy tego miejsca, nie godząc się na taki tryb zbycia gminnych działek.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kibol
2015-11-19 11:03:47
Pan Rynkiewicz to były dyrektor Pogoni tej sprzed lat. A teraz handluje walutą.
Czytelnik
2015-11-17 16:01:19
Tego nie da się czytać. Czy redakcja nie ma wpływu na dobór dziennikarzy?
witek
2015-11-17 15:11:31
ja pamietam jak miesto chcialo sprzedac gastronomikowi i tam mialabyc sprzedaz kwiatow
nn
2015-11-17 14:27:55
Ale gdy chodziło o dzierżawę Wałów Chrobrego spółkom Golemy pani Jacyna była jak najbardziej za....
Bywa i tak
2015-11-17 13:39:37
Kiedyś obrotem walutami zajmowali się cinkciarze, teraz są kantory wymiany walut. Niby kolosalna zmiana, ale w życiu jest tak, że język dyskusji znacząco się nie zmienia.
Redaktorze
2015-11-17 13:25:55
Skończ Pan z tymi ozdobnikami i pisz proszę po polsku. Prosto i na temat. Czy to w ogóle ktoś adiustuje przed wrzuceniem do netu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA