
Uchodźcy wyzwaniem dla sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:01
Niemcy szacują, że graniczący z naszym województwem land może przyjąć 20 tysięcy uchodźców, głównie z Syrii. Z tego na tereny najbliższe Świnoujściu około cztery tysiące imigrantów.
Takie dane podali w środę (17 bm.) przedstawiciele powiatu podczas spotkania z samorządowcami ze Szczecina, Polic, Dobrej i Świnoujścia.
Vorpommern-Greifswald to trzeci co do wielkości powiat w Niemczech. Zamieszkuje go 240 tysięcy mieszkańców. Średnio na 1 km kw. przypada tu 60 osób. W zeszłym roku powiat ten przyjął 3341 imigrantów. Od początku tego roku do połowy lutego dotarło tu już 580 uchodźców, w samym lutym – 177.
– Początkowo sądziliśmy, że w okresie zimowym liczba uchodźców będzie mniejsza. Myliliśmy się – mówił na spotkaniu Dirk Scheer, szef Wydziału ds. Młodzieży, Zdrowia i Spraw Socjalnych w Powiecie Pomorze Przednie-Greifswald.
Imigranci rozlokowani zostaną, bądź już znaleźli schronienie w Greifswaldzie, Anklam, Torgelow i Wolgaście. Tam strona niemiecka przygotowała dla nich mieszkania. Niemiecki rząd pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia i opieki medycznej dla uchodźców. Przedstawiciele powiatu nie ukrywali jednak, że inne obciążenia finansowe spadają już na ich barki. To koszty związane z nauką języka, zapewnieniem opieki przedszkolnej, edukacją (aż 34 proc. przybyszy to dzieci i młodzież), ale nie tylko. Konieczne okazało się zatrudnienie dodatkowych pracowników, m.in. specjalnego koordynatora, który pomaga uchodźcom w integracji ze społeczeństwem, doradza też władzom powiatu.
Niemcy liczą, że uchodźcy pomogą im rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy. Przedsiębiorcy z powiatu Pomorze Przednie-Greifswald, mówią, że każdego roku brakuje od 2500 do nawet 3000 tysięcy ludzi do pracy. Wypełnienie uchodźcami luki pracowniczej na rynku pracy wydaje się jednak odległą przyszłością. Powód? Nieznajomość języka niemieckiego oraz brak kwalifikacji do wykonywania konkretnych zawodów.
– To, że ktoś w Syrii był mechanikiem samochodowym, nie oznacza, że ma kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w Niemczech – wyjaśniał Dirk Scheer.
Osobnym tematem jest liczba uchodźców, którzy pozostaną w powiecie na stałe. Po uzyskaniu statusu uchodźcy, wielu wyjechało do większych ośrodków, jak Berlin, Monachium, itp. Wygląda na to, że wyspa Uznam i powiat Pomorze Przednie Greifswald nie są dla nich atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.
BaT
Komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
|
||
0℃ na godz. 18:00 | ![]() | Zobacz prognozę na trzy dni |
Polub nas na Facebooku
Praca
Nekrologi
kondolencje
Sonda

Przejdź do sklepu
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane

- MIiR: Pakiet dla średnich miast wspiera przedsiębiorców (komunikat)
- Grupa PGZ na targach IDEX 2019
- MKiDN ws. konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (komunikat)
- CBA: Kolejne zarzuty - przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – usłyszał podejrzany w sprawie stołecznej reprywatyzacji Jakub R. (komunikat)
- ABW ws. insynuacji niektórych mediów nt. kariery zawodowej i awansów szefa ABW prof. Piotra Pogonowskiego (komunikat)