Środa 25 maja 2022r. 
REKLAMA

Uchodźcy wyzwaniem dla sąsiadów

Data publikacji: 2016-02-18 19:24
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:44
Uchodźcy wyzwaniem dla sąsiadów
 

Niemcy szacują, że graniczący z naszym województwem land może przyjąć 20 tysięcy uchodźców, głównie z Syrii. Z tego na tereny najbliższe Świnoujściu około cztery tysiące imigrantów.

Takie dane podali w środę (17 bm.) przedstawiciele powiatu podczas spotkania z samorządowcami ze Szczecina, Polic, Dobrej i Świnoujścia.

Vorpommern-Greifswald to trzeci co do wielkości powiat w Niemczech. Zamieszkuje go 240 tysięcy mieszkańców. Średnio na 1 km kw. przypada tu 60 osób. W zeszłym roku powiat ten przyjął 3341 imigrantów. Od początku tego roku do połowy lutego dotarło tu już 580 uchodźców, w samym lutym – 177.

– Początkowo sądziliśmy, że w okresie zimowym liczba uchodźców będzie mniejsza. Myliliśmy się – mówił na spotkaniu Dirk Scheer, szef Wydziału ds. Młodzieży, Zdrowia i Spraw Socjalnych w Powiecie Pomorze Przednie-Greifswald.

Imigranci rozlokowani zostaną, bądź już znaleźli schronienie w Greifswaldzie, Anklam, Torgelow i Wolgaście. Tam strona niemiecka przygotowała dla nich mieszkania. Niemiecki rząd pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia i opieki medycznej dla uchodźców. Przedstawiciele powiatu nie ukrywali jednak, że inne obciążenia finansowe spadają już na ich barki. To koszty związane z nauką języka, zapewnieniem opieki przedszkolnej, edukacją (aż 34 proc. przybyszy to dzieci i młodzież), ale nie tylko. Konieczne okazało się zatrudnienie dodatkowych pracowników, m.in. specjalnego koordynatora, który pomaga uchodźcom w integracji ze społeczeństwem, doradza też władzom powiatu. 

Niemcy liczą, że uchodźcy pomogą im rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy. Przedsiębiorcy z powiatu Pomorze Przednie-Greifswald, mówią, że każdego roku brakuje od 2500 do nawet 3000 tysięcy ludzi do pracy. Wypełnienie uchodźcami luki pracowniczej na rynku pracy wydaje się jednak odległą przyszłością. Powód? Nieznajomość języka niemieckiego oraz brak kwalifikacji do wykonywania konkretnych zawodów.

–  To, że ktoś w Syrii był mechanikiem samochodowym, nie oznacza, że ma kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w Niemczech –  wyjaśniał Dirk Scheer.

Osobnym tematem jest liczba uchodźców, którzy pozostaną w powiecie na stałe. Po uzyskaniu statusu uchodźcy, wielu wyjechało do większych ośrodków, jak Berlin, Monachium, itp. Wygląda na to, że wyspa Uznam i powiat Pomorze Przednie Greifswald nie są dla nich atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. 

BaT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

STOP islamskiemu najazdowi!
2016-02-19 13:33:24
Ja się pytam jakie działania podejmują polskie władze dla ochrony własnych obywateli ich zdrowia i dobytku przed gośćmi Angeli Merkel? Jeśli nabycie praw azylowych w Niemczech upoważnia (?) ich do przekraczania polskiej granicy, to trzeba to jak najszybciej zmienić.
Pete
2016-02-19 08:51:45
"Początkowo sądziliśmy, że w okresie zimowym liczba uchodźców będzie mniejsza. Myliliśmy się"... kurtyna opada. dziękuję... dobranoc...
Landy
2016-02-19 07:40:57
To oczywiste, że wybierane są tereny przy wschodniej, a nie zachodniej lub południowej granicy Niemiec...
No for refuges
2016-02-19 05:55:34
No cóż wniosek z tego taki, że trzeba wzmocnić patrole obywatelskie w naszych przygranicznych miejscowościach. Jestem ciekaw co na to prezydent swiniakowa, jak ku spadnie ilość turystów?
k....k12
2016-02-18 22:27:36
I tak dookoła Wojtek.A w Koszalinie wsadzili do basenu babę w ubraniu i sprawdzali, jak się zachowa obsługa i ewentualni kąpiący się .. tak krok po kroku. Czemu ta banda postanowiła uczyć tolerancji Europę, a nie Bliski Wschód. Europę, kontynent 2000 lat udokumentowanych wojen,a takie USA ma 200 lat pokoju. Torgelow. Wołgast czy nie są to starosłowiańskie nazwy miejscowości wynarodowione przez Niemców ze Słowian, a teraz oddawane muzułmanom. A Słowianie są na siebie szczuci. Głupi etnos, bezrozumne toto, chlejąca masa, zamiast ogłosić alert, wszystkie baby zachodzą w ciążę, faceci opiekują się rodzinami,robota i dom,knajpy dla turystów, żeby zostawiali kqse, telewizory oskubać z miedzi, reszte do śmietnika,gazety tylko na rozpałke, kościół i rząd za morde żeby służył narodowi... ale co tam, szkoda gadać, gębe rozdziawia jeden z drugim jakby słyszał trąby jerychońskie, to jest nasze być, albo nie być... ale wiadomo co będzie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA