sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Szydło w Berlinie

Szydło w Berlinie

Szydło w Berlinie
Data publikacji: 2016-02-12 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1622 117924

Problem migracji, kwestia tzw. Brexitu czy realizacja traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie znalazły się wśród tematów rozmów w Berlinie premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, jej zdaniem spotkanie może być "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

- Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - powiedziała premier Szydło na wspólnej z kanclerz Merkel konferencji prasowej.

- Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały odpowiednio zabezpieczone - powiedziała premier Szydło. Z tym stanowiskiem zgodziła się Merkel.

Piątkowa rozmowa dotyczyła też problemu migracji. Premier Szydło podkreśliła, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania i będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje".

- Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną. Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe - powiedziała Szydło. Poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego", na co Merkel się zgodziła. Chodzi o projekt w Syrii, Libanie, czy w Turcji, np. budowę szkoły czy budowę szpitala.

- Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną. Musimy też wspólnie zadbać o ochronę granic - powiedziała Merkel. Jak dodała, wspólne konsultacje będą także dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.

- 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę, i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Szydło. (pap)

Fot. EPA/MICHAEL KAPPELER

Komentarze

do wawrzka
Też zwracałeś uwagę na to aby mówić Pan Prezydent Komorowski i Pan Premier Tusk, Pani Premier Kopacz?
2016-02-15 10:03:45
Skierowac Ich znaki drogowe na PO-ludnie Afryki,
Pani A. Merkel, Polsce nie sa IS-lamisci PO-trzebni do "szczescia"...(!) gdyz Nam wystarczy Nasza 1000-letnia tradycja Chrzescijanska ! A w tej UE-Brukseli lepiej zacznijcie dyskutowac o INNYM KIRUNKU WEDROWKI IS-lamistow... a mianowicie NIE NA POLNOC do Europy, tylko NA POLUDNIE tj. w glab Ich wielkiego Afrykanskiego Kontynentu ! I zarazem lepiej niech UE wyposazy Ich w Kompasy i PO-stawi Im tam nowe znaki drogowe, skierowane na POLUDNIE Afryki, tylko tak... by je PO-nownie nie PO-odwracali ! No i wprowadzic w UE zakaz Exportu Lodzi, PO-ntonow i Kamizelek ratunkowych na Ich Kontynent !!
2016-02-13 11:12:19
Wawrzek
Należało uzgodnić odnogę z gazociągu do Świnoujścia, pomoc w odbudowie Stoczni i Przemysłu Maszynowego, wykup Ziemi w Niemczech w takiej ilości jak Niemcy wykupili w Polsce oraz zabranie do Niemiec BND i folksdojczów. Przyjazne Państwa nie powinny się szpiegować i judzić na siebie.
2016-02-13 00:06:51
Wawrzek
Nie Szydło tylko Pani Premier Szydło w ostateczności Premier Szydło. Drogi Kurierze chociaż Wy nie schamiejcie.
2016-02-12 23:58:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy