wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Merkel za kontynuacją polityki migracyjnej

Merkel za kontynuacją polityki migracyjnej

Merkel za kontynuacją polityki migracyjnej
Data publikacji: 2016-02-18 14:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1368 120505

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w przeddzień szczytu UE za kontynuowaniem dotychczasowej polityki migracyjnej opartej na współpracy z Turcją, która ma poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii i ograniczyć liczbę uchodźców.

W oświadczeniu Merkel uznała ponadto propozycje reformy Unii Europejskiej wysunięte przez brytyjskiego premiera Davida Camerona za uzasadnione i zrozumiałe, zastrzegła jednak, że fundamentalne zdobycze europejskie, w tym swoboda przemieszczania się oraz zasada niedyskryminacji nie mogą być przedmiotem przetargów.

Jak zaznaczyła, Unia „ośmieszyłaby się, gdyby w piątek uchwaliła kolejne kontyngenty w sytuacji, gdy nie zaczęto jeszcze na dobre wprowadzać w życie wcześniejszej decyzji o relokacji 160 tys. uchodźców”. Merkel podkreśliła, że dyskusja w Brukseli będzie się toczyć wokół kwestii, czy „należy kontynuować politykę opartą na porozumieniu UE z Turcją z 29 listopada, przewidującą zwalczanie przyczyn migracji oraz ochronę granicy zewnętrznej UE”, czy też „mamy się poddać i zamiast tego – jak niektórzy gwałtownie się domagają – zamknąć granicę Grecji z Macedonią i Bułgarią, ze wszystkimi konsekwencjami dla Grecji i Europy”.

– Rozumie się samo przez się, że ja z całych sił opowiadam się za uznaniem podejścia europejsko-tureckiego za drogę, którą warto kontynuować – oświadczyła Merkel. – Naszym wspólnym celem jest odczuwalna i trwała redukcja liczby imigrantów, aby móc nadal pomagać ludziom, którzy rzeczywiście potrzebują schronienia.

* * *

W zawartym w listopadzie porozumieniu Turcja zobowiązała się do powstrzymania fali uchodźców z Bliskiego Wschodu poprzez skuteczniejszą kontrolę swojej granicy z Grecją. Bruksela przekaże w zamian władzom w Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków życia 2,5 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie na terenie Turcji. Berlin stoi na stanowisku, że jeśli władzom w Ankarze uda się zahamować nielegalną imigrację, UE powinna w zamian w ramach legalnych procedur przyjąć część uchodźców z obozów na terenie Turcji. (pap)

Fot. EPA/RAINER JENSEN

Komentarze

na swoim
Bolek też do końca tkwi i nie przyzna się do błędu.
2016-02-19 07:53:22
Ad. NIESZCZĘŚCIE XXI WIECZNEJ EUROPY
Optymista...Niemiaszki to zdolny naród, mający na podorędziu swoich /Solidaruchy/ , rządzących w Polsce...coś wykombinują, żeby na durną hołotę zza wschodniej granicy przerzucić te koszty.
2016-02-18 20:25:09
NIESZCZĘŚCIE XXI WIECZNEJ EUROPY
Bracia Niemcy zachowują się jak w jakimś marazmie. Wyginą nieszczęśnicy najdalej za jakie dwa pokolenia !
2016-02-18 16:07:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy