Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Merkel za kontynuacją polityki migracyjnej

Data publikacji: 18 lutego 2016 r. 14:31
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Merkel za kontynuacją polityki migracyjnej
 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w przeddzień szczytu UE za kontynuowaniem dotychczasowej polityki migracyjnej opartej na współpracy z Turcją, która ma poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii i ograniczyć liczbę uchodźców.

W oświadczeniu Merkel uznała ponadto propozycje reformy Unii Europejskiej wysunięte przez brytyjskiego premiera Davida Camerona za uzasadnione i zrozumiałe, zastrzegła jednak, że fundamentalne zdobycze europejskie, w tym swoboda przemieszczania się oraz zasada niedyskryminacji nie mogą być przedmiotem przetargów.

Jak zaznaczyła, Unia „ośmieszyłaby się, gdyby w piątek uchwaliła kolejne kontyngenty w sytuacji, gdy nie zaczęto jeszcze na dobre wprowadzać w życie wcześniejszej decyzji o relokacji 160 tys. uchodźców”. Merkel podkreśliła, że dyskusja w Brukseli będzie się toczyć wokół kwestii, czy „należy kontynuować politykę opartą na porozumieniu UE z Turcją z 29 listopada, przewidującą zwalczanie przyczyn migracji oraz ochronę granicy zewnętrznej UE”, czy też „mamy się poddać i zamiast tego – jak niektórzy gwałtownie się domagają – zamknąć granicę Grecji z Macedonią i Bułgarią, ze wszystkimi konsekwencjami dla Grecji i Europy”.

– Rozumie się samo przez się, że ja z całych sił opowiadam się za uznaniem podejścia europejsko-tureckiego za drogę, którą warto kontynuować – oświadczyła Merkel. – Naszym wspólnym celem jest odczuwalna i trwała redukcja liczby imigrantów, aby móc nadal pomagać ludziom, którzy rzeczywiście potrzebują schronienia.

* * *

W zawartym w listopadzie porozumieniu Turcja zobowiązała się do powstrzymania fali uchodźców z Bliskiego Wschodu poprzez skuteczniejszą kontrolę swojej granicy z Grecją. Bruksela przekaże w zamian władzom w Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków życia 2,5 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie na terenie Turcji. Berlin stoi na stanowisku, że jeśli władzom w Ankarze uda się zahamować nielegalną imigrację, UE powinna w zamian w ramach legalnych procedur przyjąć część uchodźców z obozów na terenie Turcji. (pap)

Fot. EPA/RAINER JENSEN

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

na swoim
2016-02-19 07:53:22
Bolek też do końca tkwi i nie przyzna się do błędu.
Ad. NIESZCZĘŚCIE XXI WIECZNEJ EUROPY
2016-02-18 20:25:09
Optymista...Niemiaszki to zdolny naród, mający na podorędziu swoich /Solidaruchy/ , rządzących w Polsce...coś wykombinują, żeby na durną hołotę zza wschodniej granicy przerzucić te koszty.
NIESZCZĘŚCIE XXI WIECZNEJ EUROPY
2016-02-18 16:07:43
Bracia Niemcy zachowują się jak w jakimś marazmie. Wyginą nieszczęśnicy najdalej za jakie dwa pokolenia !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA