sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Polacy przygotowywali atak na uchodźców?

Polacy przygotowywali atak na uchodźców? (akt. 1)

Polacy przygotowywali atak na uchodźców?
Data publikacji: 2016-02-12 20:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1619 117866

Sąd w Soedertoern pod Sztokholmem zdecydował w piątek o aresztowaniu 10 Polaków podejrzanych o przygotowywanie ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynaeshamn.

W należących do Polaków samochodach, zaparkowanych w pobliżu kempingu w gminie Nynaeshamn, gdzie przebywają starający się o azyl uchodźcy, szwedzka policja znalazła niebezpieczne narzędzia: kije, pręty, noże i siekiery.

Podczas posiedzeń sądu solidarność z zatrzymanymi manifestowało ok. 100 Polaków. Część z nich miała na sobie szaliki z polskim godłem narodowym oraz symbolami klubów piłkarskich. Zbierano także pieniądze na rzecz podejrzanych i ich rodzin. Obrońcy w sądzie twierdzili, że ich klienci zaprzeczają, jakoby planowali zaatakowanie migrantów. Jeden z podejrzanych powiedział, że przebywa w Szwecji jako turysta. Inny niedawno przyjechał do Szwecji i znalazł pracę w branży budowlanej.

Prokurator Sara Friedman chce oskarżyć wszystkich zatrzymanych mężczyzn o zamiar "ciężkiego pobicia". Ma na to czas do 25 lutego. Sąd wyraził zgodę na areszt 13 osób ze względu na możliwość prób uniknięcia przez nie wymiaru sprawiedliwości lub możliwość mataczenia w śledztwie. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Sąd w Soedertoern pod Sztokholmem zdecydował o aresztowaniu na dwa tygodnie dwóch Polaków oraz jednego Ukraińca podejrzanych o przygotowywanie ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynaeshamn pod Sztokholmem.

Inny Polak, 17-latek, został zwolniony z aresztu ze względu na niepełnoletność. Ma on jednak nadal status podejrzanego. Obrońcy w sądzie twierdzili, że ich klienci zaprzeczają, jakoby planowali zaatakowanie migrantów. Jeden z podejrzanych powiedział, że przebywa w Szwecji jako turysta.

Szwedzka prokuratura złożyła do sądu wniosek o aresztowanie 14 osób, w większości Polaków, podejrzanych o przygotowywanie ataku na ośrodek dla uchodźców. Mężczyzn w wieku od 17 do 40 lat zatrzymała w tym tygodniu szwedzka policja w pobliżu kempingu w gminie Nynaeshamn, gdzie przebywają starający się o azyl w Szwecji uchodźcy. W samochodach podejrzanych znaleziono niebezpieczne narzędzia: kije, pręty, noże i siekiery.

Prokurator Sara Friedman chce oskarżyć wszystkich zatrzymanych mężczyzn o zamiar „ciężkiego pobicia”. Jak podała, większość z nich ma polskie obywatelstwo. Część mieszka i pracuje w Szwecji, inni przebywają w tym kraju tymczasowo.

Jak napisała w czwartek szwedzka popołudniówka „Aftonbladet”, Polacy mieli zebrać się w Nynaeshamn po apelu nawołującym do odwetu, który został opublikowany po polsku na jednej z polonijnych grup na Facebooku. Wynikało z niego, że w lokalnym pociągu jadącym z Nynaeshamn do Sztokholmu młoda Polka została zaatakowana na tle seksualnym przez grupę imigrantów. Gazeta, powołując się na źródła bliskie policyjnemu śledztwu, podała, że przestępstwo nie zostało zgłoszone policji, a cała historia mogła zostać zmyślona. Wpis z apelem jest już niedostępny.

Trzech spośród 14 zatrzymanych to Polacy, którzy pod koniec stycznia trafili na komisariat podejrzani o napaść na uczestników kontrdemonstracji w Sztokholmie. Zostali jednak wypuszczeni na wolność. Mężczyźni z polskimi flagami brali udział w manifestacji o nazwie „demonstracja ludu”, której uczestnicy wyrażali sprzeciw wobec przyjmowania przez Szwecję uchodźców. (pap)

 

Fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Komentarze

Mariolka,
Odp. do wpisu marka... przyjmij takie ilosci "Ciapatych" co do tej pory przyjela Szwecja, to bedziesz automatycznie bardziej "rasistowski czy faszystowski"... niz Ustawa przewiduje !!
2016-02-13 22:09:47
Zacisnieta Szwedzka piesc... z reka w kieszeni,
Obecnie w Szwecji Rzadzi Lewica tj. Socjaldemokraci + Partia Ochrony Srodowiska (MP) gdzie wspierani sa jeszcze dodatkowo przez Partie Lewicowa (V) czyli Komunistow ! Swoim nieudolnym Rzadzeniem od roku czasu doprowadzili do tego, ze Ich wspolna PO-pularnosc spadla do okolo 23 % ! I by sie "ratowac" tak obecnie jak i na przyszlosc... to widza ratunek w Imporcie "Multi-Kulti" i dlatego zaczynaja bardziej dbac i Nich... jak o swoich Szwedow ! To powoduje, ze kazde najmniejsze wystapienie czy demonstracja przeciwko "Multi-Kulti"... jest od razu spotykana z ostrym sprzeciwem ze strony demonstrujacych Socjalistow i Komunistow... a Organy Bezpieczenstwa pracuja tak... ze "za duzo nie chca widziec i slyszec"...by nie byc oskarzonym zaraz o "rasizm" ! Dlatego w miare "ostro" podchodzi sie teraz do tej 14-to osobowej grupy Polakow, ktorzy chcieli "zamanifestowac" w obronie jednej ze Siostr, ktora rzekomo byla napastowana przez mlodych "Multi-Kulti" ! Na zakonczenie dodam, ze do Szwecji w zeszlym roku wjechalo ok. 163 000 "Multi-Kulti" a jak na razie na rok 2016-ty odpowiedzialny Minister mowil juz w styczniu o minimum 140 000... gdzie na pewno na tej ilosci sie nie zakonczy...? Jak tak dalej pojdzie, to zanosi sie na 2-gie tym razem "Europejskie IS" czyli Islamska Szwecje ??
2016-02-13 22:01:00
marek
Odradza się faszyzm w Europie, Szwecja jest tego przykładem. Zatrzymuje sie ludzi i wsadza do więzienia za to że są polakami. Koszmar
2016-02-13 17:04:38
Chrzescijanska Europa... nie PO-trzebuje IS-lamistow,
A ja slyszalam ze chlopaki mieli te budowlane rzeczy w samochodach, bo uzywali je w codziennej pracy na budowach ! A po drugie niech IS-lamisci w Szwecji nie biora sie za Szwedki czy Polki...tylko za te swoje Baby "opatulone w chustach"...!!
2016-02-13 10:52:59
@kibic
Od kiedy wiadomości ze świata muszą mieć coś wspólnego ze Szczecinem?
2016-02-13 02:41:35
kibic
do redakcji: co to ma wspólnego ze Szczecinem? jakiś lewak to pisał?
2016-02-12 22:18:13
.
Niewdzięczność ludzka nie zna granic.
2016-02-12 13:51:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy