Województwo zachodniopomorskie jest chętnie odwiedzane przez turystów. Tak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Urzędnicy policzyli, że najwięcej noclegów w pierwszym półroczu 2018 r. wykupiono w Warszawie i Krakowie oraz powiecie kołobrzeskim. W pierwszej dziesiątce jest także Świnoujście. Kurort na wyspach uplasował się na ósmym miejscu.
Według GUS, w pierwszej połowie 2018 roku udzielono w naszym kraju 37,6 mln noclegów w turystycznych obiektach noclegowych, w tym 7,7 mln turystom zagranicznym. Najwięcej noclegów, podobnie jak w pierwszym półroczu ub.r., wykupiono w województwie małopolskim, bo 6,4 mln. Zaraz za nim jest woj. zachodniopomorskie z liczbą 5,7 milionów. To wzrost aż o 15 procent w porównaniu do poprzedniego roku.
Wśród miast i powiatów najwięcej noclegów wykupiono w Warszawie, Krakowie i powiecie kołobrzeskim. Na ósmym miejscu znalazło się Świnoujście, m.in. za Wrocławiem i Poznaniem.
– Ten wynik to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Świnoujścia, ale i całego naszego regionu. Świnoujście odwiedza sporo obcokrajowców, ale to, co nas bardzo cieszy, to fakt, że z roku na rok na nasze wyspy przyjeżdża coraz więcej turystów krajowych. Dzięki szerokiej bazie noclegowej, szerokiej ofercie turystycznej oraz sporej liczbie wydarzeń kulturalnych Świnoujście staje się najmodniejszym kurortem na naszym Wybrzeżu – powiedział „Kurierowi” Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia.
W zestawieniu GUS przyzwoity wynik zanotowały również inne powiaty naszego województwa: kamieński (14. miejsce), sławieński (16. miejsce), koszaliński (19.), gryficki (20.). Szczecin znalazł się w zestawieniu GUS na 21. miejscu.
Dodajmy, że GUS objął sprawozdaniem 11 076 turystycznych obiektów noclegowych, na które składało się 4179 obiektów hotelowych i 6897 pozostałych obiektów. Najliczniejszą grupę wśród obiektów hotelowych, podobnie jak w latach poprzednich, stanowiły hotele (2592), których liczba wzrosła o dwa procent w stosunku do danych za lipiec 2017 r. (2540). Drugą grupą pod względem wielkości zasobów były inne obiekty hotelowe, a wśród nich hotele, motele, pensjonaty, którym nie została nadana żadna kategoria, a także obiekty świadczące usługi hotelowe – m.in. zamki, zajazdy itp. Na koniec lipca br. było 1057 takich obiektów, czyli o 2,6 proc. więcej niż w roku poprzednim (1030).
BaT
Fot. Bartosz Turlejski