niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Trzy dni egzaminów ósmoklasistów za nami

Trzy dni egzaminów ósmoklasistów za nami

Trzy dni egzaminów ósmoklasistów za nami
Data publikacji: 2020-06-18 14:40
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18 17:39
Wywietleń: 624 459937

Czwartkowy egzamin z języka obcego był dla ósmoklasistów ostatnim i - jak stwierdzili - najłatwiejszym. Uczniowie zakończyli nim trzydniową serię testów sprawdzających ich wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego z poziomu szkoły podstawowej.

Uczniowie mogli zdawać wyłącznie ten język obcy, którego uczyli się jako głównego. Aż 95,7 proc. wszystkich ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego. Natomiast 3,8 proc. zdających pisało egzamin z języka niemieckiego, a jedynie 0,5 proc. z pozostałych języków: francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego.

Angielski na egzaminie ósmoklasisty

W arkuszu znalazły się zarówno zadania zamknięte jak i otwarte, część odnosiła się do nagranych tekstów, które w czasie egzaminu były odsłuchiwane. Ósmoklasiści musieli się wykazać rozumieniem, tworzeniem i przetwarzaniem tekstów w języku obcym. Arkusz z języka angielskiego zawierał 14 zadań, w tym pracę pisemną polegającą na opisaniu w mailu do kolegi z Anglii pożegnania koleżanki, która przeprowadza się za granicę.

- Ogólnie egzamin z angielskiego był dosyć prosty, ale dość trudne były zadania ze słuchu - stwierdzili szczecińscy ósmoklasiści. - Ale po matematyce już nic nas nie mogło zaskoczyć.

Niektórzy przyznali, że jeszcze w środę robili ostatnie powtórki przed egzaminem z języka obcego lub mieli specjalne korepetycje. Jak stwierdzili ósmoklasiści to też się przydało, bo arkusz sprawdzał wiedzę na różne tematy: zakupy przez internet, spotkania towarzyskie, rozmowa telefoniczna, tekst na uzupełnienie luk o czasach szkolnych Szekspira, czy o niedźwiedziach w Parku Yellowstone. Uczniowie mieli 90 minut na rozwiązanie wszystkich zadań.

Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wyniki nie mają co prawda wpływu na oceny na świadectwie końcowym, ale dają punkty w rekrutacji do szkół średnich. W całym kraju egzaminy ósmoklasisty pisze 347,7 tys. uczniów w 12,4 tys. szkół podstawowych. W Szczecinie przystępuje do niego prawie 2,9 tys. uczniów w 45 szkołach podstawowych.

Z powodu epidemii koronawirusa egzaminy odbywały się w specjalnym reżimie sanitarnym. Uczniowie pisali w małych grupach w wielu salach, w których ławki musiały być rozstawione w odległości 1,5 m w każdym kierunku. Przy wejściu do szkół mieli mierzoną temperaturę i dezynfekowali ręce. Każdy musiał mieć obowiązkową maseczkę zakrywającą usta i nos, którą mógł zdjąć dopiero po zajęciu miejsca. Uczniowie  musieli być zaopatrzeni we własne przybory do pisania i własną butelkę wody. Codziennie ok. godz. 13 arkusze egzaminacyjne były publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminów ósmoklasiści poznają 31 lipca.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Od wtorku do czwartku ósmoklasiści pisali egzaminy, na zdjęciu uczniowie SP 63 z OI w Szczecinie przed egzaminem z języka polskiego

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie