Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Trwa oczyszczanie Jeziora Słonecznego. Kaskady filtrów wystarczą?

Data publikacji: 17 września 2023 r. 16:15
Ostatnia aktualizacja: 18 września 2023 r. 22:42
Trwa oczyszczanie Jeziora Słonecznego. Kaskady filtrów wystarczą?
Skażone Jezioro Słoneczne zostało rozszczelnione - usunięto blokadę tamującą przepływ wody od strony Ronda Gierosa. Fot. PGW Wody Polskie w Szczecinie  

Kaskadowo ułożony system filtrujący w Słonecznym ma zabezpieczyć Bukową przed przesłaniem skażonych wód do Odry. Dlatego zostało usunięte - od strony Ronda Gierosa - uszczelnienie, dotychczas blokujące odpływ z jeziora.

Do operacji rozszczelnienia gumienieckiego jeziorka doszło jeszcze w piątek (15 września), w godzinach popołudniowych.

- Analiza uzyskanych wyników badań wskazuje na tendencje spadkowe zawartości cynku i żelaza w wodzie - zapewnia Natalia Chodań, rzeczniczka prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie. - Na Jez. Słonecznym jest wyraźnie widoczna zwiększona aktywność ryb: intensywne żerowanie. W pozostałych miejscach, w których prowadzona jest kontrola, nie zaobserowano zmian mogących budzić niepokój.

Chodzi o odcinek Wierzbaka, do którego wraz z kanalizacją deszczową na początku września spłynęły niebezpieczne, zagrażające środowisku oraz organizmom wodnym, substancje chemiczne, m.in. kwas solny oraz metale ciężkie. Następnie zostały przeniesione do Słonecznego (zbiornik retencyjny - przyp. aut.) oraz do Bukowej. Powodując charakterystyczne rdzawe zabarwienie wód w rejonie Gumieniec. Do katastrofy ekologicznej w rejonie granic administracyjnych gm. Dobra oraz Szczecina doszło - przypomnijmy - po pożarze w zakładzie produkującym m.in. uliczne i parkowe latarnie, przy ul. Spółdzielców w Mierzynie. Firma - decyzją zwołanego przez wojewodę zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - została odcięta od kanalizacji deszczowej. Korkami pneumatycznymi, którzych szczelność jest monitorowana na bieżąco przez straż pożarną - OSP Wołczkowo, podległej PSP w Policach.

Niebezpieczne związki i pierwiastki chemiczne z wody zostały wytrącone przy użyciu koagulantu, wskazanego przez ekspertów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Nadal nie wiadomo, jaką metodą Wody Polskie w Szczecinie zamierzają zneutralizować istniejące skażenie osadów dennych: od Wierzbaka, przez Słoneczne, po Bukową. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Mabo
2023-09-19 10:14:23
Masz 100% racji. ŁAPÓWKI, ŁAPÓWKI, ŁPÓWKI.
Mabo
2023-09-19 06:19:12
Firma Mabo powinna wszystko zapłacić co do grosza za skażenie środowiska. Na biednego nie trafiło, Adolf B. Skąpił na ekologię i bezpieczeństwo, teraz mamy skażenie. Firma powinna być wzięta pod lupę i tym razem bez kopert wszystko zrobić i dopilnować aby było zrobione właściwie. Na biednego nie trafiło, ale że miasto od nich kupuje słupy, to łapówkarstwo może zamieść sprawę pod dywan i nawet nie zapłacą za szkody.
Jeśli za takie
2023-09-18 22:14:59
przewinienia nie będzie więzienia to spłyniemy szambem do Odry (kompletnie zatrutej).
I co
2023-09-17 18:07:04
Dalej będą syf puszczać do jeziora
Nic tak nie oczyści
2023-09-17 16:54:35
jeziora ( filtry, kaskady, pomady ) jak wsadzanie do więzienia sprawców takich zaniedbań.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA