poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie

Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie

Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie
Data publikacji: 2018-04-20 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1200 323588

Od najbliższej niedzieli (22 kwietnia) przez osiem dni nie będą kursować do pętli Turkusowa na szczecińskim prawobrzeżu tramwaje linii 2, 7 i 8. Pasażerowie będą mogli dojeżdżać nimi tylko do Basenu Górniczego, gdzie będą one zawracać w kierunku centrum. Od pętli przy ul. Gdańskiej do przystanku końcowego na obrzeżach Zdrojów połączenie w tym czasie mają zapewnić autobusy linii zastępczej 807. 

Tym razem składy z odcinka trasy tzw. szybkiego tramwaju - o czym już informowaliśmy - urzędnicy magistratu wycofują, bo fragment zbudowanego tam torowiska i oddanego do użytku w końcu sierpnia 2015 r., wymaga naprawy. Chodzi o rejon zakrętu w wykopie pod wiaduktem drogowym na ul. Hangarowej. Operacja zwana oficjalnie korektą układu torowego i montażem urządzeń wyrównawczych to w praktyce przebudowa obu torów na łuku w wykopie.

A wszystko po tym, jak na torowisku doszło w lipcu 2016 r. do kolejnej awarii i kursy tramwajów na jeden z weekendów trzeba było zawiesić, bo niezbędna była doraźna naprawa szyn w rejonie wjazdu do tzw. rynny pod wiaduktem nad ul. Hangarową. Wówczas to w kontekście wykrytych odkształceń szyn furorę zaczęła robić teoria o specyficznym lokalnym mikroklimacie przy wjeździe do rynny. Były tam kolejne ograniczenia prędkości przejazdu nawet do 10 km/h, choć miała to być trasa o prędkości eksploatacyjnej do 55 km/h. Od wielu miesięcy dopuszczalna prędkość jazdy to do 30 km/h.

Wtedy projektant tzw. szybkiego tramwaju tłumaczył, że są to szyny łączone bezstykowo i pracują pod wpływem temperatury. Po naprawie doraźnej projektant miał zastosować w rynnie docelowo rozwiązanie w postaci tzw. ślizgów, dylatacji, czyli m.in. montaż urządzeń wyrównawczych, jak też wskaźników-czujników i monitoringu stanu torów. Według projektanta wyboczenie, do którego doszło na zakręcie w wykopie, nastąpiło w wyniku powstania specyficznego mikroklimatu, który taki wykop może powodować, bo gorące stojące powietrze nadmiernie nagrzewa szyny, wywołując nierównomierność w ich nagrzaniu przed wykopem i za wykopem. Dodatkowo dołek sprawia, że odcinki od niego prowadzące obciążają siły podłużne taboru tramwajowego. 

Roboty magistrat zlecił spółce Strabag z Pruszkowa. Jako jedyna stanęła do przetargu. Była generalnym wykonawcą całej inwestycji pod nazwą etap I Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Strabag wycenił tę dodatkową usługę na 442 800 zł. Zadeklarował 5-letni okres rękojmi na te roboty. Te zaś powinny zakończyć się – jak zapowiadają urzędnicy – do następnej niedzieli, 29 kwietnia.

Składy na liniach 2, 7 i 8 kursować będą do pętli na Basenie Górniczym według specjalnych rozkładów jazdy. Szczegóły na www.zditm.szczecin.pl. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie Tramwaj zwany szybkim nie pojedzie

Komentarze

Obs.ryver
Szczeciński Szybki Tramwaj..."..dopuszczalna prędkość jazdy to do 30 km/h...." Naprawa fuszerki poprzedniego wykonawcy: "... I Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Strabag wycenił tę dodatkową usługę na 442 800 zł..." w sumie to już blisko pół MILIARDA PLN (łącznie z pętlą KRZAKI-TURKUSOWA). A tymczasem. torowisko jest ryte na całej długości a szyny wydłubywane nocami przez ENERGOPOL i podwykonawców z exPGRów...Szwejsują je i lutują nocami podpierając kołkami na gwożdzie... Piękna i "dobra zmiana"!!! A prokuratorzy zajęci oskarżaniem sędziów - złodzieji za 20 zł....
2018-04-20 21:20:53
pętla
za tramwaj trzeba postawić pomnik Krzystkowi - najlepiej na Basenie Górniczym - gdzie mogą przyjść pasażerowie gdy tramwaje nie działają
2018-04-20 18:31:30
.
"dołek sprawia, że odcinki od niego prowadzące obciążają siły podłużne taboru tramwajowego" Można prosić po polsku?
2018-04-20 17:52:20
d.efekt
ten projektant powinien za karę ryć tam kilofem przez cały tydzień.
2018-04-20 17:46:54
Gość
Jednak szyny w szybkim też się wygły ;) - trzeba wymienić na calej długości, zmiejszy to koszty napraw.
2018-04-20 14:09:34
Taka prawda
Autor tekstu ma problemy z liczeniem i wprowadza ludzi w błąd ponieważ ruch tramwajowy między Basenem G. a Turkusowa wstrzymany będzie na 7 dni od 22 kwietnia do 28 kwietnia, a 29 kwietnia będzie już wznowiony!
2018-04-20 13:30:13
o
jak znam życie w Szczecinie to nie tydzień a miesiąc bo trzeba brać pod uwagę klimat inwestycyjny i komplikacje wykonawcze. o pogodzie nie wspomnę.
2018-04-20 12:40:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy