TOPSOR to jeden z projektów Ministerstwa Zdrowia, który ma usprawnić pracę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. W piątek (28 czerwca) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, w obecności wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego i dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisało umowy partnerskie z 9 szpitalami Pomorza Zachodniego, które w swojej strukturze mają SOR.
Zgodnie z założeniami znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, segregacja medyczna pacjentów prowadzona będzie przy wykorzystaniu systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym.
– To z pewnością usprawni pracę na SOR-ach i tym samym poprawi zabezpieczenie zdrowotne pacjentów – podkreślał wiceminister Cieszyński.
TOPSOR zakłada wdrożenie jednolitych standardów podczas przeprowadzania tzw. segregacji medycznej, co pozwoli na wzrost bezpieczeństwa pacjentów i poprawi komfort pracy personelu medycznego. Zgodnie z założeniami projektu, każdy pacjent, który trafi na SOR, otrzyma numer, a w ciągu kilkunastu minut także opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest jego przypadek. Pacjent na bieżąco będzie miał też informację o przybliżonym czasie oczekiwania na przyjęcie na dalsze badania. Istotnym elementem systemu jest usprawnienie funkcjonowania SOR, zwłaszcza w kontekście organizacji pracy personelu medycznego. W ramach projektu zakupione zostaną również kardiomonitory do pomiaru krytycznych parametrów życiowych z możliwością transmisji danych do systemu TOPSOR, co przyczyni się do skrócenia czasu wykonywanych czynności oraz pozwoli na precyzyjne określenie stanu pacjenta.
TOPSOR został objęty dofinansowaniem unijnym w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przed zawarciem z resortem zdrowia umowy o dofinansowanie musi podpisać umowy partnerskie ze wszystkimi istniejącymi szpitalnymi oddziałami ratunkowymi w całej Polsce.
Od 2021 roku program segregacji pacjentów ma obowiązywać w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce.
(isz)
Fot. ZUW