czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > To koniec giełdy w Płoni

To koniec giełdy w Płoni [FILM]

To koniec giełdy w Płoni
Data publikacji: 2019-02-17 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 3334 376253

Trzecia niedziela marca będzie ostatnim dniem handlu na giełdzie w Szczecinie Płoni. Właściciel terenu i hali przy ul. Szosa Stargardzka, rozpoczyna zapowiadaną inwestycję - budowę centrum logistycznego. Handlujący szukają nowych miejsc, część już podjęła decyzję, że przeniesie się na giełdę w Przecławiu.

Teren przy ul. Szosa Stargardzka jest własnością duńskiej firmy Transcargo, będącej w grupie Freja Transport & Logistics. Spółka kupiła go sześć lat temu od Gryfbetu z zamiarem ulokowania tu swojego centrum logistycznego. Inwestycja z różnych przyczyn się opóźniała, dlatego przez te lata właściciel w hali o powierzchni 7 tys. m kw. prowadził w każdą niedzielę, jak poprzednicy, najem powierzchni handlowych na potrzeby chętnych ze Szczecina i okolic. Wynajmujący stoiska mieli świadomość, że sytuacja jest tymczasowa. Niedawno zostali poinformowani o terminie zakończenia działalności giełdy. W pierwszej połowie roku ruszą tam prace rozbiórkowe, hala zostanie wyburzona. Inwestycja Trancargo ma być gotowa w przyszłym roku.

Na giełdzie w Płoni można kupić "mydło i powidło". Od jajek, warzyw i owoców, przez ubrania, kosmetyki i rzeczy do domu, po starą maszynę do pisania, wojskową saperkę i akordeon. Wielu przyjeżdża tu w poszukiwaniu perełek i z żalem przyjmuje informacje o nadchodzących zmianach.

Część handlujących podjęła decyzję, że przenosi interes do Przecławia, bo pojawiła się taka oferta.

- Byliśmy już oglądać boksy - mówi pani Małgorzata, która na giełdzie w Płoni działa od siedmiu lat. - Wszystkich klientów informujemy o zmianie, zapewniają nas, że będą przyjeżdżać w nowe miejsce. Jesteśmy dobrej myśli. Tutaj handlujemy jeszcze do 17 marca, od 24 już w Przecławiu. Z dotychczasowej lokalizacji byliśmy bardzo zadowoleni, ruch świetny, klientów wielu, ale sytuacja z miejscem niepewna. Mamy nadzieję, że teraz będzie stabilnie.

W niedzielę 17 lutego giełdę jak zawsze odwiedzały tłumy. Klienci oglądali, kupowali i dopytywali co dalej. Wielu zagląda tu z sentymentem.

- Od sześciu lat przyjeżdżamy na giełdę w Płoni regularnie - mówi Irena Nawojczyk-Jadczak. - Dwa lata temu kupiliśmy dom i go urządzamy. Tutaj szukamy niepowtarzalnych rzeczy i mamy z tego prawdziwą frajdę. Klimat jest wyjątkowy, bo można się targować, spotykamy znane już twarze. To nie jest supermarket, tu się znajduje rzeczy z duszą. Czy giełda ma szansę przetrwać? Jeśli w nowe miejsce przeniosą się wszyscy, którzy mają tu swoje stoiska, to tak.

Niektórzy handlujący są zdania, że w sytuacji likwidacji giełdy w Płoni, nową lokalizację powinny wskazać władze miasta.

- Wielka szkoda, że nie ma z magistratu żadnej propozycji terenu, gdzie targowisko mogłoby się przenieść - ocenia pan Leszek. - Wystarczy tu przyjechać, żeby się przekonać, ilu jest klientów. Fajnie by było, gdyby Szczecin miał jednak takie miejsce.

Tekst, film i fot. Anna Gniazdowska

To koniec giełdy w Płoni To koniec giełdy w Płoni To koniec giełdy w Płoni To koniec giełdy w Płoni

Komentarze

Grzegorz
Pierdo... kota za pomocą młota!!! negatywne opinię osób,które same korzystają z zakupów na giełdzie,jak zwykle Polska natura,marudzenie,zawiść i bezpodstawne osądy,warto się zastanowić co pisze się w komentarzach,jak ma być to taki negatywny bełkot,to lepiej nic nie pisać,pozdrawiam tych negatywnie nastawionych
2019-02-23 08:31:44
oo
pełno śmieci i rupieci.
2019-02-17 23:07:12
No wreszcie...
Przecież to uwłaczało wszelkim zasadom rozsądku i przyzwoitości - koniec z patolami i dziadostwem !!
2019-02-17 20:23:05
janusz
@Mieszkaniec z Przyszłości o przeszłości.. a teraz domysl sie kto kiedys głosowal na M.J i na kogo obecnie głosuje od 3 lat lub wiecej i dlaczego bbc pojechalo do gdanska a nie do nas w latach 80-skutki mamy negatywne do dzis plus 7 lat stracone za rzadow tego pana ,,3 lata rzadza i jakos tam zadnych radnych nie bylo czy kontroli, jak to jest placisz np 50-100zl zeby tam wniesc co ci sie podoba nie wiadomo skad i to sprzedajesz bez paragonu?GDZIE SA URZEDY SKARBOWE, GDZIE KRAJOWA KONTROLA SKARBOWA, GDZIE MINISTERSTWA ?!!!! PRZEZ ŁOSIEM LAT POLSCY I POLACY DWIECIAPINCISION MILIORDOW ROKRODLI ALE GIELDY DZIOLOJO !!!!! SKANDAL ,A OBOK NA TRASIE TRWA OD 30 LAT PROSTYTUCJA, DLACZEGO DO TEJ PORY TEN TAKI NIBY MORALNY RZAD NIE ZROBIL PORZADKU Z BURDELAMI ?! SKAD STRONY TYPU ROKSA ITD. CZY TAM WYDAJA PARAGONY? CO TAM WPISUJA? WINO ZA 300ZL ZA GODZINE ?! KTO TO KONTROLUJE ,W MEDIACH I POLITYCE TEMAT TABU !!!!!
2019-02-17 20:08:43
Jaspis
Syf kiła i ... śmieci z niemieckich i polskich wystawek . brak higieny , sprzedaz bez kas fiskalnych ............
2019-02-17 20:04:42
janusz
Ten "obiekt" ma w ogole pozwlenie inspekcji budowlanej i straży pożarnej na jakąklwiek dzialalnosc ?' przecież tam nie ma szyb,woda się leje ,ogrzewanie jest? ,gaśnice?system ewakuacji? kto to dopuscił zeby tam setki/tysiące osob się zbierały,?widocznie trzeba kolejnej tragedii ktorej na szczeście jeszcze nie bylo .żeby ktos poszedł po rozum do głowy jak w przypadku escepe roomow czy nardowych socjalistow od stefana,no ale jak cos tam sie stanie to nagle 100% takich para gield w kraju bedzie miec kontrole a potem sie odtrabi wielki sukces ,tiry z lidla nie przeszkadzaja ale z transcargo beda przeszkadzac-moze dlatego ze tam nic nie kupia bezposrednio tylko dopiero w wiekszosci sklepow?kurtyna.
2019-02-17 20:02:40
frans
W Paryżu taki pchli targ nikomu nie przeszkadza.
2019-02-17 19:55:18
Mieszkaniec z Przyszłości o przeszłości..
Trochę historii... 19 lat temu mimo zdecydowanego sprzeciwu mieszkańców osiedla Miasto za zgodą zdezorientowanego Prezydenta M.J. z ekipą przeniosło z Pogoni giełdę samochodową do prywatnej firmy Gryfbet. Następnie przez wiele lat mieszkańcy cierpieli z powodu "rosyjskiej" giełdy samochodowej. Właściwie paramafijny interes kwitł w najlepsze. "Ktoś" przez lata robił świetny interes kosztem zmęczonych mieszkańców osiedla. A działo się oj działo, pobicia , groźby , bójki. Dzielnica miała się rozwinąć gospodarczo wedle obietnic właścicieli giełdy, oj rozwinęła się , wszyscy przejeżdżający przez Płonię widzą w jakim "leśno - jagodowym" charakterze, najnormalniej wstyd wciąż na wjeździe do miasta taka wizytówka, biznesu leśnego. Raz na dwa lata jakaś kolejna pokazowa akcja policji. I po kilku dniach na okolicznej stacji benzynowej wszystko wraca do "wizerunkowego" wstydu. Później jak interesy samochodowe przeniosły się bliżej granicy wschodniej , powstał w Płoni dziwny bazar rupieci, w błocie, kurzu, brudzie i sypiącej się hali. Dobrze , że nie było katastrofy budowlanej. Bo właściwie obiekt nie powinien być użytkowany.Miastu przydałby się klimatyczny, stały bazar w dobrym miejscu. Tak jak jest to w wielu miastach europejskich. Tylko trzeba byłoby trochę wysiłku i starań ! Ot taka to nędzna legenda ..
2019-02-17 19:22:08
antypatol
Pytam , aby utwierdzić się w moich obserwacjach : Jak długo można tolerować i nie "ucywilizować" takiego przybytku , tym samym wspierać "dziadostwo" i wszystkie z tym związane patologie ?? Przecież tam strach wejść do tych hal ,obawa przed smrodem i pchłami skaczącymi na szmatach tam sprzedawanych. Mamy XXI wiek i centrum Europy hallo !!!! Gratuluję decyzji - precz z cwaniactwem i szczającymi po kątach "panami"
2019-02-17 18:34:09
janusz
@Wielka szkoda, że nie ma z magistratu żadnej propozycji terenu, gdzie targowisko mogłoby się przenieść - ocenia pan Leszek.:a co ma magistrat do prywatnego terenu ?! mieli 7 lat mogli sobie wykupic teren jak inne targowiska ,Do nowego turznu mozecie isc buhaha ,tam janusze biznesu sobie zrobili 10 lat temu pseudo galerie handlowa i dalej handluja gaćmi tyle ze 100-200 procent drozej takie biznesy,czy na tej gieldzie byl urzad skarbowy?czy tam wydaja paragony? czy towar byl legalnie sprowadzany czy nie wiadomo skad? jakies rowery z niemiec,radia ,a kiedys auta i pelno ruskich na miejscu-juz widze jak oni legalny towar sprzedaja...no ale przez łosiem lat polcy o polacy itd.
2019-02-17 17:49:00