Od 60 lat konsekwentnie budują warunki do pełnego i godnego życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, wspierają się wzajemnie, gromadzą wokół siebie ludzi, którzy rozumieją, że warto – jak padło ze sceny podczas uroczystych obchodów jubileuszu – stwarzać innym okazję do czynienia dobra. Uroczystość z okazji 60-lecia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie odbyła się w środę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
– Historia ta zaczęła się 60 lat temu – wspominała Katarzyna Michno, przewodnicząca zarządu szczecińskiego Koła PSONI w Szczecinie. – Zaczął ją tworzyć człowiek o umyśle politechnicznym, człowiek renesansu, wierzący w możliwości człowieka i stawiający go w centrum uwagi, prof. Antoni Zieliński. Na miarę tamtych czasów, swoją determinacją, nieustępliwością, w walce o godność osób z niepełnosprawnością intelektualną dał początek późniejszym zdarzeniom, które przerodziły się w profesjonalne, mozolne, konsekwentne budowanie jedynego w Polsce, modelowego, pełnego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.
Przez 40 lat na czele tej organizacji w Szczecinie stała Barbara Jaskierska, która do dziś działa na jej rzecz. W gronie osób obecnych na środowej gali nie trzeba było jej przedstawiać.
– 40 lat nieustannej troski i strachu o jutro – mówiła o Barbarze Jaskierskiej Katarzyna Michno. – 40 lat budowania dobrej przestrzeni wokół słabszych i nieporadnych. Wizjonerka, kobieta o niezwykłej sile charakteru, przyjaciel osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Te uroczyste obchody jubileuszu były okazją do przypomnienia historii organizacji, którą tworzyli i wciąż tworzą – głównie – sami rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną. Były też pretekstem do wyróżnienia i odznaczenia tych, którzy przez lata organizacji tej sprzyjali, budowali ją i rozwijali.
Efekty są wymierne. PSONI Koło w Szczecinie to dziś pełny system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin: od wczesnej interwencji – dla najmniejszych dzieci, przez ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny – dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, mieszkania chronione – dla dorosłych.
To także rozsławiająca Szczecin w kraju i za granicą Orkiestra Perkusyjna Gamelan – stworzona i prowadzona przez tę organizację, zdobywająca wiele nagród i wyróżnień, w której grają podopieczni PSONI pod kierunkiem zawodowych muzyków, których także w środę wyróżniono.
Jednym z patronów medialnych obchodów tego jubileuszu był „Kurier Szczeciński”. ©℗
Agnieszka SPIRYDOWICZ