poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tablica powie ci prawdę

Tablica powie ci prawdę

Tablica powie ci prawdę
Data publikacji: 2016-01-12 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1086 95997

Jednym z elementów Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską są przystankowe tablice informacji pasażerskiej. Użytkownicy komunikacji już do nich przywykli - pierwsze 15 pojawiło się kilka lat temu. Nie wszyscy jednak im wierzą, bo zdarza się, że tablice wprowadzają w błąd. To się jednak zmienia i z czasem błędów powinno być coraz mniej.

- Pasażerowie często dziwią się, że zamiast informacji, z której wynika, że dany tramwaj czy autobus przyjedzie np. za 5 min., pojawia się tylko konkretna godzina - przyznaje Dariusz Wołoszczuk, rzecznik prasowy ZDiTM. - Może to jednak wynikać z faktu, że pojazd jeszcze stoi na pętli, nie znajduje się w ruchu. System nie poda więc dokładnie, za ile minut ten autobus czy tramwaj pojawi się na konkretnym przystanku.

Będzie to możliwe dopiero w chwili, gdy pojazd ruszy, a jego dokładna pozycja, prędkość i ewentualne opóźnienie zostaną określone na podstawie GPS.

Zdarza się jednak również, że według przystankowej tablicy autobusu czy tramwaju nie będzie, choć kurs widnieje w tradycyjnym rozkładzie. Co więcej, w rzeczywistości nadjeżdża. Tu przyczyny mogą być dwie. Część kierowców i motorniczych jeszcze zapomina, że przed rozpoczęciem pracy powinna się zalogować do systemu, bo tylko wtedy jest "widoczna" zarówno dla pasażerów, jak i zarządzających miejską komunikacją. Bywa jednak i tak, że w danym pojeździe urządzeń GMV jeszcze nie zamontowano. ZDiTM tłumaczy, że gdy przystępowano do realizacji projektu przewoźnicy zgłosili określoną liczbę taboru i tyle zestawów urządzeń zamówiono. W międzyczasie jednak niektóre pojazdy wycofano z eksploatacji, inne dokupiono. Przekładanie modułów ekipom GMV zajmuje sporo czasu, dlatego nie wszystkie pojazdy włączone są do systemu. (t)

 

Na zdjęciu: Przystankowe tablice mogą informować nie tylko o dokładnym czasie oczekiwania na autobus czy tramwaj. Na bieżąco mogą być na nich wyświetlane informacje o objazdach, awariach czy dodatkowych kursach.

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

wieśniak
Odnośnie ZDiTM - WI-FI w tramwajach to jeden skandal i obciach. Tramwaje nr 807,812,814,815,819,820,824,828 mimo że mają routery, nie emitują internetu. Pasażer wchodzi do pojazdu, widzi napis WI-FI, włącza komórkę, no bo przecież "wiadomo EUROPA!!!"- a tu WIOCHA!!! Może ci z ZDiTM emitują promieniowanie kosmiczne, rentgenowskie, mikrofalowe albo jonizujące ??? Ręce i nogi opadają, wstyd i ŻENADA!!!
2016-01-12 23:49:17
Lil
Od wczoraj wiele tablic nie działa np na pl Rodla autobusy mają nieskoordynowany czas nic nie można zaplanować
2016-01-12 12:52:51
ciekawe
a dlaczego nie ma komunikatu "awaria" czy "wypadek" gdy miał miejsce i pasażerowie stoją na przystanku daremnie wypatrując tramwaju??? powinno to być uaktualniane od razu i TO by było potrzebne, a nie tylko teoretyczny rozkład jazdy jak na metalowej tabliczce
2016-01-12 12:39:46
babcia
zapomina pan ,że gmv często nie działa bo wylogowuje się w czasie jazdy lub nie przerzuca przystanków albo zawiesza , nie działa tak jak zakładano.lepiej nie wciskać kitu pasażerom
2016-01-12 11:58:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie