Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Tablica powie ci prawdę

Data publikacji: 12 stycznia 2016 r. 12:45
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:40
Tablica powie ci prawdę
Na zdjęciu: Przystankowe tablice mogą informować nie tylko o dokładnym czasie oczekiwania na autobus czy tramwaj. Na bieżąco mogą być na nich wyświetlane informacje o objazdach, awariach czy dodatkowych kursach. Fot. Ryszard PAKIESER  

Jednym z elementów Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską są przystankowe tablice informacji pasażerskiej. Użytkownicy komunikacji już do nich przywykli - pierwsze 15 pojawiło się kilka lat temu. Nie wszyscy jednak im wierzą, bo zdarza się, że tablice wprowadzają w błąd. To się jednak zmienia i z czasem błędów powinno być coraz mniej.

- Pasażerowie często dziwią się, że zamiast informacji, z której wynika, że dany tramwaj czy autobus przyjedzie np. za 5 min., pojawia się tylko konkretna godzina - przyznaje Dariusz Wołoszczuk, rzecznik prasowy ZDiTM. - Może to jednak wynikać z faktu, że pojazd jeszcze stoi na pętli, nie znajduje się w ruchu. System nie poda więc dokładnie, za ile minut ten autobus czy tramwaj pojawi się na konkretnym przystanku.

Będzie to możliwe dopiero w chwili, gdy pojazd ruszy, a jego dokładna pozycja, prędkość i ewentualne opóźnienie zostaną określone na podstawie GPS.

Zdarza się jednak również, że według przystankowej tablicy autobusu czy tramwaju nie będzie, choć kurs widnieje w tradycyjnym rozkładzie. Co więcej, w rzeczywistości nadjeżdża. Tu przyczyny mogą być dwie. Część kierowców i motorniczych jeszcze zapomina, że przed rozpoczęciem pracy powinna się zalogować do systemu, bo tylko wtedy jest "widoczna" zarówno dla pasażerów, jak i zarządzających miejską komunikacją. Bywa jednak i tak, że w danym pojeździe urządzeń GMV jeszcze nie zamontowano. ZDiTM tłumaczy, że gdy przystępowano do realizacji projektu przewoźnicy zgłosili określoną liczbę taboru i tyle zestawów urządzeń zamówiono. W międzyczasie jednak niektóre pojazdy wycofano z eksploatacji, inne dokupiono. Przekładanie modułów ekipom GMV zajmuje sporo czasu, dlatego nie wszystkie pojazdy włączone są do systemu. (t)

 

Na zdjęciu: Przystankowe tablice mogą informować nie tylko o dokładnym czasie oczekiwania na autobus czy tramwaj. Na bieżąco mogą być na nich wyświetlane informacje o objazdach, awariach czy dodatkowych kursach.

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wieśniak
2016-01-12 23:49:17
Odnośnie ZDiTM - WI-FI w tramwajach to jeden skandal i obciach. Tramwaje nr 807,812,814,815,819,820,824,828 mimo że mają routery, nie emitują internetu. Pasażer wchodzi do pojazdu, widzi napis WI-FI, włącza komórkę, no bo przecież "wiadomo EUROPA!!!"- a tu WIOCHA!!! Może ci z ZDiTM emitują promieniowanie kosmiczne, rentgenowskie, mikrofalowe albo jonizujące ??? Ręce i nogi opadają, wstyd i ŻENADA!!!
Lil
2016-01-12 12:52:51
Od wczoraj wiele tablic nie działa np na pl Rodla autobusy mają nieskoordynowany czas nic nie można zaplanować
ciekawe
2016-01-12 12:39:46
a dlaczego nie ma komunikatu "awaria" czy "wypadek" gdy miał miejsce i pasażerowie stoją na przystanku daremnie wypatrując tramwaju??? powinno to być uaktualniane od razu i TO by było potrzebne, a nie tylko teoretyczny rozkład jazdy jak na metalowej tabliczce
babcia
2016-01-12 11:58:51
zapomina pan ,że gmv często nie działa bo wylogowuje się w czasie jazdy lub nie przerzuca przystanków albo zawiesza , nie działa tak jak zakładano.lepiej nie wciskać kitu pasażerom

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA