Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Szczecińska policja podsumowała 2019 rok

Data publikacji: 2020-02-13 19:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-17 15:56
Szczecińska policja podsumowała 2019 rok
 

W Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie podsumowano wszystkie działania w roku 2019. W odprawie rocznej wzięli udział I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Jarosław Pasterski, Komendant Miejski Policji w Szczecinie insp. Piotr Makuch, a także przedstawiciele szczecińskiej Prokuratury i Urzędu Miasta.

Podsumowując efekty pracy w roku 2019 Komendant Miejski Policji w Szczecinie wskazał, że wyznaczone w roku 2018 priorytety oraz zadania z zakresu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości zostały zrealizowane na wysokim poziomie. Omówił także stan bezpieczeństwa w Szczecinie oraz wyniki pracy poszczególnych pionów komendy.

Policja chwali się wysokim wskaźnikiem wykrywalności przestępstw

Na terenie działania szczecińskiej jednostki odnotowano wzrost przestępstw stwierdzonych. Ponadto ich wykrywalność ukształtowała się na najwyższym od 10 lat poziomie 84,9 proc. Podobny wzrost wykrywalności zanotowano w przypadku pionu kryminalnego, który również uzyskał najlepszy od 10 lat wynik.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą w wyniku podjętych działań wyeliminowali z rynku 169 tys. sztuk papierosów bez akcyzy, oraz blisko 270 kg krajanki tytoniowej. W przypadku ich sprzedaży, skarb państwa straciłby około 450 tys. zł z tytułu podatku akcyzowego. Zabezpieczyli oni również ponad tysiąc sztuk towarów podrobionych, opatrzonych znakami renomowanych firm. Ich wartość oszacowano na kwotę blisko 93 tys. złotych.

Kolejnym sukcesem funkcjonariuszy z tego wydziału jest również zabezpieczenie łącznie 8,8 kg sterydów anabolicznych oraz 2590 tabletek na potencję lub wczesnoporonnych, których czarnorynkowa wartość to blisko 912 tys. zł.

Niebezpiecznie na drogach

Podczas odprawy rocznej komendant podkreślił również wagę bezpieczeństwa na drodze, wskazując główne czynniki mające na nie wpływ. Są to m.in.: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w ubiegłym roku interweniowali ponad 36 tys. razy, zatrzymując przy tym 1923 nietrzeźwych kierowców, oraz 487 znajdujących się pod wpływem środków odurzających. Prowadzili także szeroko zakrojone akcje profilaktyczne, m.in.: „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”, „Piesi”, „Bezpieczne przejście”, „Prędkość”, „Trzeźwość”, „Pasy”, czy „Motocykl”.

Od 19 lipca 2019 roku w strukturach Komendy Miejskiej Policji wyodrębniono także specjalny zespół "SPEED", którego głównym zadaniem jest zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Od początku swojej działalności grupa "SPEED" ujawniła 2325 wykroczeń, oraz zatrzymała 376 praw jazdy w związku z przekroczeniem w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

Prewencja przede wszystkim

Szczególnie istotną rolę w zakresie utrzymania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Szczecina pełnią policjanci z pionu prewencji. Do ich zadań należą m.in.: działalność edukacyjno-informacyjna, budowanie lokalnych programów profilaktycznych oraz organizacja służby patrolowej i obchodowej.

Istotnym działaniem funkcjonariuszy tego pionu jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak dotąd naniesiono na nią blisko 15 tys. zagrożeń, z czego ponad 8,5 tys. stanowią zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W wyniku pracy szczecińskich policjantów w ubiegłym roku udało się wyeliminować blisko 4000 wskazanych zagrożeń.

Adrian Kaleta

Fot. Policja

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stowarzyszenie Serce
2020-02-17 15:53:55
Życzę nowemu Komendantowi Panu insp. Jarosławowi Pasterskiemu sukcesów na stanowisku komendanta wojewódzkiego policji w szczecinie, należy dokonać reformę w komendzie wojewódzkiej , powiatowej , na kierowniczych stanowiskach, dla dobra policji.
statystyczna patologia
2020-02-14 09:58:30
Były minister MSWiA Gen.Adam Rapacki kiedyś słusznie i dobitnie określił co myśli na temat "statystyk" w Policji .Otóż w jego ocenie statystyka jest przyjaciółką komendantów, bo dzięki "wynikom" robi się kariery.Te w Szczecinie też znamy karierowiczów w teczkach po protekcji. Czyli mamy zupełnie inny poziom przestępczości i zupełnie inny poziom wykrywalności niż w policyjnych statystykach.Dodał znamienne i jakże trafne słowa " Absorbowanie policjantów zbieraniem i przetwarzaniem nieprzydatnych w służbie danych, bez urazy, graniczy z głupotą. Szkoda ludzi i czasu na pomnażanie biurokracji!... " No i kolejna "perełka- " Policyjna sprawozdawczość obciążona jest wieloma poważniejszymi nieprawidłowościami. Według Biura Kontroli KGP przy każdej kontroli wychodzą na jaw różne praktyki służące manipulowaniu statystykami lub wprost ich fałszowaniu, m.in: – zawyżanie liczby wykrytych przestępstw, – inne daty wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego niż daty wypełnienia dokumentów, a więc ich przetrzymywanie, – wstrzymywanie się ze wszczynaniem postępowań, niepodejmowanie ich z chwilą zgłoszenia przestępstwa, – celowo błędna kwalifikacja przestępstw – policjanci nie zaliczają ich do najcięższych w danej kategorii, lecz łagodzą, – nieprawidłowości w rejestracji zgłoszeń o oszustwach – sprawy pospolite bywają traktowane jako gospodarcze. Biuro Spraw Wewnętrznych dorzuca do tej listy kolejne przykłady fałszowania statystyk, z którymi zetknęło się w latach 2001–2003 przy okazji „prześwietlania” KPP w Grójcu (znana sprawa powiązań policjantów z przestępcami działającymi na giełdzie w Słomczynie, o której „Policja 997” pisała kilkakrotnie): – nieprzyjmowanie zgłoszeń o przestępstwach (ponad 1300 przypadków nieprzyjęcia zawiadomień o kradzieży pieniędzy bądź dokumentów – istniał nawet nieformalny druk „poświadczenia utraty dokumentów” z końcową, napisaną mikrodrukiem, adnotacją: „nie w ramach przestępstwa”, – celowo zła kwalifikacja czynów – zmiana z przestępstwa na wykroczenie przez zaniżenie wartości strat lub wpisanie kradzieży jako rzekome uszkodzenie mienia, – ograniczanie się do sporządzania notatek urzędowych bez wszczęcia postępowań..... " Nic dodać nic ująć na temat statystyk w Policji i podejrzewam większości służb represji.
pogadamy za kilka miesięcy
2020-02-14 03:53:07
A jakie rokowania na przyszłość? W ciągu kilku miesięcy z policji odejdzie co najmniej 800 ludzi. Czy nadal statystyki będą równie dobre? Policja szczecińska jest liderem w zakresie wakatów. Duża w tym zasługa pana Makucha. Po trupach do celu
statystyka to kłamstwo
2020-02-13 21:50:01
84,9% wykrywalności to urok statystyki, łapie się jednego złodzieja i przyklepuje mu się 10 przestępstw i wykrywalność w górę. Codziennie do drogówki deleguje się kilkunasty policjantów prewencji i daje się im rozkazy że na 1 dzień stają się policjantami ruchu i mamy mnóstwo pieczarek na mieście przynajmniej w teorii.
To jest Policja ?? Buhaha...
2020-02-13 19:38:56
Jakoś nikt nie wspomniał o tym , jak zablokowali całe miasto w piątek w godzinach szczytu , bo im wezwany na przesłuchanie zwiał z komendy w kajdankach , a konsekwencją było upomnienie funkcjonariuszy !!!Ludzie nie zdążyli na wizyty lekarskie , po dzieci do żłobków, bo jakiś patol policjant wydał rozkaz blokady miasta ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ