Studenci Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Michał Pietrusiewicz, Justyna Błasiak i Krzysztof Afeltowicz, zaprojektowali budynek szkoły w Senegalu i zostali za ten projekt wyróżnieni w międzynarodowym konkursie Karia Looro International. Konkurs ma wyłapywać młode talenty i wprowadzać je do świata profesjonalnej architektury.
Studenci szczecińskiej uczelni wymyślili parterowy budynek szkoły podstawowej swoim organicznym kształtem przypominający łódź, liść czy grot strzały. Wśród zaproponowanych materiałów dominują kamień, drewno i metal. Kolorystyką konstrukcja ma nawiązywać do tradycji, rozwiązań architektury zrównoważonej i ekologii, a smukłą, horyzontalną sylwetką do historii regionu. Projekt charakteryzuje się silnym powiązaniem z przyrodą.
- Idea konkursu pozwala na otwarcie się na nowy horyzont – mówi Michał Pietrusiewicz. – Tworząc projekt, musieliśmy wziąć pod uwagę inne warunki, wymagania i problemy kraju, w którym budynek miałby stanąć. Zależało nam również na stworzeniu miejsca, którego celem jest budowanie wspólnoty i tożsamości regionu.
Kaira Looro International to architektoniczny konkurs non-profit dla studentów i młodych architektów, mający rozwijać ich kariery przez nagrody pieniężne, publikacje i staże w międzynarodowych firmach architektonicznych. Celem jest również podniesienie świadomości w społeczności międzynarodowej, w zakresie tematyki pomocy nadzwyczajnej i humanitarnej oraz pozyskiwania funduszy na rozwój projektów humanitarnych. Wydarzenie stworzyła organizacja humanitarna Balouo Salo. Celem konkursu nie jest generowanie zysku, a wszystkie wpływy są przekazywane na cele charytatywne.
(as)