Przynajmniej raz w roku każdy ma szansę pokazać, że mu zależy na przyszłości naszej planety. Jak można to zrobić, od 10 lat podpowiada WWF Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, organizując „Godzinę dla Ziemi”. W tym roku to już w sobotę (25 marca) wyłączymy światło na 60 minut. W Szczecinie – jak w całym kraju – dla Wisły.
„Godzina dla Ziemi” to największa globalna inicjatywa, zapoczątkowana dekadę temu w Sydney. To zaproszenie do wyłączenia światła na 60 minut, które ma wymiar symboliczny.
– W czasie „Godziny dla Ziemi” nie mierzymy oszczędności energii, tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – przekonuje WWF Polska. – Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez „Godzinę dla Ziemi” przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.
W „Godzinie dla Ziemi” tylko w ub. roku wzięło udział ponad 7 tysięcy miast w 178 krajach ze wszystkich kontynentów. W tym roku będzie podobnie: na godzinę zgasną światła nie tylko w domach i mieszkaniach, siedzibach firm, ale w ciemności się pogrążą również budynki użyteczności publicznej i rządowe, najbardziej charakterystyczne budowle i ikony światowej architektury. Także w Szczecinie.
– Zgaśnie m.in. pomnik Czynu Polaków w parku Kasprowicza, brama główna Cmentarza Centralnego, Różanka, iluminacja Trasy Zamkowej, mostu Długiego, 13 Muz, filharmonii i Trafostacji Sztuki, Galerii Kaskada – wylicza Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.
Raz w roku, w ostatnią sobotę marca, na godzinę – od 20.30 do 21.30 – wygaszamy światła w Polsce, aby zwrócić uwagę również na kwestie ważne dla naszego środowiska. Jak w minionych latach na ochronę morświnów czy wilków, tak w bieżącym – dla Wisły.
– Ogłoszenie przez Sejm RP roku 2017 „Rokiem Rzeki Wisły” mogłoby się wydawać krokiem w kierunku lepszej ochrony unikatowej na skalę kontynentu, niezwykle cennej przyrodniczo rzeki. Rząd planuje jednak zasadniczą zmianę jej charakteru, co spowoduje ogromne i nieodwracalne zniszczenie środowiska. Fundacja WWF Polska chce przekonać Polaków do idei ochrony Wisły w jej obecnej, w dużej mierze naturalnej, postaci. Chcemy zachować najpiękniejszą rzekę Europy. Nie chcemy Wisły, która stanie się ciągiem sztucznych jezior wypełnionych brudną wodą z toksycznymi sinicami – przekonują organizatorzy tegorocznej edycji „Godziny dla Ziemi”.
Tym razem więc wyłączenie światła 25 marca będzie oznaczało sprzeciw wobec rządowych zapowiedzi regulacji królowej polskich rzek, weto dla planu zniszczenia jej ekosystemu. Hasło tegorocznej „Godziny dla Ziemi” w Polsce to: „Pozostaw Wisłę – bezpieczną i piękną”.
(an)
Fot. Robert Wojciechowski (arch.)