Zabytkowy autobus jeździ po Szczecinie. W jego oknach umieszczono archiwalne zdjęcia, pokazujące jak zmieniała się szczecińska komunikacja miejska, jak i samo miasto. Organizatorem wystawy jest Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Posiedzieć w zabytkowym Volvo B10MA, jak i obejrzeć wystawę szczecinianie mogli podczas niedzielnego Święta Śródmieścia.
- To zdjęcia z własnego archiwum członków stowarzyszenia - tłumaczy Damian Damljanović, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. - Można normalnie wchodzić do autobusu. W kolejny weekend, w sobotę i niedzielę, będziemy od godz. 11 do 17 na Jasnych Błoniach - dodaje.
Działalność stowarzyszenia rozpoczęła się ponad dwadzieścia lat temu, w latach 1998-99. Jego członkowie - blisko 35 osób - zbierali zdjęcia na wystawę blisko miesiąc.
- Pomysł na galerię zrodził się, kiedy przeglądałem z nostalgii stare zdjęcia - wyjaśnia prezes STMKM. - Skrzyknąłem kolegów, którzy przekazali mi też swoje fotografie. Zacząłem je wybierać, a potem przygotowaliśmy z przyjaciółmi opisy i wszystko wydrukowaliśmy.
Wystawa fotografii pokazuje, jak zmieniła się szczecińska komunikacja miejska z biegiem lat. Widzimy m.in. Bramę Portową bez wieżowców oraz Bazylikę św. Jakuba ze starym dachem. Kursują między nimi wycofane z eksploatacji tramwaje Konstal 105 N. Na zdjęciach z 2001 roku możemy ujrzeć zabytkowe tramwaje, jak i osobówki przy pl. Szarych Szeregów. Można te zdjęcia porównać do ilustracji z 2020 r., które również pojawiły się na wystawie. Zapoznamy się też z historią wielu dzielnic Szczecina: od. ul. Arkońskiej po pętlę Basen Górniczy.
Autobus, na którym zorganizowano wystawę, jest ostatnim działającym pojazdem ze szczecińskiego autoparku Volvo B10MA. Pierwsze czterdzieści autobusów tego typu pojawiły się w roku 1995.
- Ten konkretny, w którym siedzimy, jest z 1998 roku - wyjaśnia Damian Damljanović. - Jeździł przez ponad dwadzieścia lat z zajezdni w Dąbiu. W 2018, po tym jak autobus przeszedł na emeryturę, kupiliśmy go. Teraz próbujemy doprowadzić do lepszego stanu.
Miłośnicy komunikacji remontują zabytkowy autobus własnymi siłami. Wspomagają ich mechanicy SPA Dąbie, którzy remontowali ten pojazd jeszcze za jego "młodości".
- To autobus, który jeździł w Dąbiu, więc pracownicy znają ten model na wylot - mówi prezes stowarzyszenia. - Złożyliśmy też projekt jego wyremontowania do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Chcemy, żeby ludzie mogli tym autobusem jeździć i stał się on wizytówką naszego miasta. Kiedyś po Szczecinie kursowało osiemdziesiąt takich autobusów, a został tylko jeden - dodaje.
Galeria jest współfinansowana przez Gminę Miasto Szczecin w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.©℗
Karina Serednia