Już niedługo do floty pojazdów służbowych szczecińskiego magistratu mają dołączyć cztery samochody o napędzie elektrycznym. Na ich zakup gmina otrzymała dofinansowanie. - To jedno z pierwszych działań miasta służących popularyzacji elektrycznego transportu - mówi Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta.
Nowe pojazdy mają zużywać nie więcej niż 20 kWh energii elektrycznej do przejechania 100 km. - Przyczynią się do zmniejszenia emisji spalin oraz dwutlenku węgla przez flotę pojazdów Gminy Miasto Szczecin - komunikuje P. Zieliński. - Samochody trafią do dyspozycji pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz wybranych placówek oświatowych.
Zakup wpisze się w strategię Floating Garden 2050. Obok zmniejszenia emisji spalin zmniejszą się także wydatki na paliwo.
- Na zakup 4 pojazdów Miasto Szczecin otrzymało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w wysokości 250 000 zł. Łączny koszt zakupu to 500 000 zł. Samochody trafią do miejskiej floty w połowie 2017 roku - wylicza P. Zieliński.
Dodaje też, iż zakup pojazdów elektrycznych to niejedyne działania miasta w zakresie elektromobilności: - Aktualnie trwają prace nad pakietem działań popularyzujących zastosowanie samochodów elektrycznych.
Nas razie jednak polskie gminy czekają na szczegóły zapisów aktów prawnych, dotyczących przygotowywanego przez rząd Pakietu na rzecz Czystego Transportu.
- Już teraz w budżecie miasta na 2017 r. zaplanowano środki na stworzenie pierwszych 3 stacji ładowania elektrycznego samochodów i rowerów. Ponadto Miasto rozważa partycypację w rządowym programie e-BUS, którego celem jest stworzenie Polskiego Autobusu Elektrycznego i nowej infrastruktury ładowania - informuje P. Zieliński.
Z kolei w ramach Programu Horyzont 2020 miasto złożyło deklarację uczestnictwa w programach związanych z e-mobilnością (transportem towarowym-dostawczym z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych, wykorzystaniem rozwiązań ICT i energii w obiegu zamkniętym, smart budynków). Rozważane jest również zaangażowanie miasta w tworzenie systemu carsharingu (odpłatne wypożyczanie) pojazdów elektrycznych.
(isz)
W samochodach elektrycznych zamiast wlewu paliwa jest gniazdo do ładowania.
Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI