Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin bez futra

Data publikacji: 02 kwietnia 2016 r. 12:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Szczecin bez futra
 

„Nie godzimy się na zabijanie dla zysku. Na przemysł okupiony cierpieniem naszych braci mniejszych, niszczący środowisko, zatruwający życie ludziom mieszkającym wokół futrzarskich ferm, przypominających obozy masowej zagłady. Zebraliśmy się dziś, aby wyrazić nasze oburzenie wobec imprezy, podczas której będą promowane futra ze zwierząt, zaś partnerami pokazów są stowarzyszenia i związek futrzarzy” – mówią aktywiści z Ogólnopolskiej Koalicji Antyfutro, protestujący w sobotę (2 kwietnia) przed Pałacem Ziemiaństwa w al. Niepodległości w Szczecinie.

Argumentów przeciwko zabijaniu zwierząt dla ich futer jest wiele. Nie tylko etyczne i środowiskowe. Natomiast „za” przemawia jedynie chęć osiągnięcia zysku za wszelką cenę oraz próżność mody.

NIE dla futer!

– Dlatego domagamy się wprowadzenia ogólnopolskiego zakazu hodowli zwierząt na futra oraz sprzeciwiamy się sprzedaży futer w sklepach. Jesteśmy również przeciwni promowaniu mody futrzarskiej. Co odbywa się właśnie teraz w Szczecinie, podczas imprezy modowej – mówi Łukasz Musiał, lider Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, uczestniczącej w koalicji Antyfutro. – Stajemy przeciwko przemysłowi, który dysponuje dużymi środkami finansowymi, wpływami politycznymi. Jednak przykład wielu państw, które zakazały futrzarskich ferm na swym terenie przekonuje, że jest możliwa wygrana: uratowanie milionów zwierząt od wegetacji w ciasnych klatkach i nie mniej okrutnej śmierci. Zrobimy wszystko, aby przemysł futrzarski w Polsce przeszedł do historii.

„Odsyłamy futro do historii! Szczecin bez futra!” – skandują uczestnicy protestu w sercu miasta.

Fermy zagłady

– Nikt nie dba o dobrostan zwierząt zamkniętych w futrzarskich fermach zagłady: stłoczone na niewielkiej przestrzeni, w małych klatkach, chorują, ranią się, nie mają szans na zaspokojenie podstawowych swych potrzeb  – przekonuje Adam Szkudlarek z Basta! – Miliony zwierząt cierpią w imię mody próżności. Tylko w naszym województwie w ponad 80 takich miejscach, a w skali kraju – aż w 750. Opublikowaliśmy wiele materiałów ukazujących straszne życie zwierząt w tych fermach. Najwyższy czas to zmienić.

Manifestujący rozdają przechodniom ulotki, informujące o fabrykach zwierzęcej zagłady, funkcjonujących w naszym kraju. O rozgrywających się w nich potwornościach mówią też trzymane przez aktywistów plansze: ze wstrząsającymi zdjęciami okaleczonych zwierząt – ofiar potwornego przemysłu, jaki przez ten weekend jest promowany w zabytkowym szczecińskim pałacu.

Standardy moralne

– Jeżeli aspirujemy do Zachodu, utrzymujmy również jego standardy moralne. Tam ubieranie się w skóry i futra jest passé. Dlatego przemysł futrzarski przenosi się na Wschód, aby odpowiedzieć na próżne zachcianki żon i kochanek rosyjskich oligarchów – komentuje Anna Litkiewicz, wolontariuszka schroniska i przedstawicielka Partii RAZEM, której wtóruje mąż – Dariusz: „Nie chcemy, aby Szczecin był niczym cyrk ze zwierzętami, osób chodzących w futrach. Czas skończyć z modą rodem ze średniowiecza, okupioną wielkim cierpieniem zwierząt”.

Manifestację w al. Niepodległości zorganizowała Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!, a uczestniczą w niej m.in. przedstawiciele wolontariuszy schroniska oraz Partii RAZEM. Do protestu może się przyłączyć każdy, któremu na sercu leży dobro zwierząt oraz ochrona środowiska. Protest przed dawną siedzibą banku PKO BP odbywa się bowiem przez cały weekend: w sobotę – w godz. 10-13 oraz 18-20, także w niedzielę – w godz. 13-15 oraz 18-20. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

antyted
2016-04-04 13:11:51
ted, pochwal się, jak ty się udzielasz dla dobra ludzi, skoro tak bardzo ich dobro leży ci na wątrobie. Bo coś mi się wydaje, że potrafisz tylko trollować zza monitora. Daruj sobie te żałosne wypociny.
wolna wola
2016-04-03 21:57:31
Czyli jednak współpraca utylizatorów oraz "ekologów" ma się dobrze w Szczecinie? Co zyskał twórca tego wiecu? Uwaga wielkie protesty miały być - a było koło 20 zielonych krzykaczy?
Trin
2016-04-03 17:42:16
Produkcja futer to po pierwsze cierpienie zwierząt, po drugie olbrzymie skażenie dla środowiska, po trzecie pogwałcenie praw lokalnych społeczności. Działania na rzecz zwierząt są jednocześnie działaniami na rzecz ludzi. Zrozumienie tego wymaga przynajmniej odrobiny wnikliwości oraz otwartego umysłu, tzn. chęci poznania argumentów jakie za tym stoją. Jest wiele spraw na tym świecie, które wymagają walki i naprawy. Jedna grupa ludzi nie jest w stanie podjąć walki w obronie wszystkich krzywdzonych. Zamiast wytykać palcami i sprzed komputera "mądrzyć się" kto co powinien, zacznijcie sami coś robić. Obojętnie czy dla dzieci, seniorów, zwierząt, drzew, ofiar naturalnych katastrof. RÓBCIE COŚ i zamiast marudzić, cieszcie się, że są jeszcze ludzie, którym także CHCE SIĘ COŚ ROBIĆ. Cieszcie się, że są ludzie, którym zło, cierpienie, niesprawiedliwość i żądza pieniądza nie są obojętne!
Hahaha
2016-04-03 09:47:28
Musiał i jego cudaki ponownie w "spektakularnej" akcji. (szkoda, że nie macie emotikon).
Zyta
2016-04-02 19:46:33
Rozumiem, że wszyscy mówiący z pogardą o tzw."lewactwie" i radzący zająć się ludźmi, aktywnie działają w hospicjach,świetlicach środowiskowych i Caritasie? Czy cała ich aktywność to trollowanie w internecie?
poetka
2016-04-02 19:24:07
na cholere awalczyc o ludzi ktorzy nie licza sie z cierpieniem innych? chcialabym jednego z drugim ktory tak gada porazic pradem albo obedrzec ze skory na zywca bylibyscie zadowoleni? bo ktos chce z was portfel albo jakas bogata blondi wasze wlosy bo tak i juz nie liczac sie z waszym zdaniem? kurde pomyslcie troche zanim cos napiszecie!
krzysztof dudziak
2016-04-02 17:42:50
Lewackie nieroby zamiast się zająć konkretną pracą to tylko ludzi wkurzają.
Popieram!
2016-04-02 17:14:29
Brawo Basta !!!
hej lewaczki
2016-04-02 16:49:56
O ludzi powalczcie!
Marta
2016-04-02 16:40:04
Szczecin bez chemtrails .Popieram .
Jan Poszpieszalski
2016-04-02 15:45:30
Brawo Basta !!!
norka
2016-04-02 15:40:18
Nawiedzeni nie mają co robić i przebierają się za zwierzaki
pyton
2016-04-02 15:21:16
Brawo, Basta! A ten/ta? ktoś piszący o "jedynie lewackiej propagandzie" niech zamilknie.
ted
2016-04-02 15:05:27
A może Szczecin bez chemtrails ?! Ci lewacy tak się troszczą o zwierzątka to może też zatroszczyli by się o ludzi !?
dagmirion
2016-04-02 14:52:25
Dzisiaj wieczorem do Was dołączę. Trzeba głośno mówić o tym, z czym wiąże się produkcja futer, bo większość ludzi jednak jest nie doinformowana lub zmanipulowana. Nie ma żadnej konieczności, czy potrzeby produkowania futer! Jedyne powody, dla których to nadal się dzieje to kaprys i próżność klientów oraz chciwość producentów.
Kolejny słaby artykuł
2016-04-02 13:05:33
Artykuł rozpowszechniający jedynie lewacką propagandę...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA