Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Futro – luksus splamiony krwią

Data publikacji: 02 kwietnia 2016 r. 09:34
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Futro – luksus splamiony krwią
 

Przez dwa dni w Szczecinie będą gościć projektanci mody oraz ich kolekcje. Na wybiegu mają się pojawić także futra - końcowy produkt przemysłowej rzezi niewinnych istot, zabijanych przez zamiłowanie do barbarzyńskiej formy luksusu próżnych i bogatych. To przeciwko tej okrutnej modzie futrzarskiej będą w weekend protestować obrońcy praw zwierząt.

Organizatorem manifestacji jest Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!, której aktywiści od lat zmieniają przekonania szczecinian na temat etyki w modzie i kulturze, zabiegają o traktowanie zwierząt jak istot równych nam, bo jak my czujących ból, cierpienie, strach, głód i tęsknotę za wolnością. Wraz z sympatykami aktywnie uczestniczą też w ogólnopolskiej koalicji Antyfutro.

„Norki, lisy, króliki, szynszyle. Od urodzenia aż do śmierci zamknięte w ciasnej klatce. Pozbawione matki, rodzeństwa, odizolowane od naturalnych zachowań. Godzinami kręcą się w kółko, bo tylko na tyle ruchu pozwala im niewielka przestrzeń albo tulą się w kącie klatki. Niektóre gryzą pręty, próbując wydostać się na wolność. Nie budzi wątpliwości, iż takie warunki nie spełniają elementarnych potrzeb zwierząt. Życia bez cierpienia, do którego wszyscy mamy prawo. Wybawieniem od bólu mogłaby być śmierć – ale i ona jest okrutna: gazowanie, włożenie elektrody w odbyt czy skręcenie karku. Potem obdarte ze skóry martwe ciało ląduje na stosie liczącym tysiące ofiar. Futro zaś – resztki żywego niegdyś zwierzęcia – na wieszakach luksusowych sklepów. Tyle bezsensownego, niepotrzebnego cierpienia..." - zwracają uwagę obrońcy praw zwierząt.

Tym razem protest BASTA! oraz wszystkich osób nieobojętnych na los zwierząt odbędzie się zarówno w sobotę (2 kwietnia: w godz. 10-13 oraz 18-20), jak też w niedzielę (godz. 13-15 oraz 18-20). Przed Pałacem Ziemstwa Pomorskiego (d. siedziba banku PKO BP) - w al. Niepodległości 40. Miejsce nieprzypadkowe, bowiem tam właśnie będzie się odbywała modowa impreza (Fashion Expo 2016).

- Sama idea tego wydarzenia nie wzbudzałaby naszego sprzeciwu, gdyby nie fakt, iż w programie zaplanowane zostały pokazy futer ze zwierząt. W tym prezentacja największego futra na świecie. Natomiast partnerami pokazów są Stowarzyszenie Futrzarzy Polskich, Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych oraz NAFA Furs Beyond Expectation. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że w Szczecinie odbywać się będzie impreza promująca nieetyczną modę futrzarską - komentuje Łukasz Musiał ze Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt BASTA!

Obrońcy praw zwierząt przekonują: „W dzisiejszych czasach, przy aktualnej rozmaitości materiałów i rozwoju techniki, istnieją znakomite alternatywy dla futra. Czy alpiniści, wspinający się w tak skrajnie surowych warunkach, ubierają się w skóry? Oczywiście, że nie. I my też nie musimy!".

- Chcemy, aby szczecinianie przyłączyli się do wspólnego sprzeciwu wobec zabijania zwierząt w imię ludzkiej próżności. Liczymy, że wraz z nami będą się domagali wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra - zachęcają aktywiści BASTA! ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. BASTA!

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

!!!
2016-04-02 13:55:40
Czy Wy ludzie niżej piszący komentarze piszecie ze zrozumieniem? To są istoty ludzkie. ok. Jecie świnie kurczaki spoko to ubierzcie się w nie, albo zaczekajcie aż zwierzęta o których mowa w artykule zdechną z przyczyn naturalnych w miejscu gdzie będą szczęśliwe!!!! Popieram protest!!! Będę dziś o 18! Wraz z synem ubranym za zwierzątko!! Tak samo bezbronnym jak Te zwierzęta!
nawrócony
2016-04-02 11:50:41
Cześć i Czołem. Rozumiem, że propagowanie sztucznych, syntetycznych i pochodnych ropy jest ok? Czy Stowarzyszenie wskazuje też konkretnego dostawce, od którego tylko można w Polsce kupować? Jakieś dodatkowe kupony rabatowe rozdają?
tylko pytam...
2016-04-02 10:01:20
a wielkanocne szyneczki, kiełbaski, szaszłyki, kurze udka i skrzydełka a kaczusia po pekińsku, zajaczek w potrawce,sarni comber,jagnięcina po cygańsku czy zwykła jajecznica lub malowane jajco świateczne- w gębie nie rośnie? W brzuchu nie woła :"Ratunku-jam niewinne zwierzątko!!!" tylko pytam...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA