Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Zielony protest [GALERIA]

Data publikacji: 12 marca 2016 r. 18:41
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:46
Zielony protest
Zapowiadane cięcia w Puszczy Białowieskiej będą oznaczać przyrodniczą katastrofę. Nie wolno nam do tego dopuścić - komentowali uczestnicy protestu w Szczecinie. Fot. Arleta Nalewajko  

Przez weekend - w geście solidarności i w całym kraju. Natomiast w sobotę - w Szczecinie odbył się protest obywatelski przeciwko planowanej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. W geście przyrodniczego patriotyzmu - na Wałach Chrobrego.

„Cała Puszcza pod ochroną!” - to hasło, pod jakim protestowano w obronie Białowieży - ostatniej dzikiej puszczy współczesnej Europy.

- To wyjątkowe miejsce: ostatni nizinny las o charakterze naturalnym, który jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, ostoją bioróżnorodności wśród wiekowych i w naturalny sposób obumierających drzew - mówił Łukasz Musiał z Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, współorganizator szczecińskiego protestu. - To część naszego dziedzictwa narodowego, jakie należy traktować w wyjątkowy sposób: wyłączyć z grabieżczej gospodarki leśnej, ocalić przed wycinką jej drzewa. Właśnie po to tu przyszliśmy: zamanifestować nasz sprzeciw wobec planów niszczenia naszej Puszczy.

Powstrzymać barbarzyństwo

Protestujący przebrani np. w drzewa. Z maskami zwierząt, dla których Białowieża jest ostoją. Z nadrukami na koszulkach: „Jestem z lasu”. Z transparentami: „I love Puszcza” czy „Wara od źródła”. Całymi rodzinami. Wsłuchani w manifest Adama Wajraka, bodaj najbardziej znanego z obrońców Białowieży i Doliny Rospudy, który napisał: „Zamach na Puszczę jest nie tylko skokiem na przyrodniczy skarb i światowe dziedzictwo ludzkości, nie tylko zagrożeniem dla wielu rzadkich gatunków. To także zamach na naszą narodową tożsamość, na jedną z najpiękniejszych rzeczy pozwalających nam, obywatelom, identyfikować się z naszym krajem. I dlatego musi napotkać opór każdego przyzwoitego człowieka. Wierzę, że uda się nam powstrzymać to barbarzyństwo”.

Walka z kornikiem?

- W najbliższym czasie Minister Środowiska może podjąć decyzję, która grozi tym, że Puszcza Białowieska zostanie zniszczona i zmieni się w plantację drzew. Akceptując aneks do Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża, minister doprowadzi do wielokrotnego zwiększenia wycinki, a tym samym złamie umowę społeczną z 2012 roku, która oparta została na rozwiązaniach zaproponowanych przez zespół ds. Puszczy przy prezydencie Lechu Kaczyńskim. Decyzja o zwiększeniu wyrębu drzew, którą podejmuje Minister Środowiska, to pod każdym względem fatalne posunięcie i krok w kierunku nieodwracalnego zniszczenia Puszczy - Łukasz Musiał przekonywał zebranych. - Pretekstem do takiej wycinki jest „walka z kornikiem drukarzem”. Jednak kryje się za nią motyw ekonomiczny. A przecież Puszczy Białowieskiej nie można przeliczać na złotówki, ani na metry sześcienne drewna do pozyskania. To wyjątkowy ekosystem, który radzi sobie doskonale od tysięcy lat bez ingerencji człowieka. Zwiększenie wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej, w tym wycinka w 100-letnich i starszych drzewostanach, jest niezgodne z zasadami jej ochrony jako Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także może spowodować wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce.

Mamy tylko jedną Puszczę Białowieską

- Mamy tylko jedną Puszczę Białowieską. I nie da się jej zastąpić! Natomiast zapowiadane przez rząd cięcia będą oznaczać przyrodniczą katastrofę. Dlatego mówimy: „Ręce precz od Puszczy Białowieskiej! Szyszko - na drzewo!” - skandowała Beata Zielińska, jedna z protestujących.

W szczecińskiej manifestacji wzięło udział około 100 osób. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy podobne wydarzenia odbyły się również w 11 innych miastach, m.in. Bielsko-Białej, Katowicach, Krakowie, Poznaniu Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze. Sprzeciw wobec zwiększenia wyrębu Puszczy wyraziły najwybitniejsze autorytety naukowe i instytucje odpowiedzialne za ochronę przyrody, m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2016-03-14 14:09:30
A może protestującym ktoś by fundnął przejazd do Puszczy Białowieskiej (jeden autokar by wystarczył) i na własne oczy obejrzeli co z Puszczy zrobiły korniki i tzw. ekolodzy forsujący zakaz wycinania drzew. (Wczesna reakcja i usuniecie drzew zasiedlonych zmniejszaj rozmiar klęski).
A Puszcza Bukowa?
2016-03-13 06:50:35
Nikt nie zwraca uwagi na Puszczę Bukową. A tutaj trwa wycinka drzew na potęgę i nikt nie zwraca na to uwagi. Niemal codziennie odwiedzam ten obszar i wiem co piszę. Serce się kraje!
berg
2016-03-12 21:39:41
Chrońmy korniki!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA