Wtorek, 28 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Szacowanie – nie tylko finansowych – zysków i strat

Data publikacji: 13 maja 2019 r. 11:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Szacowanie – nie tylko finansowych – zysków i strat
 

„Teraz oferty będą analizowane” – brzmi lakoniczny komunikat przekazany przez Centrum Informacji Miasta, a dotyczący otwarcia ofert w przetargu na budowę schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Południowej. Tymczasem sytuacja jest dramatyczna: władze miasta zamierzają zaangażować w inwestycję około 17 milionów złotych, gdy wykonawcy szacują jej koszt na co najmniej 27-28 milionów.

Obecne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy al. Wojska Polskiego nie spełnia standardów stawianych współcześnie tego rodzaju placówkom w kraju i Europie. Nie pomoże techniczna modernizacja w starej siedzibie, bo funkcjonalnie placówka „dusi się” na zbyt małym terenie. Faktycznie bowiem wymaga – dla bezpieczeństwa czworonożnych rezydentów – powiększenia przede wszystkim część zajmowana przez boksy bytowe, z wybiegami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a także całe zaplecze lekarsko-weterynaryjne, administracyjne i magazynowe. Jeżeli placówka rzeczywiście miałaby też pełnić rolę edukacyjną z prawdziwego zdarzenia, to i dla tej funkcji – wspartej salami multimedialnymi – w dawnej siedzibie miejsca nie ma.

Co do tej kwestii jest zgoda ponad politycznymi podziałami zarówno w Radzie Miasta, jak i przychylnej opinii publicznej. Okazuje się jednak, że nie tylko w tegorocznym budżecie miasta, ale również w Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina nie doszacowano kosztu inwestycji, o czym przekonują oferty złożone w przetargu ogłoszonym w celu wyłonienia jej wykonawcy.

Termin ich przyjmowania przekładano kilkakrotnie. W ubiegłym tygodniu (8 maja) się okazało, jak dalece rozbieżne są oceny wartości inwestycji pomiędzy inwestorem (Gmina Miasto Szczecin) oraz rynkiem wykonawców. Napłynęły tylko dwie oferty przetargowe. Obie złożyły szczecińskie spółki: CALBUD oraz NIWA. Pierwsza z nich oferuje realizację inwestycji za 27 327 154 zł. Cena drugiej jest wyższa, ale zbliżona: 28 998 600 zł. Tymczasem inwestor oświadczył, że na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 16 928 440 zł. Różnica ocen jest dramatyczna – sięga bowiem ponad 10 milionów złotych.

Czy strony dojdą do porozumienia? Jak przekazuje Centrum Informacji Miasta – „teraz oferty będą analizowane”. To inwestycja – przypomnijmy – rozłożona na budżetowe lata. Natomiast do realizacji – w dwa. Wydatnie może jej pomóc choćby planowana na czerwiec br. kolejna korekta tegorocznego budżetu Szczecina. Decyzja pozostaje w gestii prezydenta oraz Rady Miasta Szczecina.

* * *

Przyszłe schronisko przy ul. Południowej będzie miało do dyspozycji 5-hektarową działkę. Placówka będzie parterowym budynkiem o łącznej powierzchni niemal 3 tysięcy m kw., złożonym z połączonych pawilonów. Trzy z nich będą boksami bytowymi dla psów, a jeden dla kotów. Każdy z boksów będzie miał wydzielony zadaszony, ogrodzony wybieg. Pomiędzy pawilonami znajdą się także otwarte wybiegi dla psów. W pozostałych budynkach powstanie między innymi strefa dla odwiedzających, pokój adopcyjny do spotkań i zabaw ze zwierzętami, sale edukacyjne, gabinet i szpital dla zwierząt, pomieszczenia socjalne z kuchnią, magazyny, biura. Poszczególne pawilony usytuowane będą na różnych poziomach terenu, dzięki czemu obiekt łatwo się wtopi w krajobraz. Modułowa konstrukcja placówki będzie umożliwiała jej łatwe przystosowanie do aktualnych potrzeb. Zostanie wybudowane tak, by docelowo móc przyjąć do 120 psów oraz 100 kotów. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Teraz jest tu - przy ul. Południowej - tylko klepisko, kiedyś powstanie nowoczesne dla zwierząt bezdomnych przytulisko. Jest na to zgoda ponad politycznymi podziałami w Radzie Miasta i ogromne wsparcie opinii publicznej. Jedyny problem to finanse: przez urzędników miasta niedoszacowany koszt inwestycji.

Wizualizacje: O2 Architekci/UM Szczecin

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do "Ludzie zacznijcie w końcu myśleć!"
2019-05-15 12:02:37
Nie no czlowieku rozwalasz system, pierw chcesz rozdawac pieniadze publiczne jednostkom niezaradnym - czyste lewactwo, a teraz kazesz kotom i psom wybudowac sobie schronisko za swoje. Widze ze jak taki przedsiebiorczy jestes to zatrudnij te zwierzeta u siebie i niech zarobia na swoj dach. Idac tokiem Twojego rozumowania nalezalo by zlikwidowac domy seniora, dziecka czy szpitale bo ich koszty jednostkowe tez sa nieoplacalne. Szczecin w porownaniu z innymi miastami jest w dobrej kondycji, sa srodki na inwestycje - to trzeba inwestowac ! W smutnym miescie za dlugo sie nic nie dzialo, a inne miasta odjechaly na 20 lat do przodu. Powtarzam - pieniadze miasta na cele uzytecznosci PUBLICZNEJ, a do tego zalicza sie schroniska rowniez. A zamiast ladowac w mieszkania komunalne i remonty - sprzedac je na dordze aukcji czy bezposrednio, a uzyskane srodki przeznacyc na takie wlasnie inwestycje jak schroniska, drogi czy remonty. Pozdrawiam
Ludzie zacznijcie w końcu myśleć!
2019-05-14 13:26:15
Do tych dwóch oczadziałych lewactwem poniżej: Ja swój dom wybudowałem już dawno i to za swoje pieniądze, a nie za pożyczone z banku. A zrobiłem to w oparciu o własne siły finansowe, bo żaden pokój, żadna łazienka nie kosztowała w nim 130 tys. zł/sztukę, były o wiele, wiele tańsze, więc nie rozumiem dlaczego z publicznej kasy, zadłużonego po uszy miasta lekką rączką wydaje się tak nieprawdopodobnie duże sumy na lokum dla piesków i kotków. Nie mam żadnego problemu jeśli 220 lewaków wyłoży po 130 tys. zł każdy i wybudują takie schronisko. Ich pieniądze ich sprawa. Mogą nawet fundować boksy po 260 tys. zł, ale publicznych pieniędzy tak marnotrawić nie wolno!
@Do "Ludzie zacznijcie w końcu myśleć! "
2019-05-14 12:21:51
Myślisz, że roszczeniowy prawak zrozumie? Wątpię.
Do "Ludzie zacznijcie w końcu myśleć! "
2019-05-14 10:59:58
Lewactwo to jest wlasnie jak sie ludziom za darmo rozdaje mieszkania komunalne i mieszkania socjealne. Ja na swoje musze zasuwac 20 lat, bo mi nikt nie dal i nie oczekuje jak beneficjenci 500+ ze mi cos z nieba (czyt. z miasta) spadnie. Rozumiem ludzi w ciezkiej sytuacji materialnej, ale Chesz polepszyc swoj byt - zapracuj. I zadnymi dziecmi czy innymi sie prosze nie bronic, moja rodzice wychowali 3 dzieci bez jakiekolwiek pomocy, a jak trzeba bylo wyremontowac lazienke to nikt nie lecial do miasta po pieniadze. W Szczecinie roi sie od pracy. Miasto powinno finansowac wlasnie takie obiekty uzytecznosci publicznej jak schroniska, filharmonie, stadiony czy kapieliska, bo to sluzy ogolowi spoleczenstwa, a nie jednostkom. Takie decyzje o budowach Maja poparcie zdrowej czesci spoleczenstwa, ktora o siebie potrafi sie zatroszczyc w przeciwienstwie do wyciagajacej lapy ploretariatu. Poza tym zwierzeta nie wybuduja sobie i nie zarobia na te schronisko. Pozdrawiam mieszkancow, ktorzy chca rozwoju miasta
Ludzie zacznijcie w końcu myśleć!
2019-05-13 23:36:15
Lewactwo wyprowadza was na manowce za wasze własne pieniądze. "Apartamentowiec" dla 220 pensjonariuszy ma kosztować coś koło 130 tys. zł na jednego. Nie chodzi jednak o bezdomnego człowieka, tylko o psa i kota! W mieście, w którym brakuje mieszkań komunalnych, mieszkań socjalnych, wiele mieszkań ma wychodek na półpiętrze funduje się klatki dla psa i kota po 130 tys. zł/szt. Skandal! Skandal! Skandal!
pocoto
2019-05-13 16:45:31
Budowa stadionu tak ograniczy budżet, że zabraknie kasy nie tylko na ten cel. Wiele inwestycji czy prac remontowych już zostało "obciętych". I będzie ciąg dalszy.
.
2019-05-13 12:31:18
A tak pilnie chciano przenosić schronisko i co?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA