czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Budowa schroniska jest niezagrożona

Budowa schroniska jest niezagrożona

Budowa schroniska jest niezagrożona
Data publikacji: 2019-04-25 17:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-18 15:03
Wywietleń: 1456 387729
„Radnym zalecam bardziej wnikliwą analizę projektów uchwał" - tak przewodniczący Rady Miasta Michał Wilkocki komentował przypadek radnego PiS, który w pakiecie budżetowych zmian dopatrzył się usunięcia rezerwy 6 milionów złotych na budowę nowoczesnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Władze miasta zapewniają, że realizacja tej długo oczekiwanej inwestycji jest niezagrożona.

Po impasie trwającym niemal dwa lata, miasto w ub. roku wskazało nową lokalizację dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. To 5-hektarowa działka przy ul. Południowej, którą od najbliższego sąsiada - „Makro Cash& Carry" - dzieli nasyp trakcji kolejowej. Teren, jak wykazały badania gruntu, idealnie się nadaje na taką inwestycję. Ponadto jest dobrze skomunikowany transportem miejskim zarówno z prawo-, jak i lewobrzeżnym Szczecinem. Jego dostępność - można dojechać samochodem, pięcioma liniami autobusowymi oraz miejskim transportem „na żądanie" - jest ważna nie tylko ze względów edukacyjnych, wsparcia opieki nad bezdomniakami przez wolontariuszy, ale przede wszystkim dla zwiększenia szans adopcyjnych czworonożnych rezydentów przyszłej placówki.

Projekt nowoczesnego i funkcjonalnego schroniska jest gotowy również od ub. roku. Kompletny, czyli z uzyskanym pozwoleniem na budowę. Natomiast już w bieżącym - magistrat ogłosił przetarg dla wyłonienia wykonawcy inwestycji. Niestety, pierwotny ze wskazanych terminów przyjmowania ofert został przesunięty z powodu błędu formalnego: braku w dokumentacji przetargowej. Okazało się - przypomnijmy - że nie dołączono „specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych w branży architektonicznej, elektrycznej i sanitarnej".

Zatem otwarcie ofert nie nastąpiło nie tylko 21 marca, ani 9 kwietnia, ani nawet 24 kwietnia. Teraz termin ten przesunięto po raz kolejny na 8 maja br. Do tej pory już czterokrotnie była modyfikowana Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Do dokumentacji przetargowej dołączono kolejną serię odpowiedzi na pytania zadawane przez potencjalnych oferentów: w pierwszej pytań było 5, a w drugiej - aż 73. Jakość pytań dowodzi nie tylko dociekliwości zainteresowanych, ale też ich niezbyt wnikliwej analizie dokumentacji technicznej zawartej w SIWZ. Choć może także ostrożności, z jaką potencjalni wykonawcy podchodzą do realizacji tak specyficznego zadania.

Kolejne przesunięcia terminu otwarcia ofert przetargowych zaczęły jednak niepokoić obserwatorów i szczecińskich tzw. zwierzolubów. Opinię publiczną zelektryzowała wypowiedź radnego Macieja Ussarza (PiS), który podczas ostatniej (23 kwietnia) wtorkowej sesji Rady Miasta oświadczył m.in: „W projekcie zmian budżetu będziemy rezygnować ze schroniska dla zwierząt, na które już kilka lat czekamy".

- Schronisko będzie budowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Realizacja tej inwestycji nie jest zagrożona - zapewnia Michał Wilkocki, przewodniczący Rady Miasta Szczecina, a też jeden z głównych orędowników budowy nowoczesnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie, któremu przyszła placówka zawdzięcza wskazanie lokalizacyjne przy ul. Południowej. - Panu radnemu zalecam bardziej wnikliwą analizę projektów uchwał.

Zatem na budowę w tegorocznym budżecie Szczecina pozostanie rezerwa w nieobniżonej wysokości 6 mln złotych. Co najmniej. Bo - jak jeszcze podczas wtorkowej sesji przyznawał wiceprezydent Michał Przepiera - władze miasta obawiają się wzrostu cen ofertowych napływających od potencjalnych wykonawców, w pewnym sensie jako następstwa dalszego przesunięcia terminu rozstrzygnięcia przetargu. W tym kontekście obiecujący jest zapis w Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina, w którym na kontynuację budowy schroniska już w przyszłym roku widnieje kolejnych 6 mln zł.

- Dopinam wszystkie rozpoczęte tematy. Tak będzie również z nowym Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt. Inwestycja zostanie zrealizowana. Rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zapewniam - przekonuje radny Michał Wilkocki (Bezpartyjni), a też przedstawiciel Rady Osiedla Gumieńce, która od początku wspiera tę ważną dla miasta inwestycję: gdy tylko została wszczęta procedura przetargowa, do udziału niej zaprosiła 30 renomowanych firm budowlanych.

Przyszłe schronisko będzie parterowym budynkiem o łącznej powierzchni niemal 3 tysięcy mkw, złożonym połączonych pawilonów. Trzy z nich będą boksami bytowymi dla psów, a jeden - dla kotów. Osobno stanie również domek dla kotów wolno żyjących. Każdy z boksów będzie miał wydzielony zadaszony, ogrodzony wybieg. Pomiędzy pawilonami znajdą się także otwarte wybiegi dla psów. W pozostałych budynkach powstanie między innymi strefa dla odwiedzających, pokój adopcyjny do spotkań i zabaw ze zwierzętami, sale edukacyjne, gabinet i szpital dla zwierząt, pomieszczenia socjalne z kuchnią, magazyny, biura. Poszczególne pawilony usytuowane będą na różnych poziomach terenu, dzięki czemu obiekt łatwo się wtopi w krajobraz.

Zostanie wybudowane tak, by przyjąć do 120 psów oraz 100 kotów. Modułowa konstrukcja placówki będzie umożliwiała jej łatwe przystosowanie do aktualnych potrzeb. Jak teraz, gdy rośnie ilość potrzebujących pomocy kotów a spada liczba bezdomnych psów. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to część miejsc dla nich zarezerwowanych będzie można przeznaczyć np. pod usługi hotelowe. Być może także pomoc lekarsko-weterynaryjna schroniska zostanie otwarta także dla zwierząt właścicielskich.

Budowa schroniska - jak wynika z dokumentacji przetargowej - ma potrwać do 24 miesięcy. Najważniejsze, aby już bez zbędnej zwłoki został rozstrzygnięty przetarg i wyłoniony wykonawca tej inwestycji.

Arleta NALEWAJKO

Wizualizacje: O2 Architekci/UM Szczecin

Fot. Schronisko/Wolontariat

Budowa schroniska jest niezagrożona Budowa schroniska jest niezagrożona Budowa schroniska jest niezagrożona Budowa schroniska jest niezagrożona Budowa schroniska jest niezagrożona

Komentarze

pieszy
Ale tramwaj na Gumienice jest zagrożony, bo trzeba wybudować na Szafera choć wcześniej Szafera nie było w planie. O tym napisała Gazeta Wyborcza.
2019-04-26 15:55:18
O co kaman?
Zwiększenie adopcyjności? Przecież te schronisko już teraz ma największą adopcyjność w Polsce?
2019-04-25 18:09:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie