Świnoujście wychodzi naprzeciw najstarszym mieszkańcom. Osoby zameldowane w kurorcie, które ukończyły, bądź ukończą w tym roku 65 lat, mogą już odbierać swój bon seniora o wartości 300 złotych.
Bony wydawane będą do 30 listopada br., od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 w sali sportowej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Matejki 11, a także w filiach MDK-u: Karsibór oraz Przytór-Łunowo w dniu 8 sierpnia i Warszów (16 sierpnia) w godz. 14-17. W szczególnych przypadkach, gdy osoba upoważniona do bonu z powodu niepełnosprawności bądź choroby nie może go osobiście odebrać, powinna zgłosić ten fakt telefonicznie pod numerem 91 321 54 46. Bon zostanie jej dowieziony w uzgodnionym wcześniej terminie.
Wraz z bonem każdy senior otrzyma tzw. pudełko życia do przechowywania informacji o chorobach i przyjmowanych lekach. Pudełko wraz z informacją należy włożyć do lodówki, a na jej drzwiach lub w widocznym miejscu z boku przykleić specjalną naklejkę z informacją „Tu znajduje się pudełko życia”.
– W przypadku zasłabnięcia, utraty przytomności, dzięki takiemu pudełku lekarz czy ratownik medyczny mogą szybko pozyskać informacje o pacjencie – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
Do odebrania bonu wystarczy tylko dowód osobisty. Uwaga, bon seniora może być wydany tylko raz w roku.
– Generalnie przyjęliśmy zasadę, że bon ważny jest do końca roku kalendarzowego. W pierwszej edycji, w związku z tym, że mamy już drugą połowę roku i nie wszyscy mogą zdążyć wykorzystać środki, bon ważny będzie do końca czerwca 2019 roku – mówi Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia.
Wraz bonem każdy otrzyma wykaz 440 usług, z których będzie mógł bezpłatnie skorzystać. Wśród nich są: badania lekarskie, ambulatoryjne, świadczenia rehabilitacyjne, a także oferta kulturalna. Uzdrowisko Świnoujście SA nie przystąpiło do programu, bo jak tłumaczył jego prezes Dariusz Śliwiński, w tym roku nie jest w stanie przyjąć dodatkowych osób.
– Chcieliśmy, aby seniorzy mogli wykorzystać bony na kupno leków – dodaje P. Sujka. – Niestety, choć apteki funkcjonują w systemie zdrowia, to miasto ze środków samorządowych nie może finansować prywatnych firm, a takimi są apteki. Nie pozwalają na to przepisy. Udało się natomiast wciągnąć do programu lekarzy specjalistów, którzy przyjmują prywatnie. I co ważne – usługi świadczone przez nich w ramach bonu seniora, będą liczone po cenach obowiązujących w Narodowym Funduszu Zdrowia, a nie komercyjnych. Dzięki temu seniorzy będą mogli skorzystać z większej ilości świadczeń.
BaT
Fot. Paulina Sikora