Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Otworzyli mieszkanie modelowe

Data publikacji: 2018-07-09 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Otworzyli mieszkanie modelowe
 

W ramach projektu "Dobre wsparcie - system lokalnych usług społecznych" otwarte zostało mieszkanie modelowe. Dzięki zastosowanym w nim ułatwieniom i nowoczesnemu wyposażeniu opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli się szkolić w opiece nad nimi.

W projekcie współpracują ze sobą cztery podmioty. Liderem jest fundacje Nauka dla Środowiska, a partnerami Województwo Zachodniopomorskie, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W ciągu dwóch lat planowanego trwania projektu jego łączna wartość wyniesie ponad 10 mln zł. Głównym celem jest rozwój usług opiekuńczych oraz wsparcie rodzin zajmujących się osobami niesamodzielnymi.

- Opieka nad osobami niepełnosprawnymi to wyzwanie dla nas wszystkich, a nie tylko dla rodzin i bliskich tych osób - mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Od 1 stycznia realizujemy projekt "Dobre Wsparcie" a to mieszkanie jest takim miejscem, w którym opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli podnosić swoje kwalifikacje.

Aby umożliwić prowadzenie szkoleń z pielęgnacji osoby niepełnosprawnej oraz w celu uświadomienia opiekunów, jak powinno być zaaranżowane otoczenie takich osób, w mieszkaniu modelowym zastosowano szereg rozwiązań, które powinny się znaleźć w lokum osoby niepełnosprawnej. Jest ono wyposażone w uchwyty i poręcze dla osób z niepełnosprawnością ruchową, specjalną wannę z otwieraną burtą, otwartą strefę prysznicową oraz wszelkiego rodzaju chodziki i wózki, w tym wózek sanitarno-kąpielowy.

Zastosowano również kontrastujące kolory ścian oraz zaznaczono taśmą ostrzegawczą wszelkie niebezpieczne dla osób z wadą wzroku miejsca. W centralnym miejscu pokoju umieszczono specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne. Jest ono dostępne z obydwu stron oraz wyposażone w materac przeciwodleżynowy. W łóżku umieszczony jest manekin osoby starszej, na którym można się uczyć podawania insuliny, pomiaru cukru czy pielęgnacji odleżyn. W mieszkaniu modelowym regularnie odbywają się szkolenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

- Od wielu lat staramy się realizować zadania dotyczące wsparcia osób z niepełnosprawnościami - mówiła Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. - Realizacja tego projektu wspólnie z fundacją oraz Caritas pozwoli nam na dotarcie do każdej parafii i każdej rodziny, która takiej pomocy potrzebuje. To mieszkanie to taki optymalny standard, żeby opiekunowie zobaczyli, jak powinni zaaranżować otoczenie osoby niepełnosprawnej.

Według założeń projektu, 20 rodzin z Zachodniopomorskiego otrzyma dofinansowanie, a każda rodzina w której jest osoba niepełnosprawna może się zgłosić do ROPS po projekt dostosowania ich mieszkania do potrzeb takiej osoby. Jednak prezes fundacji Nauka dla Środowiska, Piotr Jaśkiewicz powiedział, że w tej chwili jest już 50 takich rodzin i każda złotówka oszczędności w innych sektorach projektu jest przekazywana na modernizację mieszkań.©℗

Adrian Kaleta

Na zdjęciu: W siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej otwarto mieszkanie modelowe, w którym odbywać się będą szkolenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2018-07-10 09:09:25
Tak właśnie trzeba pomagać dawać szansę. Brawo Geblewicz.
opiekun osób starszych
2018-07-09 20:53:42
Na fantomach to można uczyć np.sztucznego oddychania, a opieki nad seniorem tylko na żywo !! Żenada !!
popijając herbatkę..
2018-07-09 20:47:50
A kto jak nie szczeciński MOPR wdraża tą ideę w życie od 2015roku z powodzeniem takim ,że urzędnicy m. innymi z Poznania i Wrocławia przyjeżdżają nasze mieszkania chronione oglądać i wdrażać u siebie...a ROPS może im buty wiązać...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ