Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Święto ulicy Pocztowej [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-18 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-20 11:00
Święto ulicy Pocztowej
Fot. Mirosław WINCONEK  

Tym razem Święto Ulicy miało charakter literacki. Dlatego w sobotę (18 września) drzewa zawędrowały na ul. Pocztową, w sąsiedztwo „Kamienicy w lesie". Wydarzeniu patronował Szczeciński Ruch Miejski.

Po raz trzeci w tym sezonie przez szczecińskie ulice przeszła parada drzew. Tym razem pokonując odcinek od ul. Jagiellońskiej po Pocztową. W wydarzeniu m.in. uczestniczyła reprezentacja ruchu #RazemDlaPrzygodnej.

- Jesteśmy tu, bo łączy nas wspólny cel: drzewa. My chcemy uratować przed wycinką ostatnią enklawę parkowej zieleni na Gumieńcach. Natomiast Szczeciński Ruch Miejski walczy o przywrócenie zieleni w śródmieściu, boleśnie ogołoconym z drzew. Jednoczymy siły. I wspólnie mówimy: uczyńmy Szczecin znów zielonym - komentowała Joanna Michalak z Piotrem Komsą.

Gdy przewiezionych na platformach 15 klonów w donicach, wreszcie zacumowało przed „Kamienicą w lesie", w gościnnych progach tej klimatycznej kawiarenki z książkami rozpoczął się cykl literackich spotkań, zainicjowanych przez Monikę Szymanik. Najmłodsi wsłuchiwali się w czytane „Zamkowe Opowieści duszka Bogusia" Moniki Wilczyńskiej.

- Za każdym razem, gdy z drzewami ruszamy przez miasto, to na kolejnych mijanych ulicach ludzie nas pytają, czy moglibyśmy zostawić im klony na dłużej. To poruszające: pokazuje, jak mieszkającym w ścisłym centrum szczecinianom bardzo brakuje drzew i jak bardzo za nimi tęsknią. Zdaje się nawet, że z roku na rok coraz bardziej - mówiła radna Edyta Łongiewska-Wijas (Niezrzeszona). - Podczas cyklu „Wędrujących drzew" zawsze spotykam fantastycznych, pozytywnie nastawionych do miasta ludzi. Dlatego tak chętnie uczestniczę w tym wydarzeniu. To jest mój trzeci raz i mam nadzieję, że sił mi starczy jeszcze na wiele kolejnych.

Podczas Street Day na ul. Pocztowej o swoich książkach dla dzieci - m.in. pt. „Wierszyki paluszkowe", „Impro Frycek", „Ignacy Jan i jego plan" - opowiadała Katarzyna Huzar-Czub. Tomy „Figi" przedstawiała Kinga Konieczny, Piotr Czypicki prezentował „Miasta i dzieci w drodze", a Monika Szymanik swoją „Kamienicę w lesie".

- To było nasze pierwsze wspólne święto ulicy. Pewnie nie ostatnie, bo jestem otwarta na wszelkie działania, które wzmacniają lokalną tożsamość i pozwalają mieszkańcom lepiej się wzajemnie poznać, razem poprzebywać - komentowała współgospodyni wydarzenia. - Uważam, że Szczecin jest zielonym miastem. Jednak im więcej drzew, tym lepiej.

Szczeciński Ruch Miejski chce przywrócić drzewa śródmiejskim ulicom. Za ich sprawą zmieniać ich pejzaż i klimat, a dodając kolorytu i „oddechu" - uczynić lepszym miejscem do życia.

- Od trzech lat wędrujemy z drzewami, aby wywołać w ludziach m.in. refleksję nt. wartości zielonego miasta. Chcielibyśmy, żeby nasze klony z donic wreszcie zapuściły korzenie w jakimś przyjaznym miejscu. Niestety, choć zwróciliśmy się w tej sprawie blisko rok temu do urzędników miasta, nadal nie uzyskaliśmy wskazania takiej lokalizacji. Mimo życzliwości ogrodnik miejskiej, decyzja w tej sprawie jest poza jej kompetencjami. Trudno uwierzyć, że w centrum Szczecina nie ma miejsca dla 15 klonów - mówił Piotr Czypicki, lider Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. - Dlatego coraz poważniej rozważamy propozycje, jakie złożyły nam wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Łokietka, zapraszające nasze wędrujące drzewa na ich podwórka.

Przez następne tygodnie klony w kontenerach będą ożywiały odcinek ul. Pocztowej, w bliskości „Kamienicy w lesie". Jeszcze nie zapadła decyzja, gdzie przezimują. ©℗

Arleta NALEWAJKO

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

elo
2021-09-20 10:38:45
Kiedyś świętem na Pocztowej było nie dostać po głowie :D
ax
2021-09-19 20:17:35
Czy to towarzystwo ma zgodę na zajęcie pasa drogowego ? Jeżeli nie to obciążyć w kwocie za całą ulicę
Wyspiarka
2021-09-19 19:07:54
Super, że Kurier Szczeciński nasza regionalna gazeta udostępnia informację o takich szlachetnych i jakże ważnych inicjatywach. W latach 80- tych, jako studentka kierunku - administracja często chodziłam ulicą Pocztową na wykłady, na uczelnię, wówczas jeszcze WSP. Mam ogromny sentyment do tych wszystkich miejsc i jak miło, że ulica Pocztowa tak wypiękniała!!!! Pozdrawiam Szczecin!!!
Stefan
2021-09-19 18:09:38
Pani Nalewajko nieźle działa w sekcji komentarzy, bardzo aktywna
@Baba z magla
2021-09-19 16:47:51
A co ty zrobiłaś ,że tak krytykujesz ?? Pokaż co potrafisz , potem krytykuj gorszych od siebie miernoto !!!
Baba z magla
2021-09-19 15:46:23
Ja Cię nie mogę! Cyt.: - Od trzech lat wędrujemy z drzewami, aby wywołać w ludziach m.in. refleksję nt. wartości zielonego miasta. Zamiast ośmieszania się i gwiazdorzenia, może powiedzą co zrobili pożytecznego w ciągu tych trzech lat! Ile klombów uporządkowali, o ile usychających drzewek zadbali, co posadzili przed swoimi domami? Tak ciężko wybrać jakiś zaniedbany park czy klomb (czyli każdy) i zorganizować tam w sobotę coś w rodzaju mini czynu społecznego by było to naprawdę widoczne?!
😉
2021-09-19 15:30:35
Mam tylko jedno pytanie. Ile od początku tej szopki organizatorzy tego cyrku posadzili drzew? Nie ile powozili po mieście, tylko ile faktycznie zasadzili. Może pani Nalewajko O TYM napisze?
@Stefan
2021-09-19 13:03:05
Stefan to dyżurny Troll reżimowego radyjka szczecin oraz forów lokalnych portali ....ignorujcie jego "wyPISdziny" , stary tetryk daje upust swoim emocjom , bo pewnie w domu pod pantofelkiem :)) Żałosny koleś...
Stefan
2021-09-19 10:09:46
Pani redaktor to albo o tych drzewkach na wózkach albo o Przygodnej, bardzo monotematyczna...pełno innych problemów a o bzdurach pisze
@Do@Do poniższych tu
2021-09-18 23:25:10
Co, nie przestanie wiać wiatr? Już przestawał i Niemcy zmuszone były importować prąd na.wielka skalę, zresztą już teraz produkcja energii elektrycznej w Niemczech z spalania węgla przekroczyła ilość energii produkowanej przez turbiny... Nieucy jak ty nie rozumieją prostych zależności, nie rozumiecie że nie mamy technologi gromadzenia energii... A dziennik wybrałem bo posługuje się prostym językiem który nie wymaga specjalistycznej wiedzy, w sam raz dla ciebie i tobie podobnych...
Tuza poniższa
2021-09-18 21:26:09
Jeśli to wypowieda ktoś z organizatorów tego happeningu z ciągniętymi drzewami po mieście to należy absolutnie przestać dotować z publicznych pieniedzy mieszkańców takich ludzi. Przecież to zwykłe chamstwo i wyzwiska. I ci państwo z tej literackiej kawiarenki na Pocztowej z takim grubiaństwem chcą się kojarzyć? Co za wstyd !
@ @Do poniższych tuz
2021-09-18 20:47:49
Dziennik pl ??? To jest twoje źródło wiarygodnej informacji ?? NIE WIERZĘ .... dobiłeś mnie ...zamilknę na wieki JPRDL gdzie my żyjemy ???
Do@Do poniższych tuz
2021-09-18 20:43:55
Uśmiałem się jak norka z twojego wywodu ....radzę więcej powściągliwości od używek , bo beret masz koleś zryty zwłaszcza z tezą : " co będzie jak przestanie wiać wiatr??" Buhaha A co będzie , jak przestanie świecić słońce matole pisowski ?? Dalej będziesz palił gumofilcami i śmieciami , później się dziwił ,że są gwałtowne burze i powodzie ?? Gratuluję poczucia humoru biedo intelektualna ...
mi9
2021-09-18 20:35:31
dajcie namiar na ich dealera, by drzewka na spacer wyprowadzać to trzeba mieć mega towar
@Do poniższych tuz .
2021-09-18 19:28:44
Generalnie nie dyskutuje z nieukami ale polecam twojej uwadze dwa felietony w dziennik.pl "Transformacja energetyczna opiera się na dwóch fantasmagoriach" i " Zima rzuci UE na kolana? Wystarczy tylko, że przestanie wiać wiatr" . Nie wiem czy jesteś w stanie przyswoić sobie przystępnie podane informacje ale spróbuj. Mi generalnie wisi, mam dwa kominki, sporo drzewa na mojej działce które zawsze mogę wyciąć więc nie zmarznę, kupię kilka ton węgla na wszelki wypadek... ale ty... No cóż...
Jola
2021-09-18 18:57:58
W tym czasie gdy aktywiści się bawią w realu umierają szczecińskie drzewa bo nie ma środków na podlewanie młodych nasadzeń. I nie ma rąk do opieki nad tymi drzewkami. Projekt Magnolie zakończył się kikutami i badylami. Natomiast towarzystwo bawi się kredą na asfalcie zapominając o żywej przyrodzie
Klasyk
2021-09-18 18:48:11
Drzewa umierają stojąc
Do poniższych tuz ..
2021-09-18 18:40:04
Widać skostniałe prawackie mózgi po komentarzach ...Lepiej hajcować w piecu gumofilcami i śmieciami prawda ?? Tak wiem lepiej też palić ruskim węglem bo PIS kupuje go najwięcej i niech rocznie umiera z tego powodu ok.40 tysięcy Polaków...Też wiem ,że według filozofii PIS lepiej obrazić się na polskie słońce i wiatr ( farmy wiatrowe i fotowoltaika ) lepiej palić węglem , BO TAM SĄ GŁOSY W WYBORACH DO ZDOBYCIA!! WNIOSEK : PIS ma nas w dudzie , bo albo będzie rządził, albo wyrok i odsiadka !!
Ale tak
2021-09-18 18:18:29
W gaciach? Jak to? Żeby chociaż stringi były… no chociaż piórko w tyłku... Tak homofobicznej parady już dawno nie widziałem...
Świnoujścianka
2021-09-18 17:37:44
A ja owszem, kupuję Kurier Szczeciński, bo bardzo przybliża mi tematy dotyczące mojego miasta, Szczecina, w którym studiowałam i problemy też są mi bliskie. Fantastyczna gazeta, cudowny Dziennik!!! Tak Trzymać Szanowna, powiem nawet Kochana Redakcjo!!!
Navi
2021-09-18 17:02:28
Gdyby usunąć że zdjęć tych co pchają doniczki, to zainteresowanie mieszkańców jest zerowe.
Ogrodnik
2021-09-18 16:35:38
Podpowiadam zagubionym aktywistom gdzie drzewa powinny przezimować: posadzone w ziemi!
Ha, ha, ha!
2021-09-18 16:33:05
Frekwencja i zainteresowanie tą "cenną" inicjatywą po byku!
PpP
2021-09-18 16:25:57
Nie kupuję już Kuriera. Nie prenumeruję wydania elektronicznego. Bo kto chciałby płacić za takie teksty jak ten i bezsensowną promocję pseudoinicjatyw?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ