Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Święto Niepodległości. Będzie się działo

Data publikacji: 2015-11-11 09:56
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:33
Święto Niepodległości. Będzie się działo
Fot. R.PAKIESER  

W środę  obchodzimy Święto Niepodległości. Program obchodów jest w tym roku bogaty i skierowany do różnych grup szczecinian.

Na godz. 10 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba zaplanowano uroczystą mszę świętą. Zostanie też wtedy odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca oficerów i żołnierzy podziemia narodowego. 

Od godz. 10 do 15 na Wałach Chrobrego będzie trwał pokaz sprzętu wojskowego. Odwiedzimy harcerskie miasteczko niepodległości, zaplanowano również występy artystyczne.

O godz. 11 w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego rozpoczną się warsztaty rodzinne "Symbole narodowe". Muzeum informuje, że wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim przygotowana została gra historyczna "Droga do Wolności – Józef Piłsudski". Uczestnicy będą przemieszczać się po wielkoformatowej planszy. Trasę wyznaczają stacje związane z najważniejszymi wydarzeniami, poprzedzającymi odrodzenie się państwa polskiego. Zwycięzcy otrzymają monety okolicznościowe Narodowego Banku Polskiego z serii Odkryj Polskę.

O godz. 11.11 na wspólne wykonanie „Hymnu do Bałtyku” zaprasza Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie (ul. T. Wendy 14). Razem z uczestnikami imprezy zaśpiewają członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej w całym kraju. Wydarzenie będzie transmitowane przez internet. Wstęp wolny.

Na godz. 11. 45 w siedzibie 12 Brygady Zmechanizowanej przy al. Wojska Polskiego 250 zaplanowano "Spotkanie Pokoleń" z udziałem środowisk kombatanckich, weteranów i osób represjonowanych, a także władz samorządowych, administracji rządowej oraz wojska. Wojewoda zachodniopomorski i marszałek województwa wręczą odznaczenia i medale pamiątkowe osobom wyróżnionym za działalność na rzecz suwerennej Polski.

O godz. 12 z placu Orła Białego ma wyruszyć marsz zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

O godz. 13.30 - 14 na rondzie Ułanów Podolskich: "Drogi do Niepodległości". Uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem w Hołdzie Żołnierzom 12 Pułku Ułanów Podolskich. Godz. 13.30 - 14 na placu Adama Mickiewicza: pokaz wyszkolenia żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Rada Osiedla Pogodno zaprasza na g. 14 na plac im. W. Pawłowskiego na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Uroczystości przed popiersiem Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 15. O godz. 16. w Zamku Książąt Pomorskich ma odbyć się spektakl teatralny "Kobiety w widnokręgu" Teatru "Piwnica przy Krypcie". Półtorej godziny później w sali k. Bogusława X na Zamku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych. O godz. 19 na Jasnych Błoniach wystartuje Wieczorny Bieg Niepodległości.

To jednak nie wszystko. 13 listopada o godz. 18 w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124 rozpocznie się Gumieniecka Biesiada Przy Świecach. 17 listopada w godz. 17.30 - 18 w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia przy al. Wojska Polskiego 115 będzie odbywał się koncert muzyki polskiej.

(as)

***
11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Stało się tak dzięki umiejętnemu wykorzystaniu przez Polaków sytuacji międzynarodowej, która wytworzyła się w wyniku I wojny światowej. Ten konflikt został zakończony podpisaniem przez Niemców w lasku Compiégne pod Paryżem rozejmu. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, przyjechał specjalnym pociągiem z Berlina. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 rok.
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To święto -
2015-11-11 17:47:45
rozejm w 1-szej wojnie -, był wielkim sukcesem niemieckiej socjaldemokracji...zostawił nietkniętym niemiecki przemysł i zrujnowane, oprócz angielskiego, ościenne, kontynentalne i konkurencyjne. Zaowocował za 20 lat 2 wojną św. i sukcesami płynącymi z przewagi technicznej. [...] Do tego, w ramach błogosławieństwa na nową drogę - Niemcy Ruskim zafundowali Lenina, Polakom - Piłsudskiego, co to obiecał im "nie żądać ani piędzi ziemi niemieckiej"...obu elegancko przysłali, w zaplombowanych wagonach...
11.Listopada.2015 roku,
2015-11-11 10:06:39
Jeszcze Polska nie zginela, poki My jako Polacy w Polsce zyjemy !
qwerty
2015-11-11 09:31:22
A gdzie jest plac Mickiewicza?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ