1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia i obchodzony jest we wszystkich krajach ONZ od 1988 roku. To również dzień walki z wirusem HIV, który wywołuje AIDS. Uczestniczący w tych dniach na znak solidarności z chorymi i ofiarami przymocowują do ubrania czerwoną wstążkę. To również dzień, w którym podkreśla się kluczową rolę wiedzy w profilaktyce tego schorzenia.
W Polsce nadal wykonywanych jest najmniej badań przesiewowych w kierunku HIV w porównaniu do średniej europejskiej. Wedle statystyk wykrywanie zakażenia HIV w Polsce jest też niedoszacowane m.in. ze względu na przewlekłość zakażenia i brak świadomości dotyczącej potrzeby wykonywania testów na HIV. Główną drogą zakażenia pozostają przypadkowe kontakty seksualne, przy czym osoby nieświadome swojego zakażenia stanowią przyczynę większości nowych zakażeń. Dotyczą przede wszystkim osób w wieku 20-40 lat. Poważnym problemem jest nadal późne rozpoznawanie zakażenia HIV (tzw. late testers) – dopiero w stadium AIDS. Jest to czynnik pogarszający rokowanie pacjentów i sprzyja sukcesywnemu rozprzestrzenianiu epidemii. Jak przekazała nam Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie – do 15 listopada br. w Zachodniopomorskiem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarejestrowała 50 osób zakażonych wirusem HIV i 2 osoby z AIDS. Analogicznie w 2018 roku zarejestrowano 38 osób z HIV i 7 osób z AIDS.
Pracownicy oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z WSSE w Szczecinie z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Testowania i Światowego Dnia Walki z AIDS prowadzili w listopadzie prelekcje poświęcone tematyce HIV/AIDS w szkołach średnich wśród uczniów klas I, II i III. Udział w spotkaniach edukacyjnych wybranych szkół w Szczecinie oraz będących pod nadzorem WSSE był jednocześnie zaproszeniem ich do udziału w ,,Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS”. Jego finał przewidziany jest na 13 grudnia w siedzibie WSSE w Szczecinie.
Warto przypomnieć, że wykryte odpowiednio wcześnie zakażenie HIV pozwala podjąć właściwe leczenie. Zapobiega to rozwojowi choroby i nie dopuszcza do przekształcenia się w AIDS. Testy można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania oraz zapisów w punktach konsultacyjno-diagnostycznych.
Każdy ma możliwość wykonać badanie na obecność przeciwciał anty- HIV w PKD przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Dodatkowo można skorzystać z oferty szybkich testów HCV.
Godziny otwarcia punktu: poniedziałek 15-18, wtorek 15-18, środa 15- 18 do końca grudnia br., czwartek 15-18, środa 15 - 18. Nr tel. w godzinach otwarcia PKD 91 45 42 450. Wyniki badań wydawane podczas następnego dyżuru. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatnia osoba przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.
Telefon Zaufania HIV 91 45 42 450 – poniedziałki, czwartki w godzinach 15-18.
W Koszalinie Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny HIV/AIDS działa w SPZOZ MSWiA (Poliklinika) przy ul. Szpitalnej 2 (III piętro). Czynny jest w środy w godz. 15 – 17.30 i w soboty w godz. 9 – 11.30.
Wykaz wszystkich PKD w poszczególnych miastach w Polsce jest dostępny na stronie www.aids.gov.pl
Dorota UŁANEK,(ip)
Fot. UMWZ
Na zdjęciu: 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji „Czerwona kokardka” - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi - jest w ten weekend wyświetlana na wieży Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.