Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Światowy Dzień AIDS. Kokardka na wieży

Data publikacji: 01 grudnia 2018 r. 07:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:26
Światowy Dzień AIDS. Kokardka na wieży
 

„Ręce w górę za profilaktyką HIV” to hasło przyświeca przypadającemu 1 grudnia Światowemu Dniu AIDS. Z tej też okazji na wieży dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie wyświetlana w sobotę „Czerwona kokardka” – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Do połowy listopada 2018 r. w rejestrze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie  odnotowano 38 nowych zakażeń HIV oraz 7 zachorowań na AIDS. Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna, tj. podejmowanie jej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów.

Propagowanie testów w kierunku HIV jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych. Według szacunków Komisji Europejskiej nawet do 70 proc. zakażonych w Polsce nie wie o tym, a tym samym naraża innych na możliwość przeniesienia infekcji. Nadal zbyt mało osób wykonuje test w kierunku HIV, uważając, że problem ich nie dotyczy.

– Wydział Współpracy Społecznej aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS i profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach. Współpracujemy z instytucjami, ale też korzystamy z doświadczeń i pomocy organizacji pozarządowych – wyjaśnia Anna Nowak, dyrektor WWS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przykładem takiej współpracy jest organizacja przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym” cyklu spotkań. Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w sześciu zachodniopomorskich szkołach (w Połczynie-Zdroju, Mielnie, Świeszynie, Konikowie, Bobolicach i Koszalinie) rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. Natomiast Stowarzyszenie DADU, dzięki pomocy samorządu województwa, edukować będzie w grudniu studentów I oraz III roku socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorskich policjantów.

(mag)

Fot. UMWZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecin
2018-12-02 00:52:29
Z Afryki
A, A, A...
2018-12-01 19:37:02
A skad ten HIV, AIDS i E-BOLA... przyszly, przyjechaly czy przylecialy i do Polski ??? Opisac i to...!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA