niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Światowy Dzień AIDS. Kokardka na wieży

Światowy Dzień AIDS. Kokardka na wieży

Światowy Dzień AIDS. Kokardka na wieży
Data publikacji: 2018-12-01 07:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 809 364508

„Ręce w górę za profilaktyką HIV” to hasło przyświeca przypadającemu 1 grudnia Światowemu Dniu AIDS. Z tej też okazji na wieży dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie wyświetlana w sobotę „Czerwona kokardka” – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Do połowy listopada 2018 r. w rejestrze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie  odnotowano 38 nowych zakażeń HIV oraz 7 zachorowań na AIDS. Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna, tj. podejmowanie jej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów.

Propagowanie testów w kierunku HIV jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych. Według szacunków Komisji Europejskiej nawet do 70 proc. zakażonych w Polsce nie wie o tym, a tym samym naraża innych na możliwość przeniesienia infekcji. Nadal zbyt mało osób wykonuje test w kierunku HIV, uważając, że problem ich nie dotyczy.

– Wydział Współpracy Społecznej aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS i profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach. Współpracujemy z instytucjami, ale też korzystamy z doświadczeń i pomocy organizacji pozarządowych – wyjaśnia Anna Nowak, dyrektor WWS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Przykładem takiej współpracy jest organizacja przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym” cyklu spotkań. Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w sześciu zachodniopomorskich szkołach (w Połczynie-Zdroju, Mielnie, Świeszynie, Konikowie, Bobolicach i Koszalinie) rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. Natomiast Stowarzyszenie DADU, dzięki pomocy samorządu województwa, edukować będzie w grudniu studentów I oraz III roku socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorskich policjantów.

(mag)

Fot. UMWZ

Komentarze

Szczecin
Z Afryki
2018-12-02 00:52:29
A, A, A...
A skad ten HIV, AIDS i E-BOLA... przyszly, przyjechaly czy przylecialy i do Polski ??? Opisac i to...!!!
2018-12-01 19:37:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie