piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zrób test i porozmawiaj

Zrób test i porozmawiaj [FILM]

Zrób test i porozmawiaj
Data publikacji: 2018-11-27 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 906 363630

Do 29 listopada twa Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Do jego obchodów włączyły się Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Szczecinie i Koszalinie. Ponadto odbywa się kampania edukacyjna "Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)", zachęcająca do rozmów o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.

PKD przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie podczas ETT pracuje codziennie, w godz. 15-18
(krew pobierana jest do 17.30). W tym czasie każdy może skorzystać z anonimowego, bezpłatnego i bez skierowania testu w kierunku HIV, profesjonalnej rozmowy z doradcą (przed i po teście), m.in. o indywidualnym oszacowaniu ryzyka zakażenia oraz zachowaniach profilaktycznych, minimalizujących ryzyko infekcji. Ponadto w godzinach pracy Punktu działa też telefon informacyjny: 91 81 39 343, a w poniedziałki i czwartki w godz. 15 -18 telefon zaufania 91 45 42 450.

Punkt Konsultacyjno-Doradczy przy SP ZOZ MSW w Koszalinie (Szpitalna 2), który pracuje przez cały rok w środy, w godz. 15.30 - 18, oraz soboty od godz. 9 do 11.30, także włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV.


Do połowy listopada br. w rejestrze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Szczecinie  odnotowano 38 nowych zakażeń HIV oraz 7 zachorowań na AIDS. Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna, tj. podejmowanie jej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów.

Propagowanie testów w kierunku HIV jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych. Według szacunków Komisji Europejskiej nawet do 70 proc. zakażonych w Polsce nie wie o tym, a tym samym naraża innych na możliwość przeniesienia infekcji. Stąd też Krajowe Centrum ds. AIDS upowszechnia wiedzę o testowaniu m.in. poprzez kampanię "Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)". Nadal bowiem zbyt mało osób wykonuje test w kierunku HIV, uważając, że problem ich nie dotyczy.

Więcej o HIV/AIDS oraz lista PKD na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii 

(mag)

 

Zrób test i porozmawiaj Zrób test i porozmawiaj

Komentarze

Matka i córka prowadzą
ryzykowny tryb życia...
2018-11-27 16:30:54
hehe
Rozumiem, że mecenas Sochański już stoi w kolejce
2018-11-27 13:22:33
Onanista i prawiczek
Mi to nie grozi, nie podaje nawet reki ludziom bo sie wstydze wiec nie moglem przez krew. I kto tu jest teraz przegrywem, frajerzy hahaha!
2018-11-27 11:09:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie