„Ręce w górę za profilaktyką HIV” to hasło przyświeca przypadającemu 1 grudnia Światowemu Dniu AIDS. Z tej też okazji na wieży dzwonów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie wyświetlana w sobotę „Czerwona kokardka” – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.
Do połowy listopada 2018 r. w rejestrze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie odnotowano 38 nowych zakażeń HIV oraz 7 zachorowań na AIDS. Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna, tj. podejmowanie jej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów.
Propagowanie testów w kierunku HIV jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych. Według szacunków Komisji Europejskiej nawet do 70 proc. zakażonych w Polsce nie wie o tym, a tym samym naraża innych na możliwość przeniesienia infekcji. Nadal zbyt mało osób wykonuje test w kierunku HIV, uważając, że problem ich nie dotyczy.
– Wydział Współpracy Społecznej aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS i profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach. Współpracujemy z instytucjami, ale też korzystamy z doświadczeń i pomocy organizacji pozarządowych – wyjaśnia Anna Nowak, dyrektor WWS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Przykładem takiej współpracy jest organizacja przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym” cyklu spotkań. Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w sześciu zachodniopomorskich szkołach (w Połczynie-Zdroju, Mielnie, Świeszynie, Konikowie, Bobolicach i Koszalinie) rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. Natomiast Stowarzyszenie DADU, dzięki pomocy samorządu województwa, edukować będzie w grudniu studentów I oraz III roku socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zachodniopomorskich policjantów.
(mag)
Fot. UMWZ