środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Tramwaj profilaktyki HIV w weekend w Szczecinie

Tramwaj profilaktyki HIV w weekend w Szczecinie

Tramwaj profilaktyki HIV w weekend w Szczecinie
Data publikacji: 2018-10-27 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 952 358279

Startuje tegoroczna edycja akcji „Tramwaj profilaktyki HIV”, podczas której pracownicy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie będą zachęcać do profilaktycznych badań w kierunku HIV i HCV.

Akcja zorganizowana zostanie w zabytkowym tramwaju, który w sobotę i niedzielę (27 i 28 października) w godzinach 9-15 będzie jeździł ulicami Szczecina. Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu, a jednocześnie otrzymać komplet informacji dot. profilaktyki HIV i HCV, m. in. odnośnie bezpłatnych badań w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Po raz kolejny tramwaj wyjedzie na ulice miasta 17 i 18 listopada 2018 r. 

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny działa w budynku przy ul. Broniewskiego 12, w którym funkcjonuje Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych oraz Poradnia Chorób Zakaźnych naszego szpitala. Bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV można wykonać tu w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 15-18. W jednym miejscu znajduje się punkt diagnostyczny z poradnictwem, opieka ambulatoryjna i możliwość hospitalizacji pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym w Oddziale Nabytych Niedoborów Immunologicznych. Dodatkowo osoby, które chcą wykonać test w kierunku HIV mogą liczyć tu na pełną anonimowość oraz profesjonalne doradztwo zarówno przed, jak i po testowaniu.

* * *

Tylko w tym roku w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych SPWSZ w Szczecinie zanotowano 36 nowych przypadków zakażeń HIV. Wiek pacjentów zakażonych to od 21 do 64 lat. Rok 2017 zamknięty został liczbą 87 nowych pacjentów (w tym przeniesieni z innych ośrodków w Polsce).

Według danych  Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 maja 2018 roku zarejestrowano zakażenia HIV u 23 153 obywateli Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych HIV było co najmniej 6 363 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1 788 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 3 576 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. W roku 2017 w Polsce wykryto 1526 nowych zakażeń HIV – w tym z województwa zachodniopomorskiego 72 osoby. Droga transmisji zarejestrowanych w 2017 roku to: 383 osoby zakażone poprzez kontakty homoseksualne, 124 – kontakty heteroseksualne,  39 – stosowanie narkotyków w iniekcjach.

(p) 

Fot. Grzegorz Siwa

Komentarze

@:)
Jaki ty jesteś ułomny... bez własnego rozumu, lykajacy wszystko co mu np. TVPis wyemituje. Nie myl przeziębienia z odra a posłuchaj rodziców którym szczepienie jedno ale kombajn n w jednym zrobiło chore dziecko do końca ich i jego życia o zgodnych po kilku dniach od szczepienia nie wspominajac. Statystyki ci tego nie powiedzą bo takich przypadków poprostu się celowo nieodnotowuje.
2018-10-27 17:48:12
:)
Finsowane z moskwy antyszczepionkowce lekarstwo juz znalezli ? tymczasem ich idol muzyk z sejmu ładnie wczoraj na tweeterze odleciał buhahha ;)a w przedszkolach dzieciaki choruja bo ułomni umysłowo rodzice posyłaja nie szczepione dzieci, odra szaleje, jedna przedszkolenka nawet zmarła...
2018-10-27 11:01:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie