Osobie samotnej, która z powodu wieku czy choroby wymaga pomocy innych, a jest jej pozbawiona, przysługują usługi opiekuńcze (niespecjalistyczne lub specjalistyczne), organizowane przez gminę. Może je również otrzymać osoba, która wymaga pomocy innych, a rodzina nie może jej zapewnić. Usługi te dotyczą wsparcia w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, w opiece higienicznej, zaleconej przez lekarza pielęgnacji oraz, w miarę możliwości, zapewnieniu kontaktów z otoczeniem. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczą je opiekunowie z odpowiednim przygotowaniem zawodowym.
– Pomoc jest przyznawana na wniosek strony – tłumaczy Maciej Homis, rzecznik szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Po złożeniu wniosku przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, ustalany harmonogram świadczenia usług, zakres zadań opiekunki oraz liczba wejść i godzin. Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. W zależności od potrzeb, takich wizyt może być kilka w tygodniu, mogą się odbywać nawet siedem dni w tygodniu po kilka godzin.
Wielu szczecinian szuka domowej opieki dla seniorów także na rynku usług prywatnych, czy to przez ogłoszenia kierowane bezpośrednio do opiekunek, czy też przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy. Stawki są różne, w zależności od zakresu świadczeń. Wachlarz usług i cen jest szeroki – u prywatnych opiekunów te zaczynają się od kilkunastu zł za godzinę podstawowej opieki, w agencji to stawka od 20 zł wzwyż.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 29 stycznia 2018 r.
Tekst i fot. Anna Gniazdowska