czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo

Wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo [FILM]

Wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo
Data publikacji: 2017-06-21 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1013 271708

Poprawa jakości edukacji i starzejące się społeczeństwo to wyzwania, przed którymi stoi Polska – ocenia przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pinerúa. Przypomina także, że ludzie będą przedsiębiorczy, jak długo będą do tego mieli odpowiednie warunki.

Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Polska jest jego członkiem od 1986 r. Prognozy Banku Światowego dla Polski na najbliższe lata są bardzo dobre – przypomniał Carlos Pinerúa. Na dłuższą metę trzeba jednak – jego zdaniem – zadbać o poprawę jakości edukacji, co także wpływa na innowacyjność.

– Należy inwestować w ludzi. Nie chodzi jedynie o inwestycje pieniężne. To także kwestia zdrowia, edukacji, zagwarantowania, że wszyscy są częścią procesu – zauważył. Przedstawiciel Banku Światowego zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim jest struktura demograficzna Polski – to, że polskie społeczeństwo się starzeje.

– Polityka społeczna musi być kształtowana w ten sposób, że nieustannie brana jest pod uwagę wzrastająca liczba ludzi w podeszłym wieku, schorowanych. Polityka musi być prowadzona tak, by ci ludzie nie zostali pozostawieni sami sobie – tłumaczy. 

 

Pinerúa odniósł się także do obniżenia w Polsce wieku emerytalnego.

– Należy pamiętać o tym, że polityka społeczna nie jest prowadzona w oderwaniu od bieżącej polityki. Obietnice są składane i należy ich dotrzymywać – zauważył. Pochodzący z Wenezueli ekonomista uważa, że trzeba starać się, by ludzie chcieli pozostać na rynku pracy.

– Jestem przekonany, że jest wielu ludzi, którzy będą chcieli pracować dłużej – zapewnił i podkreślił: "Wracamy do kwestii, że nad ludźmi starszymi musi być roztaczana opieka. To także kwestia finansowa, muszą mieć zapewnione odpowiednio wysokie emerytury. Wszystko musi układać się w logiczną całość".

Carlos Pinerúa podkreślił, że w jego opinii Polska stanowi jedno z najbardziej przedsiębiorczych społeczeństw spośród krajów, w których miał okazję pracować.

– Ludzie będą przedsiębiorczy, jak długo będą do tego mieli odpowiednie warunki – uważa. Dlatego jego zdaniem trzeba te warunki tworzyć na przykład przez rozwój kształcenia ustawicznego i poprawę standardów opieki zdrowotnej dla starszych. – W innym wypadku nie będą pracować. Należy o tym myśleć z dużym wyprzedzeniem.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

Olaboga
W Polsce należy pilnie przygotować Kadrę Nauczycieli - EDUKATORÓW a wyeliminować z nauczania ludzi zdemoralizowanych działających często jak gangi- jeden oblewa Ucznia, Studenta, drugi doradza korepetycje u trzeciego ten ich udziela i dzieli się z pozostałymi dolą i tak niszczą często zdolnych ale biednych nauczając nihilizmu. Potencjał Szczecińskich Uczelni jest olbrzymi i powinien być wykorzystany zdecydowanie do rozwoju gospodarczego regionu szczególnie kierunków uwarunkowanych położeniem geograficznym.
2017-06-22 11:39:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy